Податки для ІТ фрилансерів з України
E-mail
shemshur@prikhodko.com.ua
Номери телефонів
+38 (093) 007-44-66

Юрист, спеціаліст практики корпоративного права, спеціалізується на юридичному супроводі бізнесу в країнах ЄС, ОАЕ, США, відкритті банківських рахунків, отриманні ліцензій.

Зв'язатися зараз

Податки для ІТ фрилансерів з України

Час прочитання: 3 хв.
  1. Чи можна працювати з українським ФОПом в Європі?
  2. Вигідна податкова ставка для ІТ-спеціалістів в Польщі
  3. Особливості оподаткування доходу ІТ-спеціаліста в Чехії
  4. Що дає статус non-habitual resident у Португалії

Чи можна працювати з українським ФОПом в Європі?

Юридично, ніякої заборони мати робочий український ФОП, в країнах Європи не існує.

Але тут скоріше виникає запитання: Чи вигідно бути ІТ-спецілістом та мати український ФОП, проживаючи в Європі?  Зареєстрований український ФОП – прямий критерій українського податкового резидентства.

Зовсім нещодавно була ініційована процедуру укладення двосторонніх договорів з різними країнами ЄС з метою залишення за українцями, які релокувались, податкового резидентства України, і щоб податки відповідно сплачувались в Україну. Але жоден допоки не є чинним.

Наразі лише в Ірландії, Литві, Польщі існує деяка інформація від 2022 року про те, що ФОПів звільнять від місцевого оподаткування. Тому, загальної практики звільнення від сплати українськими ФОПами місцевих податків в Європі, немає.

Загальне правило: особа сплачує податки, коли підпадає під критерії податкового резидентства в одній з країн Європи.

Багато українських ІТ-спеціалістів, переїжджаючи до країн Європи, хочуть знайти юрисдикцію з таким же оподаткуванням (5%), що існує в Україні. На жаль, таких вигідних ставок в Європі немає. Але тут скоріше можна пошукати ті країни, в яких рівень оподаткування ближчий до українського.

  • Польща- перша юрисдикція, на яку варто звернути увагу

Наприклад, ІТ-спеціаліст переїздить до Польщі та вирішує отримати там статус індивідуального підприємця. У Польщі є декілька систем оподаткування, але я зосереджусь на найпривабливішій.

Можна отримати ставку у розмірі 12% - це фіксована ставка від усього доходу, якщо особа займається розробкою програмного забезпечення та схожими видами діяльності. В законі є перелік КВЕДів, відповідно до яких зареєстрована діяльність буде підпадати під ставку 12%.

Також, якщо це консультування з питань розробки програмного забезпечення або все що пов’язано з консультуванням може мати ставку 8,5%.

Окрім податку на доходи фізичних осіб, ІТ-спеціаліст ще повинен буде сплатити соціальні відрахування, які залежать від суми доходу. Це 60 євро, 127 євро або 214 євро на місяць. Тому, можна сказати, що Польща досить близька до нашої системи оподаткування.

  • Чехія – непогана опція для ІТ-спеціалісту

Якщо дохід ІТ-спеціалісту, зареєстрованого як індивідуальний підприємець, складає до 75 000 євро, то в цьому випадку застосовується 15% податку на доходи фізичних осіб, але лише до 40% доходу особи. Таким чином, ефективна ставка податку може становити 6-7%.

Також не варто забувати про соціальні внески, які становлять близько 200 євро на місяць.

  • Португалія

Податок на доходи фізичних осіб, який застосовується за прогресивною шкалою, за загальним правилом не є привабливим. Але в Португалії є статус non-habitual resident, відповідно до якого ІТ-спеціаліст отримує фіксовану ставку оподаткування у розмірі 20%, а не прогресивну – від 14 до 48%.

А також на перші два роки є дуже сприятливі податкові умови, які дозволяють навіть на перший рік мати ефективну ставку податку – 7,5%. Протягом першого року соціальні внески можна не сплачувати І до бази оподаткування також є знижки коефіцієнти.

Тому, якщо Ви розглядаєте Португалію для релокації на перші два роки, то це буде дійсно непоганим варіантом.

Тому, якщо Вам потрібна консультація стосовно підбору юрисдикції для релокації Вашої ІТ-діяльності, або ж Ви маєте сумнів, чи залишати Вам українського ФОПа, перебуваючи в Європі, команда спеціалістів юридичної компанії «Приходько та Партнери» буде рада допомогти із Вашим питанням.

Розрахувати вартість допомоги:

1 питання

Вашою справою займалися інші юристи?

Так
Ні

2 питання

Ви знаходитесь в Києві чи Київській області?

Так
Ні

3 питання

Юридична допомога Вам потрібна терміново?

Так
Ні
E-mail
shemshur@prikhodko.com.ua
Номери телефонів
+38 (093) 007-44-66

Юрист, спеціаліст практики корпоративного права, спеціалізується на юридичному супроводі бізнесу в країнах ЄС, ОАЕ, США, відкритті банківських рахунків, отриманні ліцензій.

Зв'язатися зараз
Наскільки стаття була корисною? Оцініть:

5

Кількість оцінок:

12

20%
знижка
Якщо ми не
передзвонимо
протягом дня
Консультація
Юридична компанія
Залиште заявку на юридичну допомогу прямо зараз:
Найкращі юристи
Чесна ціна
Працюємо швидко
Онлайн / офлайн консультація