НЕСПЛАТА АЛІМЕНТІВ. ЯКІ МЕХАНІЗМИ ЗАХИСТУ?

"Очікуваний результат від нашої роботи - наша норма. Давати клієнту більше ніж він очікує - наша ціль."

Сулик Роман Андрійович

Expert in the field of family, civil, labor law, intellectual property law

Зв'язатися зараз

НЕСПЛАТА АЛІМЕНТІВ. ЯКІ МЕХАНІЗМИ ЗАХИСТУ?

Час прочитання: 2 хв.

 Після розірвання шлюбу перед матір'ю виникає питання: Як бути з аліментами?». На практиці сформувалися кілька сценаріїв розвитку подій: перший, мені нічого не потрібно від колишнього чоловіка, другий: погоджуся на його добровільні виплати на дитину, і третій - як примусити його платити аліменти?.

 Перший варіант не зовсім зрозумілий, чим керується мати, добровільно позбавляючи свою дитину законного права на його особисті, нехай навіть саме мінімальні виплати з боку батька?

 

У другому випадку не рекомендуємо пускати справу на самотік і сподіватися на добровільні виплати з боку батька. Вони, як правило, тривають до тих пір, поки у колишнього чоловіка не з’явиться нова сім'я, після чого частота таких виплат, а незабаром і їх розмір, поступово зменшується і зводиться нанівець. Тому, якщо колишнє подружжя мирно домовилися про сплату аліментів, рекомендуємо все ж піти до нотаріуса і закріпити домовленості на папері. Законом передбачено нотаріальний договір, в якому визначається порядок і спосіб сплати аліментів, фіксується розмір і дати таких виплат. У разі відсутності сплат за договором, здійснюється виконавчий напис нотаріуса, який по суті є виконавчим документом. Крім того, кожну оплату за договором необхідно підтверджувати квитанцією, а в крайньому випадку - розпискою.

І третій варіант найцікавіший. Як зобов'язати батька дитини платити аліменти?

 Для початку матері дитини потрібно звернутися в суд про стягнення аліментів. Разом із заявою в суд потрібно надати:

  • паспортні дані;
  • ІПН;
  • свідоцтво про шлюб;
  • свідоцтво або рішення суду про розлучення;
  • свідоцтва про народження дітей;
  • докази про витрати на дитину і доходи відповідача по можливості.

 Після отримання рішення суду потрібно звернутися до виконавчої служби для відкриття виконавчого провадження. За ухилення від сплати боржнику можуть бути застосовані заходи, такі як арешт майна, тимчасова заборона на виїзд за кордон, тимчасова заборона на керування транспортним засобом, полювання, користування зброєю, арешт, громадські роботи і навіть обмеження свободи.

 

 Нерідкі випадки, що батько ухиляється навіть від примусової оплати, приховує свій дохід або ховається сам, майно і кошти на виплати відсутні. В такому випадку слід звернутися в поліцію з заявою про злочин за ст.164 Кримінального кодексу України - ухилення від сплати аліментів на утримання дітей. Як правило, представники правоохоронних органів не відкривають справу, посилаючись на відсутність складу злочину. У такому випадку протягом 10 днів після звернення із заявою, потрібно подати скаргу до місцевого суду на бездіяльність правоохоронних органів та зобов'язати суд відрити справу. Боржник вироком суду може бути покараний громадськими роботами на строк від 80 до 240 годин або арештом на строк від 3-х до 6-и місяців, або обмеженням волі на строк від 2-х до 3-х років.

 Як правило, це робочий механізм, оскільки боржники не хочуть бути засудженим судом і мати судимість, а тому знаходять гроші і виплачують борг. Тому опускати руки і здаватися в таких справах не варто.

Розрахувати вартість допомоги:

1 питання

Вашою справою займалися інші юристи?

Так
Ні

2 питання

Ви знаходитесь в Києві чи Київській області?

Так
Ні

3 питання

Юридична допомога Вам потрібна терміново?

Так
Ні
20%
знижка
Якщо ми не
передзвонимо
протягом дня
Консультація
Юридична компанія
Залиште заявку на юридичну допомогу прямо зараз:
Найкращі юристи
Чесна ціна
Працюємо швидко
Онлайн / офлайн консультація