Фото: Перевищення меж необхідної оборони – адвокат за статтею 36 КК України

«Ми гарантуємо Вам якісний та професійний захист у кримінальному провадженні!»

Звоненко Олена Олександрівна
E-mail
zvonenko@prikhodko.com.ua
Номери телефонів
+38 (073) 007-44-91

Спеціалізується на злочинах у військовій сфері, а також є експертом з кримінальних правопорушень проти безпеки руху та експлуатації транспорту

Зв'язатися зараз

Перевищення меж необхідної оборони – адвокат за статтею 36 КК України

Час прочитання: 2 хв.

Майже кожна людина хоча б раз в житті опинялась в ситуації, коли мала захищати себе або когось іншого від фізичного насильства. Тобто, перебувала в стані необхідної оборони. Перевищення меж необхідної оборони регламентовано в статті 36 КК України. Фахівці «PRIKHODKO&PARTNERS» здійснюють захист інтересів клієнтів за цією статтею.

Необхідна оборона: особливості термінології

Дії, які вчинені з метою захисту прав та інтересів особи, які охороняються законом, характеризуються як необхідна оборона. Відповідно до статті 36 КК України, кожна особа має виключне право на необхідну оборону. Це не залежить від можливості уникнути суспільно-небезпечного посягання.

Серед ознак необхідної оборони:

  • Мета. Захист прав особи та її інтересів від суспільно-небезпечного посягання.
  • Об’єкт заподіяння шкоди. Шкода завдається тому, хто посягає.
  • Характер дій особи, яка захищається. При необхідній обороні поведінку особи можна охарактеризувати як активну. Активна поведінка виражена у фізичних зусиллях особи, яка захищається (завдання ударів, використання різноманітних предметів, знарядь, пристроїв та ін.).
  • Своєчасність оборони. Дії особи, яка зазнала нападу, правомірні лише у випадках, якщо вони були вчинені в процесі здійснення посягання. Після того, як посягання закінчено, стан необхідної оборони виключається.
  • Співрозмірність оборони. Шкода, заподіяна тому, хто посягає, має бути достатньою в цій обстановці та необхідною.

Відповідальність за статтею 36 КК України

Відповідно до частини третьої статті 36 КК України, перевищення меж необхідної оборони – це умисне заподіяння тому, хто посягає, особливо тяжкої шкоди, яка виходить за межі обстановки захисту чи небезпечності посягання.

Яка відповідальність передбачена чинним законодавством за перевищення меж необхідної оборони? Розпочнемо з того, що відповідальність наступає лише при заподіянні тяжких тілесних ушкоджень чи умисного вбивства (кримінальна відповідальність передбачена статтями 118 та 124 КК України). В усіх інших випадках перевищення меж необхідної оборони не відноситься до категорії кримінальних правопорушень.

Важливо: відповідно до частини п’ятої статті 36 КК України, незалежно від тяжкості заподіяної шкоди, це не являється перевищенням меж необхідної оборони та не має наслідків для настання кримінальної відповідальності, окрім випадків, вказаних вище.

Отже, в чинному законодавстві передбачені винятки із загальних правил щодо захисту прав особи, стосовно якої було вчинено посягання. Серед винятків:

  1. Напад групи осіб.
  2. Напад озброєної особи.
  3. Насильницьке протиправне вторгнення у житло чи інше приміщення.

Шкода, заподіяна особі у таких випадках, не обмежена визначеними межами.

Чому саме «PRIKHODKO&PARTNERS»?

Адвокати «PRIKHODKO&PARTNERS» зможуть захистити права підозрюваних за статтею 36 КК України – перевищення меж необхідної оборони. Для цього ми маємо необхідний практичний досвід.

Чекаємо на консультації! Інформацію щодо запису Ви можете дізнатись на нашому сайті. Для розрахунку ціни послуг адвокатів за статтею 36 КК України заповніть форму нижче.

Розрахувати вартість допомоги:

1 питання

Вашою справою займалися інші юристи?

Так
Ні

2 питання

Ви знаходитесь в Києві чи Київській області?

Так
Ні

3 питання

Юридична допомога Вам потрібна терміново?

Так
Ні
E-mail
zvonenko@prikhodko.com.ua
Номери телефонів
+38 (073) 007-44-91

Спеціалізується на злочинах у військовій сфері, а також є експертом з кримінальних правопорушень проти безпеки руху та експлуатації транспорту

Зв'язатися зараз
Наскільки стаття була корисною? Оцініть:

5

Кількість оцінок:

12

20%
знижка
Якщо ми не
передзвонимо
протягом дня
Консультація
Юридична компанія
Залиште заявку на юридичну допомогу прямо зараз:
Найкращі юристи
Чесна ціна
Працюємо швидко
Онлайн / офлайн консультація