"Arma potentius aequum - справедливість сильніше зброї".
Юрист практики військового права та перерахунку військових пенсій. Спеціалізується на питаннях мобілізації, а саме надання консультацій, оформлення відстрочки від мобілізації, питання проходження ВЛК. Допомога військовослужбовцям, написання рапортів, супровід по звільненню з військової служби, оскарження висновку ВЛК і т. д.
Підстави для звільнення з військової служби
Звільнення з військової служби у зв’язку з наявністю дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю та/або одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю I чи II групи.
Дедалі частіше трапляються випадки, коли військові частини відмовляються підписувати рапорти на звільнення, якщо військовослужбовець має дружину з ІІІ групою інвалідності. У той час, у законодавстві містяться чіткі положення щодо регулювання цього питання. Так, вказана в законі норма не є зобов’язальною й не встановлює умови звільнення з військової служби залежно від наявності у зазначеної особи саме конкретної групи інвалідності. Ця норма лише надає можливість реалізації такого права на звільнення у зв’язку з наявністю в одного з подружжя інвалідності без уточнення щодо встановлення конкретної групи.
З цього випливає, що звільнення з військової служби через наявність у одного з подружжя інвалідності має здійснюватися незалежно від групи. Законною й достатньою підставою є саме факт інвалідності.
Така плутанина зумовлена тим, що вказана норма є альтернативною, тобто вона надає особі декілька варіантів на вибір як підставу для звільнення з військової служби, і особа на свій розсуд відповідно до життєвих умов може вирішити, яка саме підстава буде для нього доцільною. Через це все більше осіб неправильно її розуміють і вважають, що заборонено звільнятися, коли дружина має ІІІ групу інвалідності. Проте з аналізу статті видно, що визначення групи є важливим тільки тоді, коли мова йде про своїх батьків чи батьків дружини. Тоді законодавство вимагає від осіб наявності ІІ або І групи відповідно.
Неоднозначність тлумачення і, як результат, неправильне застосування норми призвело до напрацювання певної судової практики з цього питання. Яскравим прикладом вирішення зазначеного спору рішення окружного адміністративного суду у справі № 140/5304/22, у якій до військової частини було пред’явлено позов щодо визнання бездіяльності протиправною щодо не звільнення за пп. «г» п. 2 ч. 4 ст. 26 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу».
Суд дійшов висновку, що відмова у підписанні такого рапорту є неправомірною, оскільки підстава для звільнення наявна й виконана відповідно до вимог закону. Суд котре наголосив на тому, що наявність у дружини інвалідності є вже достатньою підставою для звільнення без конкретизації групи.
Однак, важливо відмітити, що дана підстава поширюється лише на осіб, які були мобілізовані. У випадку, коли особа проходить службу за контрактом, такої підстави для звільнення не передбачено.
Щодо юридичної процедури оформлення звільнення зі служби зазначимо декілька основних моментів. Для того, аби звільнитися, необхідно подати належні документи, які підтверджують відповідні обставини. А саме, документи, які підтверджують інвалідність та документи, які підтверджують родинні зв’язки.
Окрім зазначеного вище, наголошуємо на тому, що мобілізовані особи під час дії правового режиму воєнного стану мають дещо відмінні підстави від тих осіб, що проходять військову службу за контрактом. Так, мобілізовані особи можуть звільнитися за наявності чоловіка (дружини), що має інвалідність, або якщо їх батьки чи батьки дружини або чоловіка є особами з інвалідністю I чи II групи. Разом з тим, для осіб, що служать за контрактом, створено можливість оформлення постійного догляду за особою з інвалідністю І групи або ІІ групи, або за особою, у висновку МСЕК (або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я) якої вказано на потребу у постійному догляді, але за відсутності інших осіб, здатних надавати такий догляд.
Доволі часто ці дві підстави плутають, тому для вирішення таких спірних ситуацій варто звертатися за допомогою до спеціалістів, який надасть чіткі та зрозумілі роз’яснення й допоможе у проходженні процедури збору та оформлення відповідних документів. Заповніть форму нижче для розрахунку вартості юридичної допомоги у супроводі звільнення з військової служби.
Розрахувати вартість допомоги:
1 питання
Вашою справою займалися інші юристи?
2 питання
Ви знаходитесь в Києві чи Київській області?
3 питання
Юридична допомога Вам потрібна терміново?
Юрист практики військового права та перерахунку військових пенсій. Спеціалізується на питаннях мобілізації, а саме надання консультацій, оформлення відстрочки від мобілізації, питання проходження ВЛК. Допомога військовослужбовцям, написання рапортів, супровід по звільненню з військової служби, оскарження висновку ВЛК і т. д.
Інші статті по цій темі:
передзвонимо
протягом дня