Кримінальна відповідальність за незаконну фото- чи відеозйомку

«Ми захистимо Вас у Вашому кримінальному провадженні!»

Панасенко Олексій Олександрович

Експерт в галузі кримінального права. Адвокат спеціалізується на злочинах у сфері корупції та хабарах. Захистить Вас у Вашому кримінальному провадженні.

Зв'язатися зараз

Кримінальна відповідальність за незаконну фото- чи відеозйомку

Час прочитання: 3 хв.

Буденною справою в нашому житті вже давно стали різноманітні гаджети. Погодьтесь, важко знайти сучасну людину, яка б не мала телефону з камерою. Однак, треба пам’ятати про те, що діють певні обмеження на рівні  закону, пов’язані з використанням матеріалів, отриманих під час фото- та відеозйомки. Наші юристи Приходько та Партнери в цій статті розкажуть, чи передбачена кримінальна відповідальність за незаконну фото- чи відеозйомку.

Законодавча база питання

Право на здійснення фото- та відеозйомки регламентовано статтею 37 Конституції України. При цьому варто зазначити, що це право – не абсолютне і в деяких ситуаціях може бути обмежене.

Відповідно до норм цивільного законодавства фізичну особу можна відкрито знімати тільки за умови наявності усної чи письмової згоди. Наприклад, фотографувати неповнолітніх можна виключно за згодою батьків.

Рапорт на звільнення за станом здоров'я

Важливо: зйомка  в жодному разі не має порушувати права людини на невтручання в її приватне та особисте життя.

Окрім цього, без згоди людини, незаконну фото- та відеозйомку не мають права здійснювати представники правоохоронних органів – СБУ, прокуратура, поліція, ДБР та ін. В більшості випадків така зйомка супроводжується постановою суду, винесеною в межах дійсних слідчих розшукових дій. Поліцією може буде використана інформація, отримана з технічних пристроїв фото- та відеофіксації (за умови, що вона розміщена на видному місці).

Таким чином, українським законодавством заборонено проведення будь-яких прихованих зйомок, пов’язаних з Вашим особистим життям, а особливо, коли мова йде про фото- чи відеофіксацію. При порушенні законодавчо встановлених норм передбачена адміністративна та кримінальна відповідальність:

  • Штрафні санкції (від 500 до 1000 НМДГ).
  • Виправні роботи строком до 2-х років.
  • Обмеження волі строком до 3-х років.
  • Арешт строком до 6-ти місяців (часина перша статті 182 Кримінального кодексу України).

З початку повномасштабної війни були внесені поправки до Кримінального кодексу України. Незаконне фото- та відеознімання переміщення ЗСУ, а також військової допомоги від іноземних партнерів під час воєнного стану  карається відповідними статтями Кримінального кодексу України. Мова йде, передусім, про статтю 114-2.

Відповідальність за статтею 114-2

На сьогодні законодавчо встановлена кримінальна відповідальність за незаконну фото- та відеофіксацію  переміщення ЗСУ:

  • Фото- та відеофіксація переміщення ЗСУ, вчинене в специфічних умовах (зокрема, надзвичайний або воєнний стан) – позбавлення волі строком від трьох до п’яти років.
  • Розповсюдження даних про місце дислокації, переміщення, рух ЗСУ та інших українських військових формувань без отримання відповідних дозволів – позбавлення волі строком від п’яти до восьми років.
  • За умови скоєння вказаних вище дій з обтяжуючими факторами (тобто, вчинення групою осіб, іноземцями, а користь держави-агресора) – позбавлення волі строком від восьми до дванадцяти років.

Для доведення вини за статтею 114-2 в більшості випадків проводиться експертиза для ідентифікації на місцевості наших збройних формувань та їх переміщення. При підтверджені вини підозрюваних буде застосоване суворе покарання.

Кримінальна відповідальність за незаконну фото- чи відеозйомку - urb 0241 3

Допомога професійного адвоката у справах про незаконну фото- та відеозйомку

Якщо Вас обвинувачують за статтею 114-2 чи іншими статтями Кримінального кодексу України, потрібно в обов’язковому порядку заручитися підтримкою професійних адвокатів. Юристи Приходько та Партнери здатні захистити Ваші права та інтереси.

У Вас ще залишились запитання? Чекаємо на попередній консультації!  Для розрахунку вартості послуг адвоката у справах про незаконну фото- та відеозйомку заповніть форму нижче.

Розрахувати вартість допомоги:

1 питання

Вашою справою займалися інші юристи?

Так
Ні

2 питання

Ви знаходитесь в Києві чи Київській області?

Так
Ні

3 питання

Юридична допомога Вам потрібна терміново?

Так
Ні
20%
знижка
Якщо ми не
передзвонимо
протягом дня
Консультація
Юридична компанія
Залиште заявку на юридичну допомогу прямо зараз:
Найкращі юристи
Чесна ціна
Працюємо швидко
Онлайн / офлайн консультація