Особливості процедури умовно-дострокового звільнення

«Ми захистимо Ваші права і недоторканність Вашої честі та гідності!»

Ковальов Артем Вадимович

Експерт в галузі кримінального, адміністративного та цивільного права. Спеціалізується на злочинах у сфері військової діяльності та злочинах у фінансовому секторі

Зв'язатися зараз

Особливості процедури умовно-дострокового звільнення

Час прочитання: 3 хв.

 Як відомо, зміст покарання за кримінальний злочин полягає в наступному: крім власне покарання, важливим фактором є прагнення держави здійснити виправлення засуджених, і запобігання вчиненню ними нових злочинів. Якщо ще до закінчення призначеного судом строку покарання є передумови вважати цю мету досягнутою, то немає необхідності продовжувати відбуття покарання.

 Саме тому, згідно з Кримінальним кодексом України, окремі категорії засуджених можуть бути повністю або частково звільнені від подальшого відбування покарання. Це стає можливим після відбуття ними певної частини строку покарання. УДЗ застосовується до тих засуджених, які відбувають покарання у вигляді виправних робіт, службових обмежень для військовослужбовців, обмеження волі, тримання в дисциплінарному батальйоні військовослужбовців або позбавлення волі.

 Вийти з УДЗ - це не означає, що покарання вже відбуте, і про нього можна забути. Сенс УДЗ якраз і полягає в його назві: начебто і звільнення, але в той же час умовне, тобто особа продовжує вважатися засудженим. По-перше, щоб отримати УДЗ, необхідно виконати всі умови, про які буде сказано трохи нижче. По-друге, для особи, яка звільняється, встановлюється випробувальний термін в розмірі невідбутого покарання, протягом якого особа повинна довести факт свого виправлення. Порушення умов випробувального терміну веде до відновлення виконання призначеного покарання. За дотриманням умов УДЗ стежить орган пробації, його робота зводиться до нагляду за засудженим, який повинен відвідувати центри пробації, періодично зустрічатися з наглядовим офіцером і дотримуватися законослухняна поведінка.

 

 Розгляд питання про УДЗ вирішуються судом за клопотанням прокурора, засудженого, його захисника, установи виконання покарань. Термін розгляду клопотання про надання УДЗ складає 10 днів з дня надходження до суду. До суду викликаються засуджений, його захисник і прокурор. Суд під час судового засідання розглядає клопотання і виносить свою ухвалу.

 Слід врахувати, що в разі якщо суд відмовить у задоволенні клопотання про УДЗ, і це рішення вступить в законну силу, то розгляд такого ж клопотання ще раз, з цього ж питання, залежить від міри покарання, яке передбачає відповідна стаття: особа, яка була засуджена за тяжкі та особливо тяжкі злочини на строк більше п'яти років, може подати повторне клопотання тільки через рік з дня винесення рішення суду про відмову; всі інші засуджені, в тому числі неповнолітні - не раніше ніж через 6 місяців.

 І нарешті, останнє: з якого моменту після задоволення судом клопотання, можна вийти з УДЗ з місць позбавлення волі?

 

 Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, або ж відразу після винесення постанови в апеляції. Тобто, відразу після оголошення рішення апеляційного суду. Але в той же час, для дострокового звільнення потрібно щоб документи з суду були доставлені в колонію, а це в кращому випадку відбудеться не раніше, ніж через 5-7 днів, а то і кілька тижнів після оголошення рішення. Можна спробувати залучити адвоката, який може взяти рішення в суді відразу після його оголошення, і відвезти до виправної установи, але при цьому немає ніяких гарантій, що у адвоката приймуть документи, а не стануть чекати листа поштою. До того ж, якщо рішення надійшло після обіду, то до виконання його приймуть тільки на наступний робочий день. Тому, з огляду на, що при умовному звільненні мова йде про роки, найкраще набратися терпіння і почекати ще кілька днів.

Розрахувати вартість допомоги:

1 питання

Вашою справою займалися інші юристи?

Так
Ні

2 питання

Ви знаходитесь в Києві чи Київській області?

Так
Ні

3 питання

Юридична допомога Вам потрібна терміново?

Так
Ні
20%
знижка
Якщо ми не
передзвонимо
протягом дня
Консультація
Юридична компанія
Залиште заявку на юридичну допомогу прямо зараз:
Найкращі юристи
Чесна ціна
Працюємо швидко
Онлайн / офлайн консультація