Обмеження розміру пенсії чорнобильцям

"Кожна людина має моральну нагоду захищати свої права".

Чмона Альона Олександрівна
E-mail
chmona@prikhodko.com.ua
Номери телефонів
+38 (073) 007-44-31

Експерт в галузі цивільних пенсій, перерахунку пенсій силових структур та військового права.

Зв'язатися зараз

Обмеження розміру пенсії чорнобильцям

Час прочитання: 3 хв.

Тема пенсійного забезпечення складна та багатогранна, а правове поле довкола неї – дуже динамічне. Це пов’язано з тим, що змінюються не лише закони, а й ті підзаконні акти, спрямовані на деталізацію законодавчих норм для їх більш чіткого і зрозумілого застосування в конкретному прикладному контексті. До того ж, деякі норми визнаються такими, що суперечать Конституції, коли до такого висновку дійшов Конституційний Суд.

Якщо говорити про питання обмеження максимального розміру пенсії чорнобильцям, то для цієї теми є актуальним усе те, про що йшлося попередньо. Колізії правових норм стають «шпариною» для можливостей незаконно обмежувати розмір пенсії. Саме така тенденція часто спостерігається з боку представників Пенсійного фонду.

 

Що на цю тему говорить чинне законодавство?

Поняття максимального розміру пенсії було вперше введено в дію Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 8 липня 2011 року № 3668-VI. А саме – було внесено зміни до статті 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Однак практика Конституційного Суду України свідчить про те, що таке обмеження не є законним. Зокрема ця теза міститься у рішенні від 20 березня 2024 року № 2-р(ІІ)/2024. Так, найвищий орган конституційної юрисдикції дійшов висновку, що запроваджене обмеження максимального розміру пенсії для осіб, котрі постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, порушує сутність конституційних гарантій стосовно забезпечення їхнього соціального захисту.

Це означає, що з моменту набрання чинності згаданим рішенням, законодавчі норми, котрі обмежують максимальний розмір пенсії для чорнобильців, є недійсними. Виконання рішень КСУ на території нашої держави є обов’язковим для всіх. Тож тепер пенсіонери, які хочуть захистити своє право на належний розмір пенсії, мають для того достатні правові підстави.

Чи означає це зміни у позиції ПФУ?

Попри все, що було описано вище, чиновники Пенсійного фонду продовжують керуватися тими неконституційними нормами закону, які обмежують максимальний розмір пенсії для чорнобильців. Така ситуація є характерною не лише для цього питання, а й для багатьох інших тем, де Конституційний Суд стає на бік пенсіонера, а Пенсійний фонд – ні. Тож недивним є те, що саме позови до ПФ складають чи не найбільшу частку від усіх позовів, з якими громадяни звертаються до адміністративних судів.

 

Чому варто звернутися до професійних юристів за підтримкою?

Команда адвокатського бюро «Приходько та партнери» допомагає пенсіонерам відстояти їхні права та законні інтереси у таких справах. Коли до нас звертаються клієнти, ми діємо в наступному алгоритмі:

  • Спрямовуємо адвокатський запит до органу ПФ, аби отримати розрахунки пенсії. Це потрібно для того, щоб встановити факт обмеження максимального розміру пенсії конкретно у вашому випадку.
  • Використовуємо спосіб досудового врегулювання, а саме – подаємо заяву щодо перерахунку пенсії до самого ПФ. Як свідчить практика, такі заяви стикаються з відмовою. Але важливо дотриматися цієї процедури, аби в суді можна було використати аргумент про те, що ви намагалися використати варіант врегулювання ситуації напряму з Пенсійним фондом. Також офіційна відмова слугує доказом того, що права пенсіонера справді порушують.
  • Після надання органами ПФ відмови у перерахунку пенсії ми готуємо адміністративний позов до суду.

Наша практика свідчить про те, що такі справи є виграшними. Тож не втрачайте можливість отримувати саме ту пенсію, яка вам належить, а не штучно обмежений її розмір.

Щоб отримати консультацію або допомогу юриста по пенсійним справам щодо обмеження пенсії максимальним розміром - заповніть форму на нашому сайті і наш юрист з Вами зв'яжеться найближчим часом.

Розрахувати вартість допомоги:

1 питання

Вашою справою займалися інші юристи?

Так
Ні

2 питання

Ви знаходитесь в Києві чи Київській області?

Так
Ні

3 питання

Юридична допомога Вам потрібна терміново?

Так
Ні
E-mail
chmona@prikhodko.com.ua
Номери телефонів
+38 (073) 007-44-31

Експерт в галузі цивільних пенсій, перерахунку пенсій силових структур та військового права.

Зв'язатися зараз
Наскільки стаття була корисною? Оцініть:

5

Кількість оцінок:

12

20%
знижка
Якщо ми не
передзвонимо
протягом дня
Консультація
Юридична компанія
Залиште заявку на юридичну допомогу прямо зараз:
Найкращі юристи
Чесна ціна
Працюємо швидко
Онлайн / офлайн консультація