Кримінальне провадження у формі приватного обвинувачення

«Ми захистимо Ваші права і недоторканність Вашої честі та гідності!»

Ковальов Артем Вадимович

Керівник практики кримінального права

Експерт з кримінального та міжнародного права. Також спеціалізується на злочинах у сфері військової діяльності та злочинах у фінансовому секторі.

Зв'язатися зараз

Кримінальне провадження у формі приватного обвинувачення

Час прочитання: 3 хв.

Відповідно до частини четвертої статті 26 Кримінально-процесуального кодексу України кримінальне провадження у формі приватного обвинувачення розпочинається тільки на підставі заяви потерпілого. В статті 477 КПК України визначено перелік кримінальних проваджень у формі приватного обвинувачення. Такі провадження можуть розпочати прокурор, слідчий, дізнавач тільки на підставі заяви потерпілого. Якщо щодо Вас розпочато кримінальне провадження у формі приватного обвинувачення або Ви виступаєте в якості потерпілого, юристи  Приходько та Партнери зможуть захистити Ваші права та інтереси.

Категорії злочинів, представлених у формі приватного обвинувачення

Стаття 477 КПК України передбачає наступні категорії кримінальних правопорушень, щодо яких може застосовуватися провадження у формі приватного обвинувачення:

  • Правопорушення вчинене дружиною/чоловіком потерпілого.
  • Правопорушення вчинене членами сім’ї потерплого чи іншими близькими родичами.

Важливо: у формі приватного обвинувачення, відповідно до статті 477 КПК України, проводиться досудове розслідування  прокурором і слідчим в погодженні з загальним порядком здійснення досудового розслідування. В даній ситуації початок кримінального провадження ініціює потерпілий. Заява про вчинення відповідного кримінального правопорушення подається до прокурора, слідчого або іншої службової особи.

Особливості відкриття та закриття кримінального провадження у формі приватного обвинувачення

Як було вказано вище, кримінальне провадження у формі приватного обвинувачення розпочинається з заяви потерпілого.

Прокурор або слідчий мають невідкладно, не пізніше 24 годин після подання заяви потерпілого, внести отримані відомості до  ЄРДР. Після цього розпочинається розслідування.

У випадку, якщо потерпілий або його представник відмовилися від обвинувачення, кримінальне провадження закривається (пункт 7, частина 1 статті 284 КПК України).

Підставою для закриття кримінального провадження являється також виявлення порушень (наприклад, відсутність заяви потерпілого). Відповідно до статті 479 КПК України, відшкодування шкоди потерпілому відбувається переважно на підставі угоди про примирення.

У випадку, якщо в кримінальному провадженні декілька потерпілих, питання відшкодування вирішується в індивідуальному порядку. Кожен з потерпілих може подати заяву щодо початку кримінального провадження у формі приватного обвинувачення.

У випадку, якщо потерпілий – неповнолітній або особа з особливими потребами (тобто, не здатна захищати свої права самостійно), заяву про дійсне правопорушення подає його законний представник. Законними представниками можуть бути: батьки, опікуни, повнолітні родичі, представники органів опіки та ін.

Укладення угоди про примирення в кримінальному провадженні у формі приватного обвинувачення

На етапі досудового розслідування потерпілий може віддати перевагу укладенню угоди про примирення (стаття 469 КПК).

Важливо: угода про примирення може укладатися за ініціативою підозрюваного, обвинуваченого або потерпілого. Якщо в кримінальному провадженні декілька потерпілих, угода про примирення актуальна у випадках, коли її укладають та затверджують всі потерпілі (глава 35 КПК).

Укладення угоди про примирення – не підстава для закриття кримінального провадження.

Якщо є така необхідність, приватне обвинувачення може бути змінено на державне. В цьому випадку досудове розслідування здійснюється відповідно до загального порядку. Згода на це потерпілого – не важлива.

Допомога адвоката в кримінальному провадженні у формі приватного обвинувачення

В кримінальному провадженні у формі приватного обвинувачення адвокати нашої компанії Приходько та Партнери можуть захищати інтереси як обвинувачених, так і потерпілих.

Ми надаємо послуги адвоката «під ключ» та гарантуємо отримання бажаного результату!

Чекаємо на консультації! Для розрахунку ціни послуг адвоката в кримінальному провадженні у формі приватного обвинувачення заповніть форму нижче.

Розрахувати вартість допомоги:

1 питання

Вашою справою займалися інші юристи?

Так
Ні

2 питання

Ви знаходитесь в Києві чи Київській області?

Так
Ні

3 питання

Юридична допомога Вам потрібна терміново?

Так
Ні

Керівник практики кримінального права

Експерт з кримінального та міжнародного права. Також спеціалізується на злочинах у сфері військової діяльності та злочинах у фінансовому секторі.

Зв'язатися зараз
Наскільки стаття була корисною? Оцініть:

5

Кількість оцінок:

12

20%
знижка
Якщо ми не
передзвонимо
протягом дня
Консультація
Юридична компанія
Залиште заявку на юридичну допомогу прямо зараз:
Найкращі юристи
Чесна ціна
Працюємо швидко
Онлайн / офлайн консультація