Оскарження дій виконавця заповіту

"Очікуваний результат від нашої роботи - наша норма. Давати клієнту більше ніж він очікує - наша ціль."

Сулик Роман Андрійович

Expert in the field of family, civil, labor law, intellectual property law

Зв'язатися зараз

Оскарження дій виконавця заповіту

Час прочитання: 3 хв.

Під час складення заповіту спадкодавець може передбачити не тільки визначене коло спадкоємців, які можуть успадкувати майно після його смерті та в якій частці, а також і безпосередньо виконавця заповіту.

Хто такий виконавець заповіту, для чого він призначається та яким чином можна оскаржити дії виконавця заповіту - розповідають юристи із адвокатського бюро “Приходько та партнери” у цій інформаційній статті.

Кого можна вважати виконавцем заповіту?

Під виконавцем заповіту слід розуміти громадянина, який повинен безпосередньо стежити за дотриманням вказівок та розпоряджень, що зазначені у заповіті. Тобто, можна сказати, що такий громадянин виступає гарантом дотримання волевиявлення спадкодавця, яке зазначене у заповіті.

Варто зауважити, що виконавцем заповіту може стати громадянин тільки на добровільній основі та наданням особистої його згоди на це. Така згода стати виконавцем заповіту може бути виражена в поданій письмовій заяві громадянином або в самому тексті заповіту тощо.

Хто має право призначити виконавця заповіту?

Із аналізу чинного законодавства України вбачається, що виконавця заповіту може призначати не лише сам заповідач, а й спадкоємці, державний чи приватний нотаріус, а також уповноважена особа ОМС за місцем відкриття спадщини. Крім цього, варто зазначити, що виконавців заповіту може існувати декілька, а не лише одна особа.

Спадкоємці можуть призначити іншого виконавця заповіту у разі звернення до судових органів влади із позовом про усунення виконавця заповіту, що був призначений заповідачем.

У позові особи повинні обґрунтувати, що виконавець не має можливості виконати волевиявлення спадкодавця, до прикладу (через наявність тяжкої та невиліковної хвороби, смерть або оголошення його померлим, безвісти зниклим, отримання інвалідності, часткової втрати своєї дієздатності тощо).

Суд розглянувши даний позов, вивчає всі обставини по справі та у разі наявності підстав для його задоволення призначає нового виконавця заповіту, якщо спадкоємці самостійно не можуть його визначити та запропонувати суду.

Державний чи приватний нотаріус призначає виконавця заповіту у разі, якщо спадкодавець не визначив таку особу, або попередній виконавець ухиляється від виконання заповіту, або його було усунуто від обовʼязків по його виконанню і якщо цього потребують інтереси законних спадкоємців.

Як оскаржити дії виконавця заповіту?

Положення Цивільного кодексу України передбачають, що дії виконавця заповіту підлягають оскарженню в судовому порядку (ст. 1293 ЦКУ).

Субʼєктами оскарження в такому випадку є:

  • спадкоємці;
  • їх законні представники;
  • територіальні органи опіки та піклування.

Однак важливою умовою для оскарження виступає порушення чинного законодавства України та законних інтересів спадкоємців. Законними інтересами можуть бути: встановлення рівності між усіма спадкоємцями за заповітом, захист від позбавлення права на спадщину та його практична реалізація тощо.

Важливо! Позовна давність по справам які повʼязані з оскарженням дій виконавця заповіту встановлюється терміном в 1 рік. Її перебіг починається з того моменту, коли громадянин дізнався про порушення своїх законних прав.

Якщо ви хочете оскаржити дії виконавця заповіту, то в такому випадку вам не обійтись без кваліфікованої юридичної допомоги від адвокатського бюро “Приходько та партнери”.

Наші фахівці розуміються на тонкощах спадкового права, адже мають багаторічний та практичний досвід його застосування в судових органах влади.

Крім цього, ми гарантуємо отримання бажаного результату при зверненні саме до нашої компанії. А тому не зволікайте та приходьте на консультацію!

Розрахувати вартість допомоги:

1 питання

Вашою справою займалися інші юристи?

Так
Ні

2 питання

Ви знаходитесь в Києві чи Київській області?

Так
Ні

3 питання

Юридична допомога Вам потрібна терміново?

Так
Ні
Наскільки стаття була корисною? Оцініть:

5

Кількість оцінок:

12

20%
знижка
Якщо ми не
передзвонимо
протягом дня
Консультація
Юридична компанія
Залиште заявку на юридичну допомогу прямо зараз:
Найкращі юристи
Чесна ціна
Працюємо швидко
Онлайн / офлайн консультація