Фото: Купівля товарів та послуг за криптовалюту в Україні – правовий аспект

"Мы ценим наших клиентов и осознаем, что время – самый ценный ресурс, который мы помогаем им сохранить."

Мірошниченко Тарас Васильович

Керівник практики міжнародного корпоративного права та фінтех

E-mail
miroshnychenko@prikhodko.com.ua
Номери телефонів
+38 (073) 007-44-36

Спеціаліст практики міжнародного корпоративного права, фінтеху та правового супроводу бізнесу в країнах ЄС та Азії.

Зв'язатися зараз

Купівля товарів та послуг за криптовалюту в Україні – правовий аспект

Час прочитання: 3 хв.

На сьогоднішній день в Україні відсутній спеціальний закон, який би чітко дозволяв здійснювати оплату за товари чи послуги за допомогою віртуальних активів.

Однак це не означає, що такі операції є незаконними. Згідно з останніми змінами до Цивільного кодексу України, віртуальні активи, до яких належать криптовалюти, визнаються "цифровими речами" і можуть виступати об'єктом цивільних правовідносин.

Юридично операція купівлі товару чи послуги з оплатою криптовалютою прирівнюється до договору міни або бартеру.

Покупець передає продавцю віртуальні активи, а продавець навзаєм передає покупцеві товар або надає послугу. Це цілком законна цивільно-правова угода в Україні, яка передбачена статтею 715 Цивільного кодексу України. Тому саме через цю кваліфікацію необхідно прописувати договірні відносини.

Іншим варіантом оплати криптовалютою може бути два контракти, один на купівлю товарів або послуг, інший на купівлю віртуальних активів. По результату чого підписується угода про залік зустрічних однорідних вимог.

 

Важливо зазначити, що не для всіх систем оподаткування дозволені бартерні операції.

Згідно з нормами, визначеними в пункті 291.6 статті 291 Податкового кодексу України, платники єдиного податку зобов'язані здійснювати розрахунки за відвантажені товари (виконані роботи, надані послуги) виключно в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій).

Отже, платникам єдиного податку третьої групи заборонено здійснювати бартерні операції з обміну товарів або послуг на віртуальні активи, у тому числі погашати заборгованість за відвантажені товари (виконані роботи, надані послуги) іншим способом, ніж грошовим розрахунком (наприклад, у тому числі залік зустрічних однорідних вимог).

Але ці обмеження не застосовуються до платників податку на загальній системі оподаткування.

В такому разі є також питання використання іноземних крипто-процесингових компаній, таких як Binance, CoinGate, SettlePay тощо.

Ці компанії виступають технологічними посередниками. Вони приймають крипто-платіж від покупця, конвертують його у фіатну валюту в юрисдикції і згідно законодавства, де це врегульовано і далі перераховують традиційним банківським шляхом на рахунок продавця.

Навзаєм продавець має перераховувати крипто-посереднику відповідну суму за конвертацію та інші послуги у вигляді комісії. Таким чином на території України оплата здійснюється виключно в гривні.

Задля вирішення цієї проблеми Мінцифра разом з галузевими експертами і представниками криптобізнесу підготувала проєкт закону про віртуальні активи №10225-1.

Його ухвалення має на меті легалізувати і врегулювати цю сферу, запровадити прозорі правила оподаткування крипто-операцій для бізнесу і фізосіб. Це має створити сприятливе регуляторне середовище для роботи вітчизняних компаній, залучити інвестиції в цю галузь.

Використання криптовалют для зовнішньоекономічної діяльності

Поточне законодавство не забороняє використовувати криптовалюти у зовнішньоекономічних операціях. Компанія може законно прийняти криптоплатіж від іноземного контрагента, вибравши право, яке передбачає операції з віртуальними активами

Водночас існують певні юридичні нюанси щодо оподаткування та процедури розрахунку з нерезидентами через відсутність прямих норм

Висновок

Купівля товарів та послуг за криптовалюту в Україні реалізується на практиці є можливою, при правильно побудований юридичній структурі.Проте до прийняття окремого регулювання, існують певні обмеження та додаткові витрати.

Для легалізації розрахунків криптовалютами в Україні, підприємці можуть використовувати послуги іноземних крипто-процесингових компаній, які виступають технологічними посередниками і конвертують крипто-платежі у фіатні гроші. Таким чином на території України оплата здійснюється виключно в гривні.

Прийняття спеціального закону має вирішити ці потреби та забезпечити прозорі "правила гри" для усіх його учасників згідно кращих світових практик.

Звертайтесь до юридичної компанії «Приходько та партнери», та ми допоможемо підібрати найбільш оптимальні варіанти купівлі та продажу послуг та товарів за допомогою віртуальних активів під Ваш запит, та допоможемо у супроводі процесу взаємодії з криптовалютами в Україні та закордоном.

Розрахувати вартість допомоги:

1 питання

Вашою справою займалися інші юристи?

Так
Ні

2 питання

Ви знаходитесь в Києві чи Київській області?

Так
Ні

3 питання

Юридична допомога Вам потрібна терміново?

Так
Ні

Керівник практики міжнародного корпоративного права та фінтех

E-mail
miroshnychenko@prikhodko.com.ua
Номери телефонів
+38 (073) 007-44-36

Спеціаліст практики міжнародного корпоративного права, фінтеху та правового супроводу бізнесу в країнах ЄС та Азії.

Зв'язатися зараз
Наскільки стаття була корисною? Оцініть:

5

Кількість оцінок:

12

20%
знижка
Якщо ми не
передзвонимо
протягом дня
Консультація
Юридична компанія
Залиште заявку на юридичну допомогу прямо зараз:
Найкращі юристи
Чесна ціна
Працюємо швидко
Онлайн / офлайн консультація