"Бережемо найголовніше: Ваш час, Ваші нерви, Ваші гроші."

Ворожбітова Кристина Юріївна

Головний Бухгалтер

E-mail
vorozhbitova@prikhodko.com.ua
Номери телефонів
+38 (073) 007-44-10

Провідний фахівець з досвідом практичної діяльності в галузі економіки та бухгалтерського обліку

Зв'язатися зараз

ОБОВ’ЯЗКОВА ФІКСАЦІЯ ПОШКОДЖЕНЬ МАЙНА ТА ТОВАРУ

Правовий режим воєнного стану диктує все нові та нові умови для ведення бізнесу, а тому й заповнення податкової звітності. Щодня окремі представники бізнесу стикаються із знищенням чи пошкодженням своїх товарно-матеріальних цінностей чи взагалі знищенням нерухомого майна. Поряд з цим, знищений товар неможливо реалізувати, а значить отримати дохід. Крім того, що ж робити із податковим кредитом, отриманих з операцій придбання матеріальних цінностей? Давайте ж розберемося у даному питанні більш детально.

Придбані в оподатковуваних податком на додану вартість операціях, знищені чи втрачені внаслідок дії обставин непереборної сили у період дії воєнного стану товари не вважаються використаними платником податку в неоподатковуваних ПДВ операціях або операціях, що не є господарською діяльністю платника податку. Таке правило передбачено пунктом 32-1 підрозділу 2 перехідних положень Податкового кодексу України.

Існування обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин) засвідчено Торгово-промисловою палатою ще 28.02.2022 року та додаткового підтвердження не потребують. Тож дане правило розповсюджується діє з 24.02.2022 року аж по день закінчення правового режиму воєнного стану.

Поряд з цим, існування такої норми може породжувати й випадки зловживання недобросовісними платниками податків. З метою уникнення ситуацій продажу товару за готівку й залишення податкового кредиту на своєму рахунку, обов’язковим є необхідність фіксації факту такого знищення чи пошкодження.

Фіксація факту та обсягів пошкодження чи знищення майна може здійснюватися за допомогою наступних механізмів:

  • Створення робочої групи по підприємству (комісії), що буде описувати масштаби втрат;
  • Проведення інвентаризації за допомогою сторонніх фахівців;
  • Залучення представників органів ДСНС, Національної поліції з метою додаткового фіксування обсягів втрат;
  • Звернення до органів місцевого самоврядування (воєнних адміністрацій) для констатування факту знищення майна внаслідок воєнних дій;
  • Здійснення фото та відео зйомки.

Усі зібрані матеріали необхідно зберігати мінімум 3 роки з моменту завершення воєнного стану, оскільки при призначенні та проведенні перевірки органами ДПС можуть виникати питання правомірності та правильності визначення втрат матеріальних цінностей.

Якщо ж було пошкоджено об’єкти рухомого та нерухомого майна, то рекомендуємо залучати експертів з оцінки майна. Саме вони можуть своїм висновком розрахувати дійсні втрати.

Варто пам’ятати, чим більше та якісніше буде зібрано документи на нинішньому етапі, тим сильнішою буде позиція при ймовірному оскарженні результатів перевірки податковими органами.

Якщо у Вас залишилися питання чи виникли нові – звертайтеся до юристів та бухгалтерів юридичної компанії «Приходько та партнери». Ми знаємо та знайдемо відповіді на усі Ваші питання, а тому й зможемо вирішити усі проблеми.

20%
знижка
Якщо ми не передзвонимо протягом дня
Консультація