ПОДІЛ АВТО ПРИ РОЗЛУЧЕННІ

"Justitia omnibus - Справедливість для всіх!"

Рябчук Оксана Павлівна

Спеціалізується на сімейному праві, процедурі розлучень, оформленню постійного догляду і опікунства.

Зв'язатися зараз

ПОДІЛ АВТО ПРИ РОЗЛУЧЕННІ

Час прочитання: 2 хв.

Коли чоловік та дружина після довгих років подружнього життя вирішують розірвати шлюб, у процесі може виникнути безліч спірних моментів, зокрема - щодо розподілу спільно нажитого майна. Особливої уваги заслуговують предмети, які фізично поділити неможливо. Дана стаття присвячена основним аспектам поділу автомобіля, оскільки він є у власності багатьох родин, тому саме це питання є досить поширеним.

Як з'ясувати, чи є автомобіль спільною власністю чоловіка та дружини?

За загальним правилом, що встановлене статтею 368 Цивільного кодексу України, спільною сумісною власністю подружжя є майно, набуте ними за час шлюбу.

Дане положення не поширюється на:

  •  майно, набуте до шлюбу;
  •  отримане на підставі дарування чи спадкування;
  •  придбане за особисті кошти одного з подружжя.

Отже, якщо Ваше авто придбане у шлюбі та не підпадає під вказані винятки - воно вважається спільним майном та підлягає поділу відповідно до чинного законодавства.

На яку частку має право кожен з подружжя?

За відсутності шлюбного договору або інших домовленостей частки майна дружини та чоловіка вважаються рівними - на це вказує стаття 70 Сімейного кодексу України. У договірному порядку розміри часток можуть змінюватись на користь дружини або чоловіка.

Які існують варіанти поділу спільного автомобіля?

  •  Вирішення даного питання у договірному порядку: подружжя може самостійно вирішити, кому з них залишиться автомобіль, за потреби підтвердивши це нотаріально посвідченим договором про поділ майна;
  •  Виплата одному з подружжя грошової компенсації у розмірі половини вартості автомобіля, відповідно до положень статті 71 Сімейного кодексу України. Це можливо зробити в судовому порядку, але тільки у разі згоди особи, права якої у такому разі відчужуються;
  •  Встановлення судом ідеальних часток чоловіка та дружини, що перетворює спільну сумісну власність подружжя на спільну часткову. На практиці вказаний спосіб є найменш ефективним, оскільки в обох сторін виникають труднощі у реалізації свого права користування автомобілем;
  •  Включення вартості частки автомобіля до вартості іншого майна: якщо окрім автомобіля поділу між подружжям підлягає інше майно, існує можливість збільшення в ньому частки того з подружжя, чиє право власності на транспортний засіб відчужується;
  •  Продаж автомобіля та поділ отриманих коштів між чоловіком і дружиною у рівних частках.

Варто пам‘ятати: якщо шлюб між подружжям розірвано, а поділити майно у договірному порядку не вдалось, для вирішення даного питання в суді встановлена позовна давність у три роки з моменту розлучення.

При розгляді подібних справ суд може брати до уваги реальну потребу кожної зі сторін у користуванні автомобілем, наявність посвідчення водія та інші нюанси.

Підсумовуючи вищевказане варто зазначити, що законодавством захищене право власності кожної зі сторін. Якщо дійти згоди у вирішенні питання неможливо - варто звернутись за допомогою до адвоката, адже кожна ситуація потребує індивідуального підходу. Важливим є також складення позовної заяви з дотриманням усіх вимог законодавства, що значно заощадить Ваш час та посприяє успішному завершенню справи.

Розрахувати вартість допомоги:

1 питання

Вашою справою займалися інші юристи?

Так
Ні

2 питання

Ви знаходитесь в Києві чи Київській області?

Так
Ні

3 питання

Юридична допомога Вам потрібна терміново?

Так
Ні

Спеціалізується на сімейному праві, процедурі розлучень, оформленню постійного догляду і опікунства.

Зв'язатися зараз
Наскільки стаття була корисною? Оцініть:

5

Кількість оцінок:

12

20%
знижка
Якщо ми не
передзвонимо
протягом дня
Консультація
Юридична компанія
Залиште заявку на юридичну допомогу прямо зараз:
Найкращі юристи
Чесна ціна
Працюємо швидко
Онлайн / офлайн консультація