ЛІКАРНЯНІ ТА ДЕКРЕТНІ ПІД ЧАС ВІЙНИ: КАДРОВЕ ОФОРМЛЕННЯ, РОЗРАХУНОК ТА ЗВІТНІСТЬ

"Бережемо найголовніше: Ваш час, Ваші нерви, Ваші гроші."

Ворожбітова Кристина Юріївна
E-mail
vorozhbitova@prikhodko.com.ua
Номери телефонів
+38 (073) 007-44-64

Провідний фахівець з досвідом практичної діяльності в галузі економіки та бухгалтерського обліку.

Зв'язатися зараз

ЛІКАРНЯНІ ТА ДЕКРЕТНІ ПІД ЧАС ВІЙНИ: КАДРОВЕ ОФОРМЛЕННЯ, РОЗРАХУНОК ТА ЗВІТНІСТЬ

Час прочитання: 2 хв.

Попри війну люди продовжують одружуватися, народжуватися та хворіти. Але якщо в довоєнні часи було зрозуміло, що у разі втрати працездатності або виходу в декрет можна отримати кошти, то з початком війни виникло більше запитання ніж відповідей. І ці запитання стосувалися не лише тих осіб кому мали ці кошти виплачуватися, а й роботодавців в частині оформлення, розрахунку та подання звітності. Адже жодного особливого порядку щодо нарахування та виплати декретних та лікарняних чинним законодавством під час війни не передбачено.

Кадрове оформлення

На початку воєнного стану багато електронних сервісів не працювало належним чином. Тому оформлення електронних лікарняних листів видавалося в паперовому вигляді. На сьогодні роботу майже всіх сервісів відновлено.

Отже, на сьогодні лікарняні можуть бути оформлені як в паперовому, так і в електронному вигляді. Паперові лікарняні можуть видаватися до 01 січня 2023 року відповідно до Наказу Міністерства охорони здоров'я №1066.

Розрахунок

Якщо роботодавець отримав від працівника листок непрацездатності в паперовому вигляді замість електронного, то його потрібно розраховувати як зазвичай. Після розрахунку передати до робочого органу ФСС. Якщо в кабінеті страхувальника буде статус “готовий до виплати”, то тоді роботодавець може брати його в опрацювання.

Розрахунок лікарняних залежить від кількості відпрацьованого часу працівником, зазвичай це 12 місяців, які передують місяця в якому відкрито лікарняний. Перших п'ять днів лікарняних виплачується роботодавцем, решта - коштом ФСС.

Варто зауважити, якщо під час воєнного стану роботодавець не має можливості опрацювати лікарняний або декретний через воєнні дії, то працівник може самостійно звернутися до найближчого ФСС для отримання виплат.

Звітність

Якщо з оформленням та розрахунком все більш-менш зрозуміло, то як подавати звітність знову виникають питання.

При подачі об'єднаної звітності показати лікарняні потрібно в тому місяці в якому вони фактично були показані в бухгалтерському обліку роботодавця. В бухгалтерському обліку роботодавця тимчасова непрацездатність буде показано залежно від її тривалості. Де буде показано сума яка нарахована коштом роботодавця (5 днів) та сума коштом ФСС (залишок лікарняного).

Якщо роботодавець має технічну можливість, то таку звітність він може подати в електронному вигляді.

Отже, як вбачається з вищесказаного, що не зважаючи на воєнний стан декретні та лікарняні підлягають оплаті. Якщо це не може зробити роботодавець самостійно через об'єктивні причини, то це можна зробити працівник з особистим звернення до Фонду соціального страхування України.

Якщо в роботодавця виникають сумніви щодо правильності оформлення лікарняних під час війни, то можна користуватися послугами фахівців з податкового права. Адже допомога спеціаліста у спірних питаннях ніколи не буде зайвою.

Розрахувати вартість допомоги:

1 питання

Вашою справою займалися інші юристи?

Так
Ні

2 питання

Ви знаходитесь в Києві чи Київській області?

Так
Ні

3 питання

Юридична допомога Вам потрібна терміново?

Так
Ні
20%
знижка
Якщо ми не
передзвонимо
протягом дня
Консультація
Юридична компанія
Залиште заявку на юридичну допомогу прямо зараз:
Найкращі юристи
Чесна ціна
Працюємо швидко
Онлайн / офлайн консультація