Поділ майна ФОП при розлученні

"Очікуваний результат від нашої роботи - наша норма. Давати клієнту більше ніж він очікує - наша ціль."

Сулик Роман Андрійович

Expert in the field of family, civil, labor law, intellectual property law

Зв'язатися зараз

Поділ майна ФОП при розлученні

Час прочитання: 3 хв.

Під час розірвання шлюбу на практиці досить часто так трапляється, що колишнє подружжя раніше створило ФОП на одного із його членів і звісно в такому випадку виникає питання, як справедливо розподілити майно ФОП.

Ситуація є досить проблематичною для швидкого її вирішення і містить багато практичних нюансів у сфері доказування. В чому і наявна актуальність обраної тематики на сьогодні.

А тому у цій статті ми поговоримо про особливості поділу майна ФОП при розлученні між громадянами.

На що потрібно звернути увагу при поділі спільного бізнесу (ФОП) між подружжям?

За загальним правилом, що встановлене в українському законодавстві частки кожного із подружжя у майні, яке набуте на праві спільної сумісної власності є рівними.

Однак, якщо ми говоримо про розподіл активів спільного бізнесу, то тут потрібно чітко визначати, а що саме підлягає поділу - майно ФОП, доходи від ведення підприємницької діяльності, вклад в створення ФОП тощо.

Постанова Пленуму ВСУ від 21 грудня 2007 року №11 визначила, що майно приватного підприємства чи фізичної особи не вважається спільною сумісною власністю подружньої пари, а тому поділу підлягають лише доходи, які чоловік та дружина отримали разом від здійснення підприємницької діяльності.

Однак, Конституційний суд у рішенні від 19 вересня 2012 року детально розʼяснив положення статті 61 СКУ та вказав на той факт, що статутний капітал та майно приватного підприємства є обʼєктом права спільної сумісної власності подружньої пари, а тому воно підлягає поділу на рівних засадах.

Проте є примітка, що таке майно обовʼязково повинно набуватися у власність подружжя за спільні кошти чоловіка та дружини. Із цього моменту і відбулись суттєві зміни в судовій практиці стосовно розподілу майна ФОП при розлученні.

Судова практика

У постанові від 1 лютого 2023 року по справі № 210/3216/15-ц КЦС ВС звернув увагу на таке, якщо ФОП перебуває у шлюбі та його майно використовується для ведення господарської діяльності, то воно вважається спільним за таких умов:

  • майно ФОП обовʼяково повинно набуватися у власність громадян в період дійсності шлюбу;
  • джерелом походження коштів придбання майна ФОП є спільні фінанси подружньої пари.

Отже, майно ФОП може бути обʼєктом спільної сумісної власності подружжя, але з обовʼязковим поєднанням вищеперерахованих умов.

Даний правовий висновок також міститься у постановах КЦС ВС від 15 листопада 2023 року № 557/14//20-ц та 21 червня 2023 року № 654/3751/18.

Підсумувавши, правові висновки постанов КЦС ВС можна сказати, що головним критерієм для поділу майна ФОП між членами подружжя буде визначення джерела походження коштів, за які таке майно було придбане.

Якщо майно ФОП було набуте у у власність за спільні кошти подружжя та використовується для ведення підприємницької діяльності, то в такому випадку чоловік або дружина має право вимагати компенсації половини вартості такого майна.

Якщо ж один із подружжя витратив власні кошти на придбання майна ФОП і зможе це довести відповідними доказами по справі, то таке майно залишається у його власності без права іншого члена подружжя на грошову компенсацію.

На перший погляд питання щодо поділу майна ФОП при розлученні здаються надто легкими для їх вирішення, проте на практиці все набагато складніше, ніж може вбачатися з самого початку.

А тому найкращим варіантом для ефективного здійснення розподілу майна ФОП під час розірвання шлюбу буде звернення до кваліфікованих фахівців - адвокатського бюро “Приходько та партнери”.

Наша команда розуміється на юридичних тонкощах даного питання та завжди готова допомогти клієнтам компанії здійснити його вирішення на практиці. Не зволікайте та звертайтесь саме до нас!

Розрахувати вартість допомоги:

1 питання

Вашою справою займалися інші юристи?

Так
Ні

2 питання

Ви знаходитесь в Києві чи Київській області?

Так
Ні

3 питання

Юридична допомога Вам потрібна терміново?

Так
Ні
20%
знижка
Якщо ми не
передзвонимо
протягом дня
Консультація
Юридична компанія
Залиште заявку на юридичну допомогу прямо зараз:
Найкращі юристи
Чесна ціна
Працюємо швидко
Онлайн / офлайн консультація