МЕДІАЦІЯ В АДВОКАТСЬКІЙ ДІЯЛЬНОСТІ

"Кожен хто звертається до нас, звільняє себе від думок про своє питання та отримує результат, оскільки ми цінуємо найважливіший ресурс – Ваш час."

Перепельченко Анатолій Олександрович

Адвокат, спеціалізується на нерухомості, корпоративному, фінансовому, податковому, цивільному та договірному праві, а також вирішенні спорів у судовому порядку.

Зв'язатися зараз

МЕДІАЦІЯ В АДВОКАТСЬКІЙ ДІЯЛЬНОСТІ

Час прочитання: 3 хв.

Сучасний етап розвитку суспільства можна охарактеризувати певним ускладненням суспільних відносин, врегульованих правовими нормами, а як наслідок - збільшення судових спорів, завантаження судових органів, значні витрати часу і коштів. Тому на сьогоднішній день особливо гостро стоїть питання пошуку шляхів підвищення ефективності судочинства в Україні.

Низка держав, наприклад, США, Канада, країни Європейського Союзу, одним з таких шляхів вважають позасудові альтернативні способи розв’язання конфліктів, а саме наявність відновного правосуддя, так званої «медіації».

Питання щодо впровадження медіації в Україні активно обговорюється вже протягом останніх декількох років, в результаті чого у 2015 році було розроблено проект Закону України «Про медіацію».

Крім того, 28 серпня 2017 року на базі Національного університету «Одеська юридична академія» відбулась перша з очних зустрічей з обговорення стандартів етичної поведінки медіатора в межах Всеукраїнського туру з обговорення проекту Кодексу етики медіатора.

Проект Кодексу розроблений Комітетом із стандартизації НАМУ за підтримки Офісу Координатора проектів ОБСЄ в Україні (OSCE Project Coordinator in Ukraine). Всеукраїнський тур з обговорення проекту Кодексу етики медіатора відбуватиметься на базі 10 міст України протягом серпня-жовтня 2017 року.

Відповідно до проекту Закону України «Про медіацію», медіація – альтернативний (позасудовий) метод вирішення спорів, за допомогою якого дві або більше сторони спору намагаються в рамках структурованого процесу, самостійно, на добровільній основі досягти згоди для вирішення їх спору за допомогою медіатора.

Медіатор – особа, яка відповідає вимогам, встановленим законом та медіаційним застереженням (угодою про медіацію), яка має статус медіатора відповідно до закону і яку сторони спору обрали для проведення медіації

Щодо участі в процесі медіації адвоката, то вона відрізняється певними особливостями у зв’язку з наявність у адвоката професійних знань в області юриспруденції. Зокрема, А.М. Понасюк до таких особливостей відносить:

1) особлива предметна сфера діяльності адвоката, пов'язана з глибоким всебічним аналізом протиріч і відносин у конфліктах різних предметних категорій;

2) особлива роль адвоката як незалежного та неупередженого посередника, який сприяє сторонам в пошуку взаємоприйнятних та взаємовигідних умов припинення спору;

3) особлива процедура (медіація), в рамках якої може здійснюватися адвокатська діяльність, і місце адвоката – медіатора в даній процедурі

Адвокат реалізує свою медіативну функцію у справі шляхом надання правової допомоги сторонам та учасникам медіації, а також шляхом сприяння виявленню взаємовигідних варіантів вирішення конфлікту за допомогою ведення переговорів з метою досягнення добровільного порозуміння (примирення) між сторонами та задоволення потреб, які виникли внаслідок вчинення правопорушення.

Для успішної діяльності адвокат-медіатор має володіти не лише відмінними знаннями у галузі права, а й у сфері конфліктології, психології, соціології, адже головне його завдання – допомогти сторонам дійти до спільного вирішення конфлікту, налагодити між ними комунікацію.

З цією метою в Україні з 2011 року при Академії адвокатури функціонує школа медіації. Крім цього, проект Закону передбачає створення єдиного реєстру медіаторів для надання споживачам послуг можливості вільного обрання медіатора для вирішення справи, а також запобігання недобросовісній діяльності осіб, що не відповідають критеріям та вимогам закону.

Ще однією особливістю участі адвоката у процесі медіації є те, що порівняно із класичною моделлю медіації, адвокат-медіатор повинен забезпечити дотримання принципу законності у врегулюванні конфлікту, щоб вирішення справи ні в якому разі не суперечило вимогам чинного законодавства, не порушувало прав, свобод та законних інтересів третіх осіб, а також, щоб кожна зі сторін у повній мірі усвідомлювала значення та правові наслідки досягнутої домовленості.

Підсумовуючи, варто зазначити, що не дивлячись на стрімкий розвиток медіації як на законодавчому так і на науковому рівні, варто звернути увагу, що участь адвоката у даній процедурі володіє певними особливостями на які необхідно звернути увагу при її впровадженні та практичній реалізації.

Розрахувати вартість допомоги:

1 питання

Вашою справою займалися інші юристи?

Так
Ні

2 питання

Ви знаходитесь в Києві чи Київській області?

Так
Ні

3 питання

Юридична допомога Вам потрібна терміново?

Так
Ні

Адвокат, спеціалізується на нерухомості, корпоративному, фінансовому, податковому, цивільному та договірному праві, а також вирішенні спорів у судовому порядку.

Зв'язатися зараз
Наскільки стаття була корисною? Оцініть:

5

Кількість оцінок:

12

20%
знижка
Якщо ми не
передзвонимо
протягом дня
Консультація
Юридична компанія
Залиште заявку на юридичну допомогу прямо зараз:
Найкращі юристи
Чесна ціна
Працюємо швидко
Онлайн / офлайн консультація