Наше завдання – захист Ваших прав та інтересів. Ми не розказуємо «казок» - клієнт повинен бути відвертим та усвідомлювати об’єктивну реальність ситуації.

Угрин Святослав Володимирович
E-mail
ugrin@prikhodko.com.ua
Номери телефонів
+38 (093) 007-44-03

Керівник практики проблемної заборгованості, адвокат з кримінальних справ

Зв'язатися зараз

ОБШУК. ХТО МОЖЕ ПРОВОДИТИ ОБШУК У ВОЛОДІННІ ОСОБИ?

Що під обшуком розуміє закон?

Кримінальним процесуальним законом передбачено визначений перелік дій, що можуть здійснюватися уповноваженими особами органу досудового розслідування для досягнення основних завдань кримінального провадження, у тому числі для встановлення фактичних обставин вчинення кримінального правопорушення, встановлення осіб, винних чи причетних до такого кримінального правопорушення, виявлення та вилучення предметів, що могли бути знаряддям вчинення злочинних діянь, а також відшукання речей, що могли бути отриманні в результаті вчинення злочину.

Такі дії чинний Кримінальний процесуальний кодекс України класифікує як слідчі (розшукові) дії. До переліку слідчих дій віднесено і обшук.

Так, статтею 234 КПК України під обшуком визначається така слідча (розшукова) дія, що направлена на пошук предметів, що могли бути знаряддям вчинення злочину, здобуті за результатами вчинення злочину чи мають відношення до вчиненого злочину. Також метою обшуку є виявлення осіб, чи встановлення місця перебування осіб, що можуть бути причетними до вчиненого злочину, чи які перебувають у розшуку.

Обшук, є однією з найрезультативніших слідчих дій, оскільки, як правило, досягає цілей та приносить результати, для досягнення яких він проводиться слідчим чи прокурором.

Разом з тим, за результатами обшуку слідчим чи прокурором нерідко вилучаються речі у тому числі грошові кошти, що не мають відношення до кримінального провадження, проте повернути які потім без адвоката по кримінальних справах вкрай важко, оскільки повернення майна, вилученого під час обшуку є досить складною процедурою та потребує спеціальних знань.

На підставі чого може бути проведений обшук? 

В будь-якому випадку внаслідок обшук відбувається втручання в приватне життя особи, оскільки така слідча дія передбачає проникнення до житла чи іншого володіння особи. Законом, а саме ст.ст.233, 234 КПК України, передбачено, що обшук може бути проведено або за добровільною згодою власника житла, приміщення чи іншого володіння особи, або на підставі судового рішення.
Судове рішення, на підставі якого проводиться обшук, приймається слідчим суддею у вигляді ухвали, строк дії якої не може бути більшим місяця з дня винесення ухвали. Вказана ухвала слідчого судді надає право тільки один раз проникнути у приміщення, що повинно бути вказаним в самій ухвалі.

Тобто, єдиними документом, що дає право слідчому чи прокурору проникнути до житла чи іншого володіння особи поза її волею, тобто без добровільної згоди, та провести там обшук, є ухвала слідчого судді.

Хто має право проводити обшук? 

Порядок проведення такої слідчої (розшукової) дії як обшук, регламентовано статтями 234, 235 КПК України. Так, відповідно вказаним нормам кримінального процесуального закону обшук може проводитися лише слідчим чи прокурором, право на проведення якого вказаним особам надано ухвалою слідчого судді. Тобто, ухвала про проведення обшуку, окрім відповідності вимогам, що до неї ставляться законом, також повинна містити інформацію про осіб – слідчого та/або прокурора, що уповноваженні на таку слідчу дію.

Слід відмітити, що чинним кримінальним процесуальним законом не передбачено права на проведення обшуку іншими суб’єктами кримінального провадження, окрім слідчого та/або прокурора, хоча досить часто трапляються випадки проведення обшуків оперативними співробітниками.

Разом з тим вважаємо, що проведення обшуку оперативними співробітниками, навіть при наявності відповідного доручення слідчого є неправомірним, та тягне за собою визнання всіх результатів такого обшуку недопустимими доказами.

Аналогічна правова позиція визначена Об`єднаною палатою Касаційного кримінального суду Верховного Суду у постанові від 06 грудня 2021 р. у справі № 663/820/15-к, провадження № 51-2075 кмо 20. Так у вказаній постанові Верховний Суд визначив: «[ ]… Попри загальну норму про те, що оперативні підрозділи органів Національної поліції, органів безпеки, Національного антикорупційного бюро України, органів Державного бюро розслідувань, органів Бюро економічної безпеки України, органів Державної прикордонної служби України, органів, установ виконання покарань та слідчих ізоляторів Державної кримінально-виконавчої служби України здійснюють слідчі (розшукові) дії та негласні слідчі (розшукові) дії в кримінальному провадженні за письмовим дорученням слідчого, дізнавача, прокурора, а підрозділ детективів, оперативно-технічний підрозділ та підрозділ внутрішнього контролю Національного антикорупційного бюро України – за письмовим дорученням детектива або прокурора Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (ч. 1 ст. 41 КПК України), ч. 1 ст. 236 КПК України закріпила норму, що ухвала про дозвіл на обшук житла чи іншого володіння особи може бути виконана слідчим чи прокурором, винятків для оперативних підрозділів не передбачено. В жодній іншій статті КПК України, яка стосується порядку проведення слідчих (розшукових) дій, аналогічної норми немає.»

«[ ]… Отже, системний аналіз п. 3 ч. 2 ст. 40, ст. 235, ст. 236 КПК України дозволяє зробити висновок про те, що виконання ухвали слідчого судді про дозвіл на обшук житла чи іншого володіння особи покладається особисто на слідчого чи прокурора і не може бути доручене відповідним оперативним підрозділам.

«[ ]… Таким чином, загальні положення ст. 223 КПК України не вказують на можливість передоручення виконання ухвали слідчого судді. Стаття 235 КПК України взагалі позбавляє слідчого суддю можливості дати доручення оперативному підрозділу чи його співробітнику на виконання ухвали про обшук. Спеціальна норма ст. 236 КПК України чітко визначає суб`єктів виконання ухвали, де не вказані співробітники оперативних підрозділів.»

«[ ]… Системне тлумачення процесуальних норм, передбачених п. 3 ч. 2 ст. 40, ст. 236 КПК України дає підстави для висновку про те, що виконання ухвали про дозвіл на обшук житла чи іншого володіння особи покладається на слідчого чи прокурора і не може бути доручене відповідним оперативним підрозділам».

Отже, враховуючи вищевикладене, виключно слідчий та/або прокурор на підставі ухвали слідчого судді може провести обшук у житлі чи іншому володінні особи.

Якщо у Вас вдома чи іншому приміщенні проводиться чи був проведений обшук, за результатами якого вилучається чи було вилучене Ваше майно, чи гроші, адвокати Адвокатського бюро «Приходько та партнери» нададуть Вам повний комплекс комплексу адвокатської допомоги та допоможуть повернути Ваше майно.

20%
знижка
Якщо ми не передзвонимо протягом дня
Консультація