ПІДЛІТКОВА ЗЛОЧИННІСТЬ. З ЯКОГО ВІКУ МОЖУТЬ ПРИТЯГНУТИ ДО КРИМІНАЛЬНОЇ ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ. ЧИ МАЮТЬ ВІДПОВІДАТИ БАТЬКИ?

«Я особисто гарантую, що ми чесно і порядно виконаємо свою роботу!»

Приходько Андрій Анатолійович

Адвокат, доктор юридичних наук, визнаний медійний експерт з юридичних питань, юридичний радник відомих політиків та бізнесменів.

Зв'язатися зараз

ПІДЛІТКОВА ЗЛОЧИННІСТЬ. З ЯКОГО ВІКУ МОЖУТЬ ПРИТЯГНУТИ ДО КРИМІНАЛЬНОЇ ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ. ЧИ МАЮТЬ ВІДПОВІДАТИ БАТЬКИ?

Час прочитання: 3 хв.

На жаль, ми все частіше з засобів масової інформації, соціальних мереж чуємо про жорстоке, цинічне насильство серед неповнолітніх, «булінг» та інші «дитячі» злочини.

 Днями всі стали свідками жахливого злочину в м. Нікополі Дніпропетровської області, де головними дійовими особами стали неповнолітні дівчата. Переконаний, що не останню роль в цьому відіграла відсутність належного виховання, уваги, піклування зі сторони близьких. Також, не слід забувати про негативний вплив соціальних мереж на розвиток сучасної молоді. Все частіше підлітки публікують відео з безглуздими та дуже небезпечними вчинками. Прикладом цього стала миттєва публікація жахливого відео в “сторіс” однієї з найпопулярніших соціальних мереж.

Виховання починається вдома. Саме на батьків покладається обов’язок виховання своєї дитини, як вдома в кругу сім’ї так і за її межами. Формування в неї особистості, базових цінностей добра, творчості, істини, правди, толерантності, тощо.

На теперішній час правоохоронцями у Єдиному реєстрі досудових розслідувань зареєстровано кримінальне провадження за ознаками злочину, передбаченого ст.296 КК України (хуліганство). Причому дії кваліфікувати слід за ч.2 ст.296 КК України з ознакою «вчинення групою осіб».

 

Одразу виникає питання: Чи підлягає неповнолітня особа притягненню до кримінальної відповідальності? Яке покарання вона може понести?

За загальним правилом до кримінальної відповідальності притягується особи, які досягли 16-ти річного віку. Проте, відповідно до ч.2 ст.22 КК України до кримінальної відповідальності за вчинення «кримінального хуліганства» можуть бути притягнені особи у віці від 14-ти до 16-ти років.

З урахуванням відео, на якому підлітки «задокументували» себе на 100% слідство має здійснитись максимально швидко та ефективно, а результатом має бути направлення обвинувального акту до суду. Розслідуючи кримінальне правопорушення слідчий невідкладно має провести огляд місця події; за обов’язкової участі адвоката допитати потерпілу, звернутись до місцевого суду з клопотанням про призначення судово-медично експертизи, з метою встановлення ступеня тяжкості тілесних ушкоджень потерпілої; встановити мобільний телефон на який здійснювався відеозапис бійки, оглянути його, визнати речовим доказом; долучити до матеріалів провадження відео запис; визнати його речовим доказом; провести його огляд за участю свідків; трьом особам, як співучасникам повідомити про підозру у вчиненні злочину, передбаченого ч.2 ст.296 КК України; допитати свідків; за участю підозрюваних провести слідчий експеримент; провести огляд того ж відео також за участю підозрюваних.

Хоча ч.2 ст.296 КК України відноситься до нетяжких злочинів, на мою думку слід призначити проведення комплексної психолого-психіатричної експертизи для з’ясування, в тому числі рівня розвитку неповнолітніх. Після проведення всіх слідчих дій, скласти, затвердити обвинувальний акт у прокурора та направити до суду для розгляду по суті.

Звертаю увагу, що кримінальне провадження щодо неповнолітніх здійснюється виключно за участю адвоката.

 

Що ж стосується відповідальності батьків, діти яких вчинили злочин? 

Кримінальним кодексом України, а саме ст. 166 передбачено відповідальність за злісне невиконання батьками обов’язків по догляду за дитиною або за особою, щодо якої встановлена опіка чи піклування. Ключовою складовою вказаного складу злочину є тяжкі наслідки. Тяжкі наслідки це оціночна категорія, яка не має чітко визначеного переліку. В даному випадку до тяжких наслідків можна віднести вчинення суспільно небезпечного діяння, зокрема з заподіянням шкоди здоров’ю.

Підсумовуючи, на моє переконання, достатнім і співрозмірним покаранням для винних в цій страшній бійці було б притягнення до кримінальної відповідальності, як безпосередніх «виконавців», так і їх батьків.

Бережіть своїх дітей! З метою захисту своїх прав звертайтесь за правовою допомогою до юридичної компанії «Приходько та партнери» та я забезпечу Вам якісну, професійну правову допомогу.

Розрахувати вартість допомоги:

1 питання

Вашою справою займалися інші юристи?

Так
Ні

2 питання

Ви знаходитесь в Києві чи Київській області?

Так
Ні

3 питання

Юридична допомога Вам потрібна терміново?

Так
Ні
20%
знижка
Якщо ми не
передзвонимо
протягом дня
Консультація
Юридична компанія
Залиште заявку на юридичну допомогу прямо зараз:
Найкращі юристи
Чесна ціна
Працюємо швидко
Онлайн / офлайн консультація