Нові тенденції міграційного законодавства

"Підніматись вверх завжди тяжко - легко тільки, коли летиш вниз".

Петрик Тетяна Олександрівна

Керівник практики міграційного права

E-mail
petryk@prikhodko.com.ua
Номери телефонів
+38 (073) 007-44-42

Адвокат, магістр права, експерт у сфері міграційного права.

Зв'язатися зараз

Нові тенденції міграційного законодавства

Час прочитання: 3 хв.

Нові тенденції міграційного законодавства - 1505078502 1470 300x300 1Європейський шлях розвитку України, який плідно декларує українська влада поступово знаходить своє відображення у міграційному законодавстві. Основними тендеціями є спрощення міграційних правил для іноземців та іноземних інвесторів, а також посилення вимог і правил перетину кордону України з європейськими країнами в рамках безвізового режиму з Європейським Союзом.

Після внесення певних правок до законодавчих актів, щодо полегшення інвестиційного клімату, прийнятих в 2017 році, вже навесні 2018 р. були внесені зміни до Кодексу України про адміністративні правопорушення, якими було посилено відповідальність іноземних громадян за правопорушення у сфері міграції.

Вказані зміни значно спростили шлях отримання дозволу на застосування праці іноземних громадян в Україні та отримання тимчасових посвідок на проживання в Україні. Таким чином було значно полегшено процедуру залучення українськими підприємствами іноземних працівників (за умови виплати заробітної плати на рівні 10 мінімальних), значно скорочено перелік необхідних документів та строки їх розгляду.

Слід зазначити, що було розширено перелік підстав для отримання посвідок на тимчасове проживання для іноземних інвесторів. Відтепер, іноземець, який вніс до статутного капіталу української юридичної особи інвестицію у розмірі 100 тис. євро, може отримати посвідку на проживання в Україні строком на 3 роки без офіційного працевлаштування.

Також було розширено перелік категорій іноземних громадян, які мають можливість отримувати посвідки на тимчасове проживання в Україні більше ніж на 1 рік: інвестори, іноземні ІТ-професіонали, працівники творчих професій тощо.

Тим не менш, у квітні 2018 року, Кабінет Міністрів України затвердив Постанови: №321 від 25.04.2018 р. «Про затвердження зразка, технічного опису бланка та Порядку оформлення, видачі, обміну, скасування, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсною та знищення посвідки на постійне проживання» та №322 від 25.04.2018 р. «Про затвердження зразка, технічного опису бланка та Порядку оформлення, видачі, обміну, скасування, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсною та знищення посвідки на тимчасове проживання, які набули чинності 01.06.2018 р.».

Головними новеллами вказаних зміна стало запровадження нового бланку посвідок з безконтактним електронним носієм, що виготовляється у формі пластикової картки типу ID-1. Відтепер строк дії посвідки на тимчасове проживання становить 1 рік, окрім передбачених у Законі винятків. Посвідки на постійне проживання видаються строком на 10 років, після чого підлягають обов’язковому обміну.

Варто зазначити, що з 01.06.2018 р. має відбуватися оформлення документів для малолітніх та неповнолітніх іноземних громадян: вони будуть отримувати окремий документ за заявами їхніх законних представників. Раніше відомості про малолітніх осіб вносилися до документів їхніх батьків. Отже, кількість посвідок на тимчасове і постійне проживання на території України зросте у будь-якому випадку.

Кричущим є той факт, що фактично скасовується і заміщується інститут продовження строку дії посвідок на тимчасове проживання. У Постанові №321 ми не знайдемо процедури продовження строку дії посвідки за наявності підстави, що посвідка підлягає обміну у разі закінчення строку її дії. Всупереч положенням Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», у положеннях якого взагалі не згадується механізм обміну посвідок, Постановами №321 та №322 визначаються підстави та процедури його реалізації.

У Перехідних положеннях Постанов №321 та №322 прямо зазначено, що видані раніше документи (у формі паперової книжечки) є дійсними протягом строку, на якій вони були видані. Проте варто пам’ятати, що як і для громадян України, після досягнення 25 і 45 років посвідки мають бути переоформлені. У такому випадку іноземному громадянину вже не вклеюватимуть фото, як це було передбачено раніше, а видаватимуть посвідку нового зразка.

Фактично законодавець часто створює колізії в тому числі у міграційному законодавстві, що в перспективі буде помножено на брак технічного та кадрового забезпечення ДМС України, що в свою чергу призведе до складнощів у взаємодії української владної системи з іноземними громадянами.

Звернувшись до юридичної компанії «Приходько та Партнери», ви завжди отримаєте якісні міграційні послуги та будете в курсі всіх новин у даній сфері.

Розрахувати вартість допомоги:

1 питання

Вашою справою займалися інші юристи?

Так
Ні

2 питання

Ви знаходитесь в Києві чи Київській області?

Так
Ні

3 питання

Юридична допомога Вам потрібна терміново?

Так
Ні
20%
знижка
Якщо ми не
передзвонимо
протягом дня
Консультація
Юридична компанія
Залиште заявку на юридичну допомогу прямо зараз:
Найкращі юристи
Чесна ціна
Працюємо швидко
Онлайн / офлайн консультація