Кримінальне провадження за ухилення від мобілізації – Стаття 335/336 кримінального кодексу України

«Ми захистимо Вас у Вашому кримінальному провадженні!»

Панасенко Олексій Олександрович

Експерт в галузі кримінального права. Адвокат спеціалізується на злочинах у сфері корупції та хабарах. Захистить Вас у Вашому кримінальному провадженні.

Зв'язатися зараз

Кримінальне провадження за ухилення від мобілізації – Стаття 335/336 кримінального кодексу України

Час прочитання: 2 хв.

Війна в Україні триває вже понад рік, а тому все більше наших співвітчизників призовного віку отримують повістки, які зобов’язують чоловіків у визначений термін звернутися до найближчого територіального центру комплектування та соціальної підтримки. Виключенням не являються особи, які визнанні непридатними до служби за станом здоров’я або мають право на розстрочку.

Важливо:

Кримінальне провадження за ухилення від мобілізації наступає відповідно до Законів України «Про військовий обов’язок і військову службу» та «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

 

В останні місяці держава значно посилила відповідальність за ухилення від мобілізації. Пропонуємо розглянути ситуації, в яких особу можуть притягнути до кримінальної відповідальності.

 

Різновиди повісток в Україні

Виділяють повістки наступних видів:

  • Повістка на медкомісію

Надається військовим комісаром. Призовник має пройти медичне обстеження, за результатами якого надається висновок про придатність/непридатність до військової служби.

  • Повістка для уточнення даних

Уточнюватися може наступна інформація: стан здоров’я призовників, склад сім’ї, місце роботи та ін.

  • Повістка на призов до ЗСУ

Військовозобов’язаний має в обов’язковому порядку з’явитися до військового комісаріату. За неявку за цим різновидом повістки наступає відповідальність за ухилення від строкової служби.

  • Повістка щодо прибуття на призовну дільницю

Найчастіше вручається після проходження військовозобов’язаним медичної комісії.

Кримінальна відповідальність за ухилення від мобілізації

За ухиляння від мобілізації військовозобов’язаним окрім адміністративної, загрожує також кримінальна відповідальність. Про це йдеться в статтях 335/336 Кримінального кодексу України.

 

Більш детально проаналізуємо статтю 335 КК України . За ухилення від військової служби або призиву на строкову військову службу передбачено позбавлення волі строком до 3-х років. Однак, покарання за вказане кримінальне порушення наступає для спеціальних суб’єктів – осіб офіцерського складу.

Відповідно до статті 336 КК України, за ухилення від мобілізації військовозобов’язаним загрожує покарання у вигляді позбавлення волі на строк від 2-х до 5-ти років. Також до категорії кримінальних діянь відноситься ухилення чоловіків призовного віку від військового обліку після того, як представниками військового комісаріату було зроблено відповідне попередження. Покарання – арешт до 6-ти місяців, виправні роботи.

Щоб кваліфікувати дії особи за статтею 336 Кримінального кодексу України необхідно встановити:

  • Мету та умисел в ухиленні від призову під час проведення мобілізації.
  • Протиправність відмови від проходження військовозобов’язаним військово-лікарської комісії.

Що стосується судової практики в цій сфері, вона сформувалась достатньо швидко. Більшість справ закінчились без винесення  виправдувального вироку. Саме тому, якщо Вас або Ваших близьких переслідують за ухилення від мобілізації, рекомендуємо звернутись до юристів «PRIKHODKO & PARTNERS». Ми маємо практичний досвід та детально вибудований алгоритм дій, який дозволить захистити Ваші інтереси. Чекаємо на консультації!

Розрахувати вартість допомоги:

1 питання

Вашою справою займалися інші юристи?

Так
Ні

2 питання

Ви знаходитесь в Києві чи Київській області?

Так
Ні

3 питання

Юридична допомога Вам потрібна терміново?

Так
Ні
20%
знижка
Якщо ми не
передзвонимо
протягом дня
Консультація
Юридична компанія
Залиште заявку на юридичну допомогу прямо зараз:
Найкращі юристи
Чесна ціна
Працюємо швидко
Онлайн / офлайн консультація