КРИМІНАЛЬНА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА ВИКОРИСТАННЯ ПІДРОБЛЕНИХ СЕРТИФІКАТІВ ПРО ВАКЦИНАЦІЮ ВІД COVID-19, ПЛР-ТЕСТІВ

«Наше завдання – захист Ваших прав та інтересів. Ми не розказуємо «казок» - клієнт повинен бути відвертим та усвідомлювати об’єктивну реальність ситуації.»

Ковальов Артем Вадимович

Керівник практики кримінального права

Керівник практики проблемної заборгованості, адвокат з кримінальних справ

Зв'язатися зараз

КРИМІНАЛЬНА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА ВИКОРИСТАННЯ ПІДРОБЛЕНИХ СЕРТИФІКАТІВ ПРО ВАКЦИНАЦІЮ ВІД COVID-19, ПЛР-ТЕСТІВ

Час прочитання: 3 хв.

Внаслідок значного поширення Україною гострої респіраторної хвороби COVID-19, що спричиняється коронавірусом SARS-CoV-2, а також в ході боротьби з пандемією, викликаною  гострою респіраторною хворобою COVID-19, державою введено в дію ряд нормативно-правових актів, що з однієї сторони спрямовані на подолання пандемії, а з іншої сторони досить суттєво звужують права та свободи людини та громадянина.

Разом з тим такі заходи є виправданими, оскільки спрямовані на захист здоров’я та життя населення України, оскільки статистика зараження та смертей населення від COVID-19, що спричиняється коронавірусом SARS-CoV-2, залишає бажати кращого.

В боротьбі з пандемією, викликаною гострою респіраторною хворобою COVID-19, Кабінетом Міністрів України 20 жовтня 2021 р. прийнято постанову №1096, якою внесені зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2020 р.  №1236 «Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2».

Зазначеною постановою КМУ №1096 від 20 жовтня 2021 р. введені обмеження на користування громадським транспортом, відвідування ТРЦ, органів та установ державної влади та місцевого самоврядування тощо.

Разом з тим, введені обмеження не стосуються осіб, у яких наявний при собі, зокрема:

  • негативний результат тесту на COVID-19, проведений не більш як за 72 години;
  • міжнародний, внутрішній сертифікат чи іноземний сертифікат, що підтверджує вакцинацію від COVID-19 однією дозою дводозної вакцини (так званий жовтий сертифікат);
  • міжнародний, внутрішній сертифікат чи іноземний сертифікат, що підтверджує вакцинацію від COVID-19 однією дозою однодозної вакцини чи двома дозами дводозної вакцини (так званий зелений сертифікат);
  • документ, що підтверджує одужання особи від вказаної хвороби
  • тощо.

Чинність вище перелічених документів можна підтверджувати як пред’явленням паперового носія (документу), а також за допомогою Єдиного державного веб-порталу електронних послуг, у тому числі додатком Дія.

Необхідність в наявності у особи одного з вище перерахованих документів для користування всіма благами цивілізації, а також не бажання частини населення проходити вакцинацію від COVID-19 спричинила масове підробленням документів, наявність яких, наприклад, надає змогу користуватися громадським транспортом, відвідувати ТРЦ тощо.

Частіше всього зазнають підроблення сертифікати, що підтверджують вакцинацію від COVID-19 однією дозою дводозної вакцини (так званий жовтий сертифікат) та однією дозою однодозної вакцини чи двома дозами дводозної вакцини (так званий зелений сертифікат).

Рідше трапляються випадки підробки документу, що підтверджує одужання особи, та негативних результатів тестів на COVID-19.

Особам, що використовують вищезазначені підроблені документи потрібно усвідомлювати, що чинний Кримінальний кодекс України передбачає відповідальність не тільки за підроблення вказаних документів, яка передбачена  ч.1 ст.358 КК України, та визначає покарання у вигляді штрафу до 17 000 гривень, чи арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до двох років, а й за використання підробленого документу.

Так, за використання, а під використання також підпадає пред’явлення, сертифікату про вакцинацію від COVID-19, наприклад, для користування громадським транспортом, передбачається кримінальна відповідальність, що встановлена ч.4 ст.358 КК України. Вказана норма кримінального закону передбачає покарання за використання завідомо підробленого сертифікату, що підтверджує вакцинацію від COVID-19 однією дозою дводозної вакцини (жовтого сертифікату) та однією дозою однодозної вакцини чи двома дозами дводозної вакцини (зеленого сертифікату), завідомо підробленого негативного результату тесту на COVID-19 у вигляді штрафу в розмірі до 850 гривень, чи арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до двох років.

Судова практика з розгляду справ про притягнення особи до кримінальної відповідальності за використання підроблених сертифікатів, що підтверджують вакцинацію від COVID-19 однією дозою дводозної вакцини (жовтих сертифікатів) та однією дозою однодозної вакцини чи двома дозами дводозної вакцини (зелених сертифікатів),  документів, що підтверджують одужання, а також негативних результатів тестів на COVID-19, як правило, стоїть на боці правоохоронних органів, оскільки використовуючи підроблений документ особа, як правило, усвідомлює та знає про неправомірне походження такого документу.

Разом з тим кожна кримінальна справа потребує належного розслідування та судового розгляду, щоб невинна особа не була притягнута до кримінальної відповідальності та піддана покаранню.

Якщо Вас звинувачують у використанні підробленого сертифікату про вакцинацію від COVID-19 чи іншого документу, адвокати Адвокатського бюро «Приходько та партнери» наддадуть Вам належний адвокатський захист.

Розрахувати вартість допомоги:

1 питання

Вашою справою займалися інші юристи?

Так
Ні

2 питання

Ви знаходитесь в Києві чи Київській області?

Так
Ні

3 питання

Юридична допомога Вам потрібна терміново?

Так
Ні
20%
знижка
Якщо ми не
передзвонимо
протягом дня
Консультація
Юридична компанія
Залиште заявку на юридичну допомогу прямо зараз:
Найкращі юристи
Чесна ціна
Працюємо швидко
Онлайн / офлайн консультація