НЕЗАКОННИЙ ОБІГ НАРКОТИЧНИХ ЗАСОБІВ ЯК КРИМІНАЛЬНО-ПРАВОВА ТА КРИМІНОЛОГІЧНА ПРОБЛЕМА

"Ми захистимо Ваші права і недоторканність Вашої честі та гідності!"

Ковальов Артем Вадимович

Керівник практики кримінального права

Експерт в галузі кримінального, адміністративного та цивільного права. Спеціалізується на злочинах у сфері військової діяльності та злочинах у фінансовому секторі

Зв'язатися зараз

НЕЗАКОННИЙ ОБІГ НАРКОТИЧНИХ ЗАСОБІВ ЯК КРИМІНАЛЬНО-ПРАВОВА ТА КРИМІНОЛОГІЧНА ПРОБЛЕМА

Час прочитання: 3 хв.

Однією із найбільш серйозних проблем розвитку криміногенної ситуації в Україні є постійне збільшення кількості злочинів у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів та прекурсорів. Незаконний обіг наркотичних засобів та психотропних речовин являє собою серйозну загрозу для здоров’я людей, і справляє негативний вплив на економічну, культурну та політичну основи суспільства. Контрабанда сприяє збільшенню незаконного споживання наркотичних засобів і психотропних речовин та неминуче спричиняє шкоду здоров’ю населення.

Протягом останніх років спостерігається активізація спроб міжнародних наркосиндикатів використовувати українських громадян для збуту й транзиту наркотиків, а також використовувати виробничий та інтелектуальний потенціал нашої держави для незаконного виробництва наркотичних речовин і прекурсорів. Україна знаходиться на перехресті декількох міжнародних маршрутів транзиту наркотиків. Частина з транзитних наркотиків залишається в Україні. Це, до певної міри, обумовлює той факт, що останніми роками в Україні спостерігається поширення наркоманії та зростання злочинності, пов’язаної з нею.

Україна разом з міжнародною спільнотою веде активну боротьбу з незаконним розповсюдженням наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів. В рамках цієї боротьби, а також з метою забезпечення охорони суспільних відносин у сфері народного здоров’я у нашій державі діє особливий правовий режим обігу наркотичних засобів. Особливість такого правового режиму полягає в тому, що державою встановлюється спеціальний перелік зазначених засобів і речовин, обмеження їх використання, та контроль за їх обігом.

У кримінології проблема наркоманії розглядається як «фонове» явище, тобто елемент додаткового предмета кримінології, та як складова особливої частини кримінології, в якій вивчаються основні кримінологічні параметри злочинності, котра має пряме відношення до такого суспільно негативного явища.

Такий підхід до вивчення зазначеної проблеми обумовлюється декількома факторами. На перший погляд, вживання наркотичних засобів, їх аналогів та прекурсорів не знаходиться під кримінальною забороною. Проте законодавець забороняє публічне або вчинене групою осіб незаконне вживання наркотичних засобів (ст. 316 КК України). Вживання наркотичних засобів, та психотропних речовин містить у собі небезпеку спричинення серйозних та безповоротних змін в особистості людини. Така особа може загрожувати законним інтересам інших осіб, порушувати їхні прав, ставити під загрозу громадську безпеку та підривати авторитет держави.

Після ратифікації низки Конвенцій 1961, 1971 і 1988 рр., Україна приєдналася до міжнародного альянсу держав, що ведуть боротьбу з незаконним обігом наркотичних засобів і психотропних речовин. Кримінальний кодекс України 2001 р. також передбачив кримінальну відповідальність за ряд злочинів, пов’язаних з наркотичними засобами, психотропними речовинами, їх аналогами та прекурсорами (ст. 305-324 КК України).

«Перелік наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів» періодично переглядається Комітетом з контролю за наркотиками при Міністерстві охорони здоров’я України, і затверджується Кабінетом Міністрів України. Перелік складається з чотирьох таблиць (Таблиці І, II, ПІ і IV), кожна з яких включає Список № 1 і Список № 2, а Таблиця І доповнена Списком № 3. У списках міститься перелік наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, обіг яких в Україні заборонений або обмежений, але щодо якого встановлюються заходи контролю різного ступеня суворості.

Характеристика зазначених речовин надається в Законі України «Про обіг в Україні наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів і прекурсорів». Назви особливо небезпечних наркотичних засобів і психотропних речовин подані відповідно в списках № 1 і 2 Таблиці І Переліку. Такі наркотичні речовини як героїн, кокаїновий кущ, кока лист, макова соломка (концентрат з макової соломки), ефедрин, опій відносяться до особливо небезпечних наркотичних засобів. Деякі психотропні речовини також відносяться до особливо небезпечних, наприклад, катинон, ЛСД, ЛСД ‒ 25, парагексил, МДМА та ін.

Розрахувати вартість допомоги:

1 питання

Вашою справою займалися інші юристи?

Так
Ні

2 питання

Ви знаходитесь в Києві чи Київській області?

Так
Ні

3 питання

Юридична допомога Вам потрібна терміново?

Так
Ні
20%
знижка
Якщо ми не
передзвонимо
протягом дня
Консультація
Юридична компанія
Залиште заявку на юридичну допомогу прямо зараз:
Найкращі юристи
Чесна ціна
Працюємо швидко
Онлайн / офлайн консультація