Особливості тактики огляду наркотичних засобів у кримінальному провадженні

"Ми захистимо Ваші права і недоторканність Вашої честі та гідності!"

Ковальов Артем Вадимович

Керівник практики кримінального права

Експерт в галузі кримінального, адміністративного та цивільного права. Спеціалізується на злочинах у сфері військової діяльності та злочинах у фінансовому секторі

Зв'язатися зараз

Особливості тактики огляду наркотичних засобів у кримінальному провадженні

Час прочитання: 4 хв.

Специфічну категорію об’єктів, щодо яких може здійснюватися огляд є предмети, які вилучені з цивільного обігу або обіг яких обмежений.

До предметів вилучених з обігу належать: 1)предмети, придбання і використання яких здійснюється за особливими дозволами і вичерпний перелік яких визначений законодавством України; 2)предмети, виготовлення, придбання, зберігання, збут і розповсюдження яких забороняється законодавством; 3)документи, визначені законодавством та іншими нормативними актами.  Окремим різновидом категорії предметів, вилучених з цивільного обігу є наркотичні засоби. Для проведення огляду таких об’єктів бажано залучати спеціаліста.

Огляд наркотичних засобів є досить поширеним, адже за даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, сумарна кількість хворих із захворюваннями, викликаними прийомом різних психоактивних речовин, за винятком курців тютюну, становить більше 500 млн. чоловік. При цьому близько 60% опитаних, таких, що вживають наркотики і токсичні засоби, відмічають відносну нескладність їх придбання.

Наркотичні речовини поділяються на дві групи: рослинні та синтетичні. Сировиною для виробництва засобів рослинного походження являються конопля і мак. З них виготовляються марихуана, гашиш, героїн тощо та мають вигляд порошку, пігулок, соломки, розчинів в ампулах та ін.

З синтетичних наркотичних речовин найбільш поширеною є ЛСД, що має вигляд капсул чи пігулок білого кольору або порошку кремового кольору. Іноді ним насичують аркуші перфорированого паперу. Зустрічаються і інші синтетичні засоби: амфетамін, барбаміл, гідрокодон, дипідолор, ДОМ, метадон тощо. Всі вони випускаються у вигляді пігулок, порошків або розчинів в ампулах.

Виявлені об’єкти, схожі на нарко­тичні засоби, підлягають обов’язковому огляду. Огляд наркотичних засобів починається з огляду упаковки. Здебільшого це фольга, целофанові пакетики, конверти, тканина. Часто такі засоби ховають у хлібних, кондитерських виробах, обгортках для цукерок, консервних банках, в тюбиках для зубної пасти, в полах пальто і піджаків, в каблуках взуття та в інших місцях.

При огляді наркотичної речовини описуються її зовнішні ознаки: вид; кількісно-якісні характеристики (склад, консистенція, колір, запах, розміри, обсяг, вага). У разі вилучення ампул, таблеток: наявність написів на ампулах, таблетках, рівень заповнення ампули рідиною; колір рідини та наявність осаду; спосіб упакування та пакувальний матеріал, цифрові позначення і назва заводу-виробника та ін.

Якщо проводиться огляд наркотичних засобів заводського виробництва, які знахо­дяться у фірмовій упаковці, за допомогою лупи старанно робиться попереднє дослід­ження упаковки на предмет чи вона не розкривалася, перевіряється наявна кількість пігулок, ампул, порошків.

Інколи виникає необхідність огляду предметів, які могли бути використані для здрібнення коноплі, маку. З цією метою злочинці використовують ножиці, ножі, м’ясо­рубки, кавомолки. Виявлення візуально або за допомогою лупи на їх частинах темної маслянистої маси свідчить про можливе їх використання для переробки рослин, які містять наркотики.

При огляді наркотичних речовин доцільно сфотографувати масштабним методом упаковку, а також тайник, в якому виявлено засіб і самий засіб так, щоб можна було добре розрізнити написи і малюнки, які можуть бути як на упаковці, так і на пігулках чи ампулах.

Відповідно до узагальнення Пленуму Верховного суду України значну кількість злочинів у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів виявляють шляхом особистого огляду на вулиці громадян та перевірки їхніх речей. Так, 07 грудня 2016 року Особа 2 поблизу зупинки громадського транспорту знайшов поліетиленовий пакет, який поклав до своєї кишені для власного вживання. Того ж дня, Особа 2 був затриманий працівниками поліції, які в присутності понятих, в ході огляду його особистих речей, виявили та вилучили у останнього з правої кишені куртки, поліетиленовий пакет білого кольору з речовиною зеленого кольору рослинного походження у висушеному та подрібненому стані, яка, згідно висновку експерта № 2368 від 09.12.2016 року є канабісом.

Проте нерідко наркотичні засоби виявляють і при огляді місця події, житла, транспортних засобів. Так, відповідно до встановлених даних, 01.04.2014 року А., з метою незаконного збагачення, вирішив зайнятись незаконним розповсюдженням наркотичних засобів за відповідну матеріальну винагороду. А. здійснюючи злочині дії приїхав до гр. В. і гр. Г, де отримав поліетиленові пакети в яких містились згортки з мета доном, зопіклоном і дифенгідраміном. Частину наркотичних засобів А. розвіз по прихованих місцях, а частину залишив зберігати у автомобілі марки “Мерседес”. Під час огляду автомобіля було виявлено та вилучено три пакети з полімерного матеріалу в середині яких знаходились фольгові згортки у кількості 23 шт. у яких знаходитися сильнодіючий лікарський засіб – дифенгірамін вагою 3,52 г та сильнодіючий лікарський засіб – зопіклон вагою 0,19 г, а також наркотичний засіб – метадон вагою 3,299 г та пістолет марки «Zoraki».

Розрахувати вартість допомоги:

1 питання

Вашою справою займалися інші юристи?

Так
Ні

2 питання

Ви знаходитесь в Києві чи Київській області?

Так
Ні

3 питання

Юридична допомога Вам потрібна терміново?

Так
Ні
20%
знижка
Якщо ми не
передзвонимо
протягом дня
Консультація
Юридична компанія
Залиште заявку на юридичну допомогу прямо зараз:
Найкращі юристи
Чесна ціна
Працюємо швидко
Онлайн / офлайн консультація