Кримінальна відповідальність за злочини сексуального характеру

«Ми захистимо Вас у Вашому кримінальному провадженні!»

Панасенко Олексій Олександрович

Експерт в галузі кримінального права. Адвокат спеціалізується на злочинах у сфері корупції та хабарах. Захистить Вас у Вашому кримінальному провадженні.

Зв'язатися зараз

Кримінальна відповідальність за злочини сексуального характеру

Час прочитання: 3 хв.

В умовах повномасштабної російсько-української війни особливо поширеним явищем стало сексуальне насильство. Саме тому українським законодавством було встановлено особливу відповідальність за насильницькі дії, вчинені у воєнних умовах. Зокрема, з позиції сучасного кримінального законодавства вчинення злочину в надзвичайних умовах розцінюється як обтяжуюча обставина. В цій статті наші фахівці більш детально розкажуть про кримінальну відповідальність за злочини сексуального характеру. Також зазначимо, що якщо Вам потрібна допомога адвоката, фахівці Приходько та Партнери допоможуть Вам в цьому.

Особливості відповідальності за злочини сексуального характеру, вчинені під час війни

Запровадження воєнного стану переслідувало наступну мету: захист територіальної цілісності України. Саме тому введення воєнного стану впливає на визначення максимально розміру покарання за тією чи іншою статтею. 

Серед головних злочинів, визначених Кримінальним кодексом України як злочини, які пов’язані із сексуальним насильством, варто зазначити наступні:

  • Зґвалтування

Стаття, яка регламентує відповідальність за вчинення цього злочину – стаття 152 КК України. Мова йде про будь-який різновид сексу з примусу. 

Відповідальність за цією статтею: позбавлення волі строком від 3-х до 5-ти років. При повторному вчиненні злочинних дій – позбавлення волі строком до 10-ти років. Якщо зґвалтування було вчинене групою осіб за попередньою змовою, строк відбування покарання збільшується і складає до 12-ти років. При зґвалтуванні особи, якій не виповнилося 14 років, термін позбавлення волі – до 15-ти років. 

  • Сексуальне насильство 

Мова йде про статтю 153 КК України. В основі злочинних дій – спроба інтимного зближення, яка суперечить волі особи. 

Відповідальність за цією статтею: позбавлення волі строком до 5-ти років. За повторне вчинення – до 7-ми років. 

  • Примус до вступу в сексуальні зв’язки 

Цей злочин регламентує стаття 154 КК України. Примус до сексу може відбуватися за допомогою матеріальної/службової залежності, погроз та ін. 

Ключова умова для настання кримінальної відповідальності за злочини сексуального характеру – відсутність добровільної згоди особи потерпілого. 

Відповідальність за цією статтею: штрафні санкції – до 50 НМДГ, арешт строком до 6-ти місяців.

Окрім цього зазначимо, що вчинення дій сексуального характеру в умовах воєнного часу входить до складу міжнародних злочинів, а саме: воєнних злочинів, геноцидів, злочинів проти людяності, зокрема, пов’язаних з порушенням прав людини.

Таким чином, будь-яке сексуальне насильство – воєнний злочин, порушення звичаїв та законів війни. Відповідальність за такі злочини призначається відповідно до результатів розгляду справи у Міжнародному суді, створеним національним судом України або трибуналами. 

Допомога професійних юристів

Нещодавно навіть було підготовлено проєкт Закону щодо визначення правового статусу жертв насильницьких дій, пов’язаних з воєнною агресією Росії проти нашої держави. В цьому контексті зазначимо, що дуже важливо повідомляти про факти сексуального насильства. 

Фахівці нашого юридичного бюро Приходько та Партнери готові надати Вам всю необхідну правову допомогу у справах, пов’язаних із сексуальним насильством. 

У Вас ще залишились запитання? Чекаємо на попередній консультації! Для розрахунку вартості послуг юристів у справах, пов’язаних зі злочинами сексуального характеру, заповніть форму нижче.

Розрахувати вартість допомоги:

1 питання

Вашою справою займалися інші юристи?

Так
Ні

2 питання

Ви знаходитесь в Києві чи Київській області?

Так
Ні

3 питання

Юридична допомога Вам потрібна терміново?

Так
Ні

Експерт в галузі кримінального права. Адвокат спеціалізується на злочинах у сфері корупції та хабарах. Захистить Вас у Вашому кримінальному провадженні.

Зв'язатися зараз
Наскільки стаття була корисною? Оцініть:

5

Кількість оцінок:

12

20%
знижка
Якщо ми не
передзвонимо
протягом дня
Консультація
Юридична компанія
Залиште заявку на юридичну допомогу прямо зараз:
Найкращі юристи
Чесна ціна
Працюємо швидко
Онлайн / офлайн консультація