ОГЛЯД МІСЦЯ ПОДІЇ. ЩО ВАЖЛИВО ЗНАТИ ДЛЯ ЗАХИСТУ СВОЇХ КОНСТИТУЦІЙНИХ ПРАВ?

«Я особисто гарантую, що ми чесно і порядно виконаємо свою роботу!»

Приходько Андрій Анатолійович

Адвокат, доктор юридичних наук, визнаний медійний експерт з юридичних питань, юридичний радник відомих політиків та бізнесменів.

Зв'язатися зараз

ОГЛЯД МІСЦЯ ПОДІЇ. ЩО ВАЖЛИВО ЗНАТИ ДЛЯ ЗАХИСТУ СВОЇХ КОНСТИТУЦІЙНИХ ПРАВ?

Час прочитання: 2 хв.

 Конституцією України кожному гарантується свобода, особиста недоторканість, професійна правнича допомога та вільний вибір захисника своїх прав. Однак, непоодинокими є випадки, коли при проведенні такої слідчої (розшукової) дії як огляд місця події слідчі правоохоронних органів грубо порушують як норми Конституції України так і Кримінального процесуального кодексу України.

 Отже, що Вам варто знати для захисту своїх конституційних прав, коли слідчий проводить огляд місця події.

 Підставою для проведення огляду місця події слугує інформація про вчинення злочину, яка фіксується у відповідному процесуальному документі. Без наявності такої інформації проведення огляду місця події заборонено.

 Огляд місця події є слідчою дією, яка регулюється

 Кримінальним процесуальним кодексом України та проводиться з метою виявлення та фіксації відомостей щодо обставин вчинення злочину. Провести таку слідчу дію має право слідчий органу досудового розслідування, а саме: поліції, СБУ, НАБУ тощо.

 На практиці найчастіше огляд проводиться за інформаціє співробітників патрульної поліції, які в ході проведення поверхневої перевірки вбачають ознаки того чи іншого злочину та викликають слідчо-оперативну групу.

 В кримінальному-процесуальному законі відсутнє таке поняття та така слідча дія як «особистий огляд». Натомість є поняття «особистий обшук», який уповноважена службова особа може провести виключно у двох випадках:

  • при затриманні особи в порядку, передбаченому ст.208 КПК України;
  • та при проведенні обшуку в порядку, передбаченому ч.5 ст.236 КПК України.

 Можна виділити такі види оглядів як огляд місцевості, речей, документів, трупа та трупа пов’язаного з ексгумацією.

 Проводячи огляд слідчий має право вилучити виключно предмети, документи важливі для кримінального провадження, наприклад ті, які мають на собі сліди злочину, та предмети, заборонені у вільному обігу. Всі вилучені предмети або документи підлягають негайному огляду, опечатуванню та поміщенню до спец пакету або упаковки, на яких обов’язково повинні поставити підписи слідчий, поняті та особа в присутності/за участі проводився огляд.

 Важливо зазначити, що слідчий відповідно до Закону має право заборонити будь-кому залишити місце проведення огляду до його закінчення та вчиняти будь-які дії, що заважають проведенню огляду.

 Однак, така заборона в розумінні статті 209 Кримінального процесуального кодексу України вважається затриманням і особа змушена в силу підкорення наказу залишатись поряд з уповноваженою службовою особою. В разі затримання слідчий/прокурор зобов’язані негайно повідомити особі про підстави такого затримання, роз’яснити права, обов’язки, та забезпечити право на захист.

 Звертаю увагу, що уповноважена службова особа в ході затримання в порядку ст.208 КПК України має право провести особистий обшук, а тому вимагайте негайного тимчасового зупинення таких дій до прибуття Вашого адвоката.

Розрахувати вартість допомоги:

1 питання

Вашою справою займалися інші юристи?

Так
Ні

2 питання

Ви знаходитесь в Києві чи Київській області?

Так
Ні

3 питання

Юридична допомога Вам потрібна терміново?

Так
Ні
20%
знижка
Якщо ми не
передзвонимо
протягом дня
Консультація
Юридична компанія
Залиште заявку на юридичну допомогу прямо зараз:
Найкращі юристи
Чесна ціна
Працюємо швидко
Онлайн / офлайн консультація