НЕРОЗПОДІЛЕНИЙ ПРИБУТОК ПІДПРИЄМСТВА, ЯК ВИКОРИСТОВУВАТИ?

"Бережемо найголовніше: Ваш час, Ваші нерви, Ваші гроші."

Ворожбітова Кристина Юріївна
E-mail
vorozhbitova@prikhodko.com.ua
Номери телефонів
+38 (073) 007-44-64

Провідний фахівець з досвідом практичної діяльності в галузі економіки та бухгалтерського обліку.

Зв'язатися зараз

НЕРОЗПОДІЛЕНИЙ ПРИБУТОК ПІДПРИЄМСТВА, ЯК ВИКОРИСТОВУВАТИ?

Час прочитання: 4 хв.

 Прибуток підприємства важлива частина його діяльності і функціонування. Що робити з нерозподіленим прибутком і як її списати? Виникає логічне запитання можна списати за рахунок прибутку ПДВ за податковими накладними, які постачальник не зареєстрував? Якщо це можна зробити, то чи потрібен для цього протокол зборів засновників?

 Отже, все по порядку. Неправильно буде просто списувати витрати за рахунок рахунку 44 (нерозподілений прибуток), наприклад щоб їх зняли податківці. Якщо суми таких витрат є значними, то це може привести до спотворення даних у фінансовій звітності. В такому випадку сама звітність може вважатися невірною.

 По-перше, для розпорядження нерозподіленим прибутком відноситься до виключної компетенції зборів учасників. Саме вони мають право вирішувати, що робити з "чистим" прибутком підприємства, і як його використовувати.

 Лише в окремих випадках можна відображати витрати зменшенням особистого капіталу через рахунок 44. Наприклад, це може бути у випадку, коли виконуючи стандарти бухгалтерського обліку, витрати потрібно показати шляхом коригування сальдо нерозподіленого прибутку або непокритого збитку на початок року, тобто рахунок 44 при:

  • Виправлення помилок за минулі роки;
  • При зміні облікової політики в разі впливу на минулі періоди (ретроспективний переоблік);

 У всіх інших випадках, коли нерозподілений прибуток не можна чіпати згідно із законодавством, будь-які дії щодо розподілу чистого прибутку можуть відбуватися виключно на підставі рішення (протоколу) загальних зборів учасників підприємства.

 По-друге, навіть незважаючи на те, що власники підприємства мають право розпоряджатися прибутком на свій розсуд, це ще не означає, що вони мають право профінансувати будь-які свої витрати. Згідно бухгалтерських правил будь-які виплати підприємства - це витрати, тому їх списувати за рахунок прибутку підприємства буде не правильно. В такому випадку фінансовий звіт буде спотворений.

 Бухгалтерський облік в загальному підпорядковується Положення (стандарти) бухгалтерського обліку України. Зокрема, закріплені в главі 16 "Витрати". І якщо витрати підприємства підпадають під визначення поняття "Витрати", тобто зменшення активів і збільшення фінансових обов'язків, то їх використання повинно бути згідно з цими бухгалтерських правил. Тобто, витратами певного періоду можуть визнавати одночасно з отриманням прибутку, для якого вони були здійснені. А значить, вони впливають на кінцевий фінансовий результат.

 Якщо не враховувати витрати, це призведе до викривлення фінансової звітності. А інформація, яка надається у фінансовій звітності повинна бути достовірною.

 Така ж ситуація і з податковими накладними, які не зареєстровані у постачальника. Якщо податкова накладна не є зареєстрованою, то підприємство фактично втрачає право на податковий кредит. І оплачений постачальником ПДВ неможливо відшкодувати. Тобто, якщо податок не включено до першочергової вартості активу, то це визнається як витрати підприємства. Але, право на витрати в такому разі з'являється тільки після того, як постачальник реєструє податкові накладні.

 Це стосується також і виплати за рахунок прибутку.

 Законодавством встановлено, що премії та інші фінансові винагороди для працівників вважаються:

  • поточними виплатами (тобто виплачуються протягом року після закінчення періоду, в якому працівник виконував відповідну роботу);
  • або обов'язково, якщо робота виконана в цьому періоді і дає право працівникам на виплати в майбутньому;

 Тобто, це все ж вважається витратами підприємства, які повинні бути покриті за "витратні" рахунки, а не через рахунок 44.

 Тільки для підприємств державної та комунальної форм власності можливо проводити прибуток підприємства на матеріальне заохочення працівників. Це передбачено законодавством.

 Звичайно, ніхто не може заборонити розпоряджатися майном на свій розсуд, і підприємство може надати працівникам матеріальне заохочення.

 Податківці в силу певних причин, будуть тільки раді, що витрати підприємства проходять повз статей витрат і будуть списані за рахунок нерозподіленого прибутку.

 Якщо розглянути ситуацію, де ТОВ не розподілило між собою прибуток протягом тривалого часу, то можна за рахунок цього придбати основний засіб для роботи?

 Це досить не простий механізм, оскільки підприємство, яке має засоби, може купити основний засіб для діяльності за рахунок основних засобів, в рамках проведення господарської діяльності.

 Відобразити в бухгалтерському обліку придбання основних засобів для функціонування підприємства не вийде на "пряму" через рахунок 44.

 Така покупка буде відображена за стандартною схемою. За рахунок нерозподіленого прибутку можна списати лише нарахування амортизації основних засобів виробництва. Тобто, нарахування амортизації буде здійснено не за рахунок витрат, а за рахунок нерозподілених прибутків.

 Але, ніхто не змушує власників підприємств в обов'язковому порядку розподіляти нерозподілений прибуток. Якщо це стосується прибутку на розвиток підприємства, то:

  • якщо Статутом підприємства передбачено, що для цього створюється спеціальний фонд і є певна норма відрахування в цей фонд, то тоді на підставі рішення зборів учасників підприємства робиться відрахування в цей фонд за рахунок нерозподіленого прибутку. На практиці це зустрічається дуже рідко;
  • у всіх інших випадках це означає, що засновники підприємства дозволяють витратити кошти на придбання необхідних засобів на підприємстві;

 Ці покупки в кінцевому підсумку зменшують фінансовий результат і прибуток наступного звітного періоду. Такі покупки будуть відображатися як поточні витрати.

 Як зменшити показники нерозподілених доходів?

 Це відноситься виключно до компетенції загальних зборів учасників підприємства. Тільки вони зможуть вирішити, що робити з таким доходом. Також вони можуть прийняти рішення не розподіляти прибуток.

 1) Одним з варіантів використання нерозподіленого прибутку може бути виплата дивідендів. Але знову ж таки, рішення зборів учасників вирішує яку частину прибутку направити на виплату дивідендів, або відмовитися від такої виплати взагалі.

 2) Ще одним з варіантів може бути створення резервного капіталу. В цьому випадку є свої особливості, адже використовувати резервний капітал можна тільки в наступних випадках:

  • покриття збитків підприємства;
  • виплата дивідендів по привілейованих акціях;
  • в інших передбачених законом випадках.

 Резервний капітал це як засобу, відкладені на "чорний день" і не використовуються повсякденній діяльності.

 3) Третім варіантом для використання нерозподіленого прибутку є направлення його на збільшення статутного капіталу підприємства.

 4) Нерозподілений прибуток, за рішенням зборів учасників підприємства, можна використовувати на погашення збитків підприємства.

Розрахувати вартість допомоги:

1 питання

Вашою справою займалися інші юристи?

Так
Ні

2 питання

Ви знаходитесь в Києві чи Київській області?

Так
Ні

3 питання

Юридична допомога Вам потрібна терміново?

Так
Ні
E-mail
vorozhbitova@prikhodko.com.ua
Номери телефонів
+38 (073) 007-44-64

Провідний фахівець з досвідом практичної діяльності в галузі економіки та бухгалтерського обліку.

Зв'язатися зараз
Наскільки стаття була корисною? Оцініть:

5

Кількість оцінок:

12

20%
знижка
Якщо ми не
передзвонимо
протягом дня
Консультація
Юридична компанія
Залиште заявку на юридичну допомогу прямо зараз:
Найкращі юристи
Чесна ціна
Працюємо швидко
Онлайн / офлайн консультація