Кримінальне провадження у формі приватного обвинувачення

«Команда експертів на вашому боці!»

Мамедова Лілія Теймурівна
E-mail
mlt@prikhodko.com.ua
Номери телефонів
+38 (073) 007-44-32

Експерт в галузі кримінального права. Спеціалізується на злочинах у сфері корупції, хабарах, військової діяльності, злочинах у фінансовому секторі та злочинах проти основ національної безпеки. Супроводження в Європейському суді з прав людини та питаннях міжнародного розшуку.

Зв'язатися зараз

Кримінальне провадження у формі приватного обвинувачення

Час прочитання: 2 хв.

В Кримінально-процесуальному кодексі України поняття «обвинувачення» визначено як вчинення діяння певною особою, яке висунуте в порядку, встановленому  чинним українським законодавством (стаття 3, пункт 13). Кримінальне провадження може мати різні форми. Проаналізувати кожну з них допоможуть фахівці PRIKHODKO & PARTNERS.

 Форми обвинувачення у кримінальному провадженні

Серед форм обвинувачення у кримінальному провадженні виділяють наступні:

  • Публічне обвинувачення

Воно здійснюється незалежно від бажання/небажання приватних осіб.

  • Приватне обвинувачення

Здійснюється виключно за бажанням потерпілого – особи, якій завдано шкоду внаслідок вчинення кримінального правопорушення (моральної, фізичної, матеріальної). Кримінальне провадження підлягає закриттю тільки в разі відмови потерпілого від обвинувачення.

  • Приватно-публічне

Здійснюється щодо кримінального правопорушення, яке передбачено статтями 126-1 Кримінального кодексу України. Розпочинається приватно-публічне кримінальне провадження на підставі потерпілого. Однак, на відміну від приватного обвинувачення, воно не може бути закрите за бажанням потерпілого.

  • Публічно-приватне

Розпочинається як публічне обвинувачення, однак, через деякий час воно змінюється статтею кримінального кодексу на приватне обвинувачення. Розглянемо більш детально, що ж таке приватне обвинувачення.

Особливості кримінальних проваджень у формі приватного обвинувачення

Кримінальне провадження у формі приватного обвинувачення – провадження, яке можуть розпочати: прокурор, слідчий виключно на підставі заяви потерпілого. Перелік кримінальних правопорушень визначено статтею 477 Кримінально-процесуального кодексу України.

Серед категорій кримінальних правопорушень, за якими наступає приватне обвинувачення (стаття 477 КПК України):

  1. Пункт 1 статті 477 – визначення складу кримінального правопорушення.
  2. Пункт 2 статті 477 – визначення складу кримінального правопорушення при вчиненні його дружиною/чоловіком потерпілого.
  3. Пункт 3 статті 477 – визначення складу кримінального правопорушення при вчиненні його дружиною/чоловіком потерпілого, членами родини або близькими родичами потерпілого.

Досудове розслідування у формі приватного обвинувачення проводять слідчий і прокурор відповідно до особливостей загального порядку досудового розслідування. Як зазначалось вище, початок кримінального провадження у приватній формі ініціює потерпілий.

Відповідно до чинного українського законодавства, можна змінити приватне обвинувачення на приватне і навпаки. Якщо кримінальне провадження у формі приватного обвинувачення в процесі розгляду буде  перекваліфіковано слідчим, досудове розслідування буде здійснюватися в загальному порядку (при цьому згода потерпілого – не обов’язкова). Подібні кримінальні провадження розглядаються у загальному порядку судом. Обвинувачення в суді може підтримувати потерпілий або його представники.

У Вас ще залишились запитання? Чекаємо на попередній консультації!  Для розрахунку вартості послуг адвоката при розгляді кримінального провадження у формі приватного обвинувачення заповніть форму нижче.

Розрахувати вартість допомоги:

1 питання

Вашою справою займалися інші юристи?

Так
Ні

2 питання

Ви знаходитесь в Києві чи Київській області?

Так
Ні

3 питання

Юридична допомога Вам потрібна терміново?

Так
Ні
E-mail
mlt@prikhodko.com.ua
Номери телефонів
+38 (073) 007-44-32

Експерт в галузі кримінального права. Спеціалізується на злочинах у сфері корупції, хабарах, військової діяльності, злочинах у фінансовому секторі та злочинах проти основ національної безпеки. Супроводження в Європейському суді з прав людини та питаннях міжнародного розшуку.

Зв'язатися зараз
Наскільки стаття була корисною? Оцініть:

5

Кількість оцінок:

12

20%
знижка
Якщо ми не
передзвонимо
протягом дня
Консультація
Юридична компанія
Залиште заявку на юридичну допомогу прямо зараз:
Найкращі юристи
Чесна ціна
Працюємо швидко
Онлайн / офлайн консультація