Неприйняття спадкоємцями спадщини
E-mail
borysenko@prikhodko.com.ua
Номери телефонів
+38 (093) 007-44-88

Юрист практики сімейного права. Спеціалізується на процедурі розлучення, стягненні аліментів, поділу майна подружжя, встановленні місцезнаходження дитини, позбавленні батьківських прав, отриманні посвідчення батьків багатодітної сім’ї, інших сімейних та спадкових спорах.

Зв'язатися зараз

Неприйняття спадкоємцями спадщини

Час прочитання: 3 хв.

Спадкування майна після смерті спадкодавця є завжди актуальною тематикою. Це пояснюється тим, що в житті кожної особи настає той момент, коли доводиться зіштовхнутися зі спадковими відносинами, адже ніхто не може жити вічно.

В такій ситуації спадкоємці задаються різними питаннями щодо прийняття спадщини, можливого терміну на її прийняття, та і взагалі проблематикою відмови від прийняття спадщини з особистих причин. В чому і наявна актуальність розгляду даної тематики.

А тому у цій статті ми поговоримо про особливості неприйняття спадкоємцями спадщини.

Яким чином можна відмовитись від прийняття спадщини?

Із аналізу положень ЦКУ можна сказати, що законні спадкоємці після смерті спадкодавця і моменту відкриття спадщини (протягом 6 місяців) мають право або прийняти її, або відмовитись від того, що її приймати (ч. 1 ст. 1268 ЦКУ).

Для того, щоб реалізувати своє право на відмову про прийняття спадщини, громадянам необхідно звернутися із заявою, що була оформлена у письмовій формі до нотаріуса або до уповноваженої особи органів місцевого самоврядування (ОМС) (актуально для сільських населених пунктів) за місцем відкриття спадщини.

В заяві слід обґрунтувати причини відмови і таким чином вона буде задоволена нотаріусом або уповноваженою на це посадовою особою ОМС.

Неподання заяви та відмова у прийнятті спадщини - в чому різниця?

Якщо говорити про неподання заяви про прийняття спадщини, то в цій ситуації громадянин не реалізує своє законне право та не здійснює волевиявлення на прийняття спадщини.

А у разі відмови від прийняття спадщини громадянин здійснює певні дії, що визначені у законодавстві, і таким чином втілює в життя своє бажання на відмову від факту прийняття спадщини.

Чи існують особливі порядки відмови від прийняття спадщини?

Приписи ЦКУ встановлюють особливий порядок відмови від прийняття спадщини в таких випадках, а саме (ст. 1273 ЦКУ):

  • громадянин, що має обмежену цивільну дієздатність, який був визнаний таким у судовому порядку, має право відмовитися від прийняття спадщини лише за попередньою згодою його піклувальника, а також органу опіки та піклування;
  • фізична неповнолітня особа (віком від 14 до 18 років) має право на відмову від прийняття спадщини лише за попередньою згодою батьків чи осіб, що її усиновили, піклувальника, а також органу опіки та піклування;
  • якщо особа є малолітньою (віком до 14 років) або визнана в судовому порядку недієздатною, то вона самостійно не має можливості відмовитись від прийняття спадщини, за неї це право реалізують батьки чи особи, що її усиновили, а також опікун лише з дозволу органу опіки та піклування.

Чи має особа можливість відкликати свою заяву про відмову на прийняття спадщини?

Так. Якщо особа змінила своє рішення і знову бажає прийняти спадщину, то в такому випадку вона має право відкликати свою заяву про відмову протягом терміну, що був встановлений для її прийняття відповідно до ст. 1270 ЦКУ.

Важливо! Відмова від прийняття спадщини є безумовною і беззастережною (ч. 5 ст. 1273 ЦКУ).

На практиці це означає, що неможливо відмовитися від прийняття спадщини за певних умов (наприклад, відмовитись від автомобіля, проте прийняти спадщину в межах грошових коштів або, та ситуація коли спадкоємець зараз відмовляється від прийняття спадщини, а потім, коли всі борги спадкодавця будуть погашені, то він прийме спадкове майно).

Якщо ви хочете реалізувати своє законне право на відмову від прийняття спадщини, то звертайтесь до адвокатського бюро “Приходько та партнери”.

Наші юристи є тільки досвідченими фахівцями, які розуміють усі тонкощі спадкового права України на практиці, а тому завжди готові вам допомогти у будь-яких проблемних питаннях. Звертайтесь!

Розрахувати вартість допомоги:

1 питання

Вашою справою займалися інші юристи?

Так
Ні

2 питання

Ви знаходитесь в Києві чи Київській області?

Так
Ні

3 питання

Юридична допомога Вам потрібна терміново?

Так
Ні
E-mail
borysenko@prikhodko.com.ua
Номери телефонів
+38 (093) 007-44-88

Юрист практики сімейного права. Спеціалізується на процедурі розлучення, стягненні аліментів, поділу майна подружжя, встановленні місцезнаходження дитини, позбавленні батьківських прав, отриманні посвідчення батьків багатодітної сім’ї, інших сімейних та спадкових спорах.

Зв'язатися зараз
Наскільки стаття була корисною? Оцініть:

5

Кількість оцінок:

12

20%
знижка
Якщо ми не
передзвонимо
протягом дня
Консультація
Юридична компанія
Залиште заявку на юридичну допомогу прямо зараз:
Найкращі юристи
Чесна ціна
Працюємо швидко
Онлайн / офлайн консультація