Кримінальна відповідальність за ДТП з потерпілим. Наслідки. Закриття справи за примиренням сторін

«Ми захистимо Вас у Вашому кримінальному провадженні!»

Панасенко Олексій Олександрович

Експерт в галузі кримінального права. Адвокат спеціалізується на злочинах у сфері корупції та хабарах. Захистить Вас у Вашому кримінальному провадженні.

Зв'язатися зараз

Кримінальна відповідальність за ДТП з потерпілим. Наслідки. Закриття справи за примиренням сторін

Час прочитання: 4 хв.

Кримінальна відповідальність за ДТП з потерпілим. Наслідки. Закриття справи за примиренням сторін - dtp 768x768 1Протягом першого півріччя поточного року внаслідок дорожньо-транспортних пригод травмувалось 2765 осіб та 2215 загинуло. Хоча в порівнянні з 2019 роком ситуація на дорогах дещо поліпшилась, проте залишається трагічною. Одними з найрозповсюджених причини ДТП є керування в нетверезому стані та перевищення швидкості.

 

 Прийняття та забезпечення дотримання законодавчих актів у сфері дорожнього руху, нажаль здійснюється недостатньо ефективно. Розробка та ефективне дотримання законодавства має найважливіше значення для боротьби з водінням в нетверезому вигляді і з перевищенням швидкості, а також для розширення використання захисних шоломів, ременів безпеки і засобів безпеки для дітей. Показники дотримання всіх п’яти чинників ризику зазвичай невисокі, що свідчить про необхідність більш ефективного дотримання законів в області безпеки дорожнього руху. Це вимагає політичної волі і надання правоохоронним органам достатнього обсягу людських і фінансових ресурсів для того, щоб вони могли приймати ефективні заходи, що забезпечують дотримання законів. Правозастосовні заходи повинні віддаватися широкої гласності, носити стійкий характер і реалізовуватися за допомогою належних заходів і штрафних санкцій за порушення закону.

В Україні відповідальність за ДТП передбачена чинним кримінальним кодексом та кодексом України про адміністративні правопорушення. В чому різниця, окрім суворості покарання? Адмін відповідальність за ДТП настає у разі, коли шкода завдана виключно матеріальна, наприклад пошкодження транспортного засобу, без шкоди здоров’ю потерпілого або ж коли потерпілому завдано «максимум» легких тілесних ушкоджень у вигляді синяків, синців, ссаден, забоїв, подряпин. В такому разі винний понесе відповідальність в розмірі 340 гривень штрафу або ж позбавлення права керувати транспортними засобами від 6 місяців до одного року.

Якщо внаслідок ДТП особі заподіяно тілесні ушкодження середнього ступеня тяжкості настає відповідальність, передбачена ч.1 ст.286 Кримінального кодексу, а якщо ж ДТП спричинило смерть потерпілого (загибель декількох осіб) або заподіяло тяжке тілесне ушкодження настає відповідальність, передбачена частинами 2,3 статті 286 Кримінального кодексу.

Розглянемо більш детально ч.1 ст.286 Кримінального кодексу. За цією статтею передбачено відповідальність у вигляді штрафу в розмірі від 51 тисячі до 85 тисяч гривень, виправні роботи до двох років, арешт до 6 місяців, обмеженням волі до трьох років з обов’язковим позбавленням права керувати транспортними засобами до трьох років.

ДТП підпадає під дію ч.1 ст.286 кримінального закону за умови, що потерпілому завдано тілесних ушкоджень середнього ступеня тяжкості (яке не є небезпечним для життя і не потягло за собою наслідків, передбачених для тяжких тілесних ушкоджень, але спричинило: тривалий розлад здоров’я або ж значну стійку втрату працездатності менш як на одну третину).

 Звертаю увагу, що отримані внаслідок ДТП тілесні ушкодження обов’язково повинні перебувати в прямому причинному зв’язку між діянням і наслідками. Тобто, тілесні ушкодження, отриманні особою навіть незадовго до ДТП, не можуть утворювати склад кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.286 Кримінального кодексу.

 

Розслідуючи ДТП слідчий органу досудового розслідування повинен:

провести огляд місця події, скласти план-схему ДТП, до протоколу долучити фото/відео-фіксацію, внести відомості про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань, допитати потерпілого, звернутись до місцевого суду з клопотанням про призначення судово-медичної експертизи потерпілого, за наявності свідків допитати їх, з метою збереження речового доказу (автомобіля винного) протягом 24 годин звернутись до суду з клопотанням про накладення арешту на транспортний засіб, звернутись до суду з клопотанням про проведення судово-автотехнічної експертизи, з метою встановлення механізму та причин ДТП, після встановлення тілесних ушкоджень, проведення експертиз, за наявності достатніх підстав слідчий має повідомити винній особі про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого відповідною частиною статті 286 КК України. Після повідомлення про підозру провести слідчий експеримент за участі підозрюваного, з метою перевірки відомостей отриманих з автотехнічної експертизи. Скласти та затвердити у процесуального керівника обвинувальний акт, ознайомити потерпілого та підозрюваного з матеріалами кримінального провадження, за наявності долучити цивільний позов потерпілого та направити в суд для розгляду по суті.

Як можна закрити справу з кримінальним ДТП?

Чинний кримінальний кодекс передбачає законну можливість не притягнення винної особи до кримінальної відповідальності у разі якщо винний:

  • раніше не притягувався до кримінальної відповідальності;
  • примирився з потерпілим;
  • повністю відшкодував всі завдані збитки/усунув заподіяну шкоду.

При виконанні всіх вищенаведених умов, слідчий все одно справу направляє до суду, однак суд в результаті розгляду застосовує положення ст. 46 Кримінального кодексу України та звільняє винного від кримінальної відповідальності.

 

З метою захисту своїх прав звертайтесь за правовою допомого адвоката. Юридична компанія «Приходько та партнери» забезпечить Вам якісну, професійну правову допомогу. Ми зможемо допомогти у ситуації з ризиком кримінальної відповідальність за ДТП з потерпілим, закрити справу за примиренням обох сторін. Для розрахунку вартості ціни допомоги адвоката при кримінальному провадженні по дорожньо-транспортній пригоді з потерпілим – заповніть форму нижче.

Розрахувати вартість допомоги:

1 питання

Вашою справою займалися інші юристи?

Так
Ні

2 питання

Ви знаходитесь в Києві чи Київській області?

Так
Ні

3 питання

Юридична допомога Вам потрібна терміново?

Так
Ні
20%
знижка
Якщо ми не
передзвонимо
протягом дня
Консультація
Юридична компанія
Залиште заявку на юридичну допомогу прямо зараз:
Найкращі юристи
Чесна ціна
Працюємо швидко
Онлайн / офлайн консультація