Я особисто гарантую, що ми чесно і порядно виконаємо свою роботу!

Приходько Андрій Анатолійович
E-mail
advokat@prikhodko.com.ua
Номери телефонів
+38 (093) 007-44-00 +38 (098) 007-44-00

Адвокат, доктор юридичних наук, визнаний медійних експерт з юридичних питань, юридичний радник відомих політиків та бізнесменів.

Зв'язатися зараз

НЕЗАКОННЕ ПРИТЯГНЕННЯ ДО КРИМІНАЛЬНОЇ ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ. ЯК ОТРИМАТИ ВІДШКОДУВАННЯ ШКОДИ?

  Якщо особу притягнули до кримінальної відповідальності, але згодом провадження закрили, у зв’язку з відсутністю у діях складу кримінального правопорушення (складу злочину), така особа має право на відшкодування майнової та моральної шкоди. Як відшкодувати завдану шкоду?

 Нажаль, трапляються випадки, коли правоохоронні органи вчиняють дії щодо громадян без обґрунтованих на це підстав, з порушенням процесуальних норм, що завжди є наслідком порушення прав та свобод людини та громадянина.
  Таким діям запобігає Закон України «Про порядок відшкодування шкоди, завданої громадянину незаконними діями органів, що здійснюють оперативно-розшукову діяльність, органів досудового розслідування, прокуратури і суду», яким передбачене право особи, яку незаконно засуджено чи притягнуто до кримінальної відповідальності на відшкодування завданої шкоди.

Хто та у яких випадках має право на відшкодування шкоди?

  Закон передбачає, що у всіх випадках право на відшкодування має фізична особа — громадянин.
  Відшкодуванню підлягає шкода, що завдана внаслідок незаконного:
– засудження;
– повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення;
– взяття і тримання під вартою;
– проведення обшуку;
– накладення арешту на майно;
– відсторонення від роботи (посади);
– інших процесуальних дій, що обмежують права громадянина;
– проведення оперативно-розшукових заходів;
– застосування адміністративного арешту чи виправних робіт;
– конфіскації майна;
– накладення штрафу.
  Ключовим у питанні стягнення шкоди, є встановлений та належним чином доведений факт незаконності застосування до особи вказаних вище заходів та стягнень. У зв’язку з цим, очевидно, що сам лише факт повідомлення про підозру чи тримання під вартою не може бути підставою для виникнення права на відшкодування шкоди. Закон чітко встановлює, коли виникає право на відшкодування шкоди внаслідок незаконного засудження чи притягнення до кримінальної відповідальності.

Коли виникає право на відшкодування шкоди?

Такими випадками є:
– виправдальний вирок суду;
– встановлений факт незаконності вироку;
– закриття кримінального провадження за відсутністю події кримінального правопорушення, відсутністю у діях особи складу кримінального правопорушення (складу злочину) або невстановленням достатніх доказів для доведення винуватості особи у суді і вичерпанням можливостей їх отримати;
– закриття справи про адміністративне правопорушення.

Яка шкода та в якому розмірі підлягає відшкодуванню?

  Якщо особу було незаконно притягнуто до кримінальної відповідальності чи засуджено, їй відшкодовується (повертається):
– заробіток та інші грошові доходи, які особа втратила внаслідок незаконних дій;
– майно (в тому числі гроші, грошові вклади і відсотки по них, цінні папери та відсотки по них, частка у статутному фонді господарського товариства, учасником якого був громадянин, та прибуток, який він не отримав відповідно до цієї частки, інші цінності), конфісковане або звернене в доход держави судом, вилучене органами досудового розслідування, органами, які здійснюють оперативно-розшукову діяльність, а також майно, на яке накладено арешт;
– штрафи, стягнуті на виконання вироку суду, судові витрати та інші витрати, сплачені громадянином;
– суми, сплачені громадянином у зв’язку з поданням йому юридичної допомоги;
– моральна шкода.

  Розмір відшкодування, визначається з урахуванням заробітку, не одержаного громадянином за час відсторонення від роботи (посади) за весь час відбування покарання. Майно повертається в натурі, а в разі неможливості відшкодовується його вартість за ринковими цінами на момент звернення.
  Розмір моральної шкоди визначається з урахуванням обставин справи, однак не може бути меншим одного мінімального розміру заробітної плати за кожен місяць перебування під слідством чи судом.

Куди звертатись для відшкодування шкоди внаслідок незаконного засудження?

  Для відшкодування шкоди, громадянин має звернутись до органу, що проводив розслідування чи суду, що розглядав справу. Цей орган у термін 1 місяць, з дня звернення громадянина повинен:
– визначити розмір шкоди;
– прийняти рішення про виплату.

  Якщо цього не відбулося або сума відшкодування не влаштовує, громадянин має право оскаржити таке рішення чи бездіяльність до суду. Це загальний та основний порядок отримання відшкодування шкоди.

  Обов`язок роз`яснити особі порядок поновлення її порушених прав чи свобод та відшкодування завданої шкоди у разі закриття провадження у справі покладається на орган, що здійснює оперативно-розшукову діяльність, досудове розслідування, прокуратуру, який повинен здійснити це шляхом направлення громадянинові повідомлення одночасно з постановою про закриття кримінального провадження. При цьому в повідомленні має бути зазначено, куди і протягом якого терміну можна звернутися за відшкодуванням шкоди і поновленням порушених прав.

  У зв’язку з цим, особа має право звернутись безпосередньо до суду з позовом про відшкодування шкоди.

20%
знижка
Якщо ми не передзвонимо протягом дня
Консультація