ПОДАННЯ Е-ДЕКЛАРАЦІЇ. ПРАКТИЧНИЙ АСПЕКТ

"Нам не важливо, на чиєму боці влада, а важливо, на чиєму боці закон."

Перепельченко Анатолій Олександрович
E-mail
perepelchenko@prikhodko.com.ua
Номери телефонів
+38 (073) 007-44-15

Спеціалізується на кримінальному, цивільному та адміністративному праві, перерахунку військових пенсій

Зв'язатися зараз

ПОДАННЯ Е-ДЕКЛАРАЦІЇ. ПРАКТИЧНИЙ АСПЕКТ

Час прочитання: 2 хв.

Чинним законодавством про запобігання корупції передбачено, що один із заходів забезпечення ефективної протидії корупції є подача електронних декларації особами, які уповноважені на виконання функції держави та місцевого самоврядування. Існують чотири види е-декларацій та, так зване, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані. Найбільш поширеним видом є саме щорічна декларація.

 Хто ж є суб’єктом декларування, відповідно до ЗУ «Про запобігання корупції»? По-перше, це особи, які уповноважені на здійснення функцій держави та місцевого самоврядування, а також особи, які прирівнюються до таких осіб. Однією із категорій осіб, які прирівнюються до осіб, що виконують функцій держави та місцевого самоврядування, є посадові особи юридичних осіб публічного права. Одразу ж виникає питання, які юридичні особи вважаються особами публічного права та хто є посадовими особами?

 Вищезазначений закон не дає визначення понять «юридична особа публічного права» та «посадова особа». Важливість цих питань обумовлена тим, що без конкретного розуміння хто саме є посадовими особами юридичних осіб публічного права неможливо однозначно вирішити питання відповідальності особи, щодо неподання чи несвоєчасного подання е-декларацій.

  Питання юридичної особи публічного права регулюється Цивільним кодексом та Господарським кодексом України. ≫

 Аналізуючи положення цих кодексів можна визначити основні ознаки юридичної особи публічного права:

  • Як правило така особа створюється на підставі розпорядчого акту органу державної влади;
  • Метою їх основної діяльності є саме виконання функцій держави та місцевого самоврядування;
  • Допоміжний характер підприємницької діяльності таких осіб;
  • Існування спеціальної правоздатності;
  • Юридичну відповідальність за діяльність таких підприємств несуть органи державної влади.

 Як ми бачимо, якщо визначення поняття юридичної особи публічного права більш менш визначено у чинному законодавстві, то стосовно того, хто є саме посадовою особою чіткого розуміння не має.

 Поняття посадової особи юридичної особи публічного права не визначено жодним законом. Найбільш наближене поняття містить Господарський кодекс України, де зазначено, що керівник підприємства, головний бухгалтер, члени наглядової ради (у разі її утворення), виконавчого органу та інших органів управління підприємства відповідно до статуту є посадовими особами цього підприємства.

 Таким чином, на даний момент існує прогалина в законодавстві, оскільки не має чіткого визначення поняття «посадова особа юридичного публічного права». У зв’язку з цим, на практиці часто виникають такі ситуації, коли стосовно особи складають протокол про вчинення адміністративного правопорушення, через неподання електронної декларації, а особа навіть не знала, що вона є суб’єктом декларування та зобов’язана подавати декларацію. Дану прогалину необхідно виправити шляхом внесення змін до ЗУ «Про запобігання корупції», в якому закріпити визначення поняття «посадової особи юридичної особи публічного права».

Розрахувати вартість допомоги:

1 питання

Вашою справою займалися інші юристи?

Так
Ні

2 питання

Ви знаходитесь в Києві чи Київській області?

Так
Ні

3 питання

Юридична допомога Вам потрібна терміново?

Так
Ні
Наскільки стаття була корисною? Оцініть:

5

Кількість оцінок:

12

20%
знижка
Якщо ми не
передзвонимо
протягом дня
Консультація
Юридична компанія
Залиште заявку на юридичну допомогу прямо зараз:
Найкращі юристи
Чесна ціна
Працюємо швидко
Онлайн / офлайн консультація