НОВЕЛЛИ ЗАКОНОПРОЕКТУ № 4003 ЩОДО ПІДВИЩЕННЯ ЕФЕКТИВНОСТІ ПРОТИДІЇ КІБЕРАТАКАМ

"Нам не важливо, на чиєму боці влада, а важливо, на чиєму боці закон."

Перепельченко Анатолій Олександрович
E-mail
perepelchenko@prikhodko.com.ua
Номери телефонів
+38 (073) 007-44-15

Спеціалізується на кримінальному, цивільному та адміністративному праві, перерахунку військових пенсій

Зв'язатися зараз

НОВЕЛЛИ ЗАКОНОПРОЕКТУ № 4003 ЩОДО ПІДВИЩЕННЯ ЕФЕКТИВНОСТІ ПРОТИДІЇ КІБЕРАТАКАМ

Час прочитання: 2 хв.

 1 вересня 2020 року у Верховній Раді України групою народних депутатів було зареєстровано законопроект № 4003, спрямований на підвищення ефективності протидії кібератакам. Проаналізуємо, які саме нововведення законодавці пропонують здійснити у кримінальному процесуальному законодавстві та що потрібно очікувати звичайним громадянам та бізнесу.

 Слідчим і прокурорам полегшать роботу під час обшуків громадян та бізнесу.

 Зокрема, внесений до Верховної Ради законопроект №4003 пропонує внести зміни до Кримінального процесуального кодексу, які передбачають можливість використання «термінового збереження даних» в ході досудового розслідування, якщо під час кримінального провадження будуть «обґрунтовані підстави вважати», що важлива інформація може бути змінена або видалена.

 При цьому постанова про термінове збереження інформації зобов'яже власника даних тримати не розголошувати факт вручення і виконання такого розпорядження до припинення дії відповідної постанови.

 Крім цього, документ передбачає, що слідчий або прокурор має право зламувати паролі на електронних пристроях. Вони зможуть обшукувати ті пристрої «щодо яких є достатні підстави вважати», що дана інформація важлива для встановлення обставин у кримінальному провадженні.

 Це ж стосується і пристроїв, які не зазначені в ухвалі про обшук, але слідчий вирішить, що «вони важливі» для досудового розслідування.

 Які нові повноваження отримає слідчий?

 Основна новела проекту - введення поняття «термінове зберігання інформації». Прокурор і слідчий будуть уповноважені зобов'язувати власника інформації зберегти і надати тимчасовий доступ до інформації.

 Слідчий і прокурор, які проводять обшук, мають право виявляти і отримувати доступ навіть до тих «електронних інформаційних систем або їх частин, мобільних терміналів систем зв'язку, інформаційних (автоматизованих), телекомунікаційних, інформаційно-телекомунікаційних систем або невід'ємним частинам цих систем», на які не поширюється дозвіл на проведення обшуку.

 Як сильно даний законопроект «розв’яже руки» слідчим?

 На відміну від переважної більшості інших заходів забезпечення кримінального провадження, цей захід застосовується не за рішенням слідчого судді або суду, а за постановою прокурора або слідчого, яке може бути складено навіть в електронній формі.

 Таким чином, як ми бачимо, прийняття документа істотно спростить роботу слідчих. У разі прийняття проекту слідчі отримають суттєві додаткові можливості для отримання інформації, і при цьому вони будуть звільнені від зайвої необхідності узгоджувати процесуальні дії по слідчим суддею або судом.

 Вищезазначений законопроект зобов’язує провайдерів вчиняти низку дій, а саме зберігати інформацію в телекомунікаційних системах, у тому числі інформацію про рух трафіку у обсязі, достатньому для ідентифікації абонента та визначення джерела походження трафіку та маршруту його передачі протягом 12 місяців, а також в порядку вимог щодо тимчасового збереження інформації для цілей кримінального провадження.

Розрахувати вартість допомоги:

1 питання

Вашою справою займалися інші юристи?

Так
Ні

2 питання

Ви знаходитесь в Києві чи Київській області?

Так
Ні

3 питання

Юридична допомога Вам потрібна терміново?

Так
Ні
20%
знижка
Якщо ми не
передзвонимо
протягом дня
Консультація
Юридична компанія
Залиште заявку на юридичну допомогу прямо зараз:
Найкращі юристи
Чесна ціна
Працюємо швидко
Онлайн / офлайн консультація