Поділ частки статутного капіталу між подружжям

"Очікуваний результат від нашої роботи - наша норма. Давати клієнту більше ніж він очікує - наша ціль."

Сулик Роман Андрійович

Expert in the field of family, civil, labor law, intellectual property law

Зв'язатися зараз

Поділ частки статутного капіталу між подружжям

Час прочитання: 2 хв.

Сучасний бізнес загалом побудований таким чином, що в більшості випадків створюється подружжям, яке мають частки у його статутному капіталі. Це пояснюється тим, що спільно вести справи цілком ефективніше та безпечніше, ніж це робити поодинці.

Однак життя завжди вносить свої корективи і рано чи пізно, але подружжя може з часом мати намір розлучитися та розподілити спільне майно між собою, включаючи і частку у статному капіталі юридичної особи. В цьому і вбачається актуальність тематики в цілому.

У цій статті ми розглянемо як відповідно до чинного законодавства здійснити поділ частки статутного капіталу між подружжям.

Що таке статутний капітал юридичної особи?

Під статутним капіталом юридичної особи варто розуміти  грошову оцінку внесків учасників (засновників) підприємства чи організації.

Надаючи оцінку цьому внеску у співвідношенні із загальною вартістю статутного капіталу юридичної особи й визначається частка кожного із засновників організації, а також його право голосу на загальних зборах підприємства.

Визначається при створенні юридичної особи один раз і надалі навіть, якщо внески в підприємство переоцінюється, то частка такому процесу не підлягає, оскільки перед цим фіксується в статуті.

Як розподілити частку у статутному капіталі між колишнім подружжям?

На жаль, на сьогодні СКУ жодним чином не надає відповіді на це питання, оскільки не містить законодавчих норм щодо такого розподілу між подружжям.

Він містить лише загальні норми про те, що особи, які перебувають у шлюбі між собою мають право на розподіл майна, яке вони набули спільно, та їхні частки є рівними.

Натомість джерелом права у вирішенні такого питання виступає судова практика Верховного суду.

Так, до прикладу у постанові КГС ВС від 16 березня 2023 року у справі № 911/2780/20 суд зазначив наступне, що частка в статутному капіталі підприємства, яка придбана (набута) за рахунок спільних коштів подружжя, є об’єктом спільної сумісної власності подружжя.

Проте, власником майна, яке було внесене до статутного капіталу для створення цього підприємства є безпосередньо сама юридична особа, а в  такому разі таке майно не ділиться між подружжям.

Тобто, якщо до статутного капіталу було внесено саме загальне майно подружжя, то інший його член має право на половину суми від його вартості.

Крім того, один із подружжя має право на половину суми частини статутного капіталу, який був внесений іншим членом подружжя або виплаченими дивідендами.

Отже, корпоративні права юридичної особи не діляться між подружжям, окрім акцій підприємств чи організацій.

Це був один із прикладів постанови Верховного Суду в якому роз’яснюються юридичні нюанси стосовно поділу частки статутного капіталу між подружжям. На практиці їх набагато більше.

А тому, щоб вірно обрати механізм захисту своєї частки у статутному капіталі під час розлучення потрібно звертатися до досвідчених юристів – адвокатського бюро “Приходько та партнери”.

Незважаючи на складність питань, пов'язаних з розподілом статутного капіталу між колишнім подружжям наша команда володіє глибокими знаннями в цій тематиці, що дозволяє ретельно розібратися в кожній ситуації відповідно до обставин та професійно її вирішити. Звертайтесь!

Розрахувати вартість допомоги:

1 питання

Вашою справою займалися інші юристи?

Так
Ні

2 питання

Ви знаходитесь в Києві чи Київській області?

Так
Ні

3 питання

Юридична допомога Вам потрібна терміново?

Так
Ні

Expert in the field of family, civil, labor law, intellectual property law

Зв'язатися зараз
Наскільки стаття була корисною? Оцініть:

5

Кількість оцінок:

12

20%
знижка
Якщо ми не
передзвонимо
протягом дня
Консультація
Юридична компанія
Залиште заявку на юридичну допомогу прямо зараз:
Найкращі юристи
Чесна ціна
Працюємо швидко
Онлайн / офлайн консультація