Конституційний суд про перерахунок пенсії державним службовцям

"Кожна людина має моральну нагоду захищати свої права".

Чмона Альона Олександрівна
E-mail
chmona@prikhodko.com.ua
Номери телефонів
+38 (073) 007-44-31

Експерт в галузі цивільних пенсій, перерахунку пенсій силових структур та військового права.

Зв'язатися зараз

Конституційний суд про перерахунок пенсії державним службовцям

Час прочитання: 3 хв.

Конституційний суд визнав неконституційними норми закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VIII, які передбачали неможливість перерахунку пенсій окремих державних службовців.

Прес-служба Конституційного Суду повідомила, що відповідне рішення Конституційний Суд ухвалив за конституційним зверненням громодянина України.

У рішенні зазначено, що заявник просить КСУ визнати його невідповідним положенням статті 22, частини першої статті 46, частини першої статті 58 та частини першої статті 64 Конституції України. Розділ ХІ ЗУ № 889 «Прикінцеві та перехідні положення» п. 2 п. 1. Закон № 3723 вважається таким, що втратив чинність відповідно до спірних положень Закону № 889, за винятком статті 37, яка поширюється на визначених осіб, статей 10 і 12 розділу XI Закону № 889 «Прикінцеві та перехідні положення» .

Суб'єкт конституційного позову стверджує, що відмова у перерахуванні призначеної йому пенсії порушує його право на соціальний захист.

Оцінюючи конституційність 1 абзацу 2 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889, КСУ зазначив, що пенсійне забезпечення державних службовців регулюється відповідно до часу призначення пенсії, або ґрунтуватиметься на нормативних Актах (переважно законодавством України), відповідно до яких змінюються форма, вид, підстави та умови пенсійного забезпечення державних службовців.

З моменту набрання чинності Законом № 889 пенсійне забезпечення суб’єктів конституційного звернення та інших державних службовців регулюється Законом № 1058 як загальним законом, що регулює відносини між усіма суб’єктами загальнообов’язкової системи.

Водночас за особами, зазначеними у статтях 10, 12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889, зберігається право на призначення пенсії за статтею 37 Закону як спеціального закону № 3723. Проте ці особи не надають право на індексацію та перерахунок розміру призначеної їм пенсії.

Варто зазначити, що в цьому випадку суб’єкт конституційного права на звернення та інші державні службовці мають певні обґрунтовані очікування щодо отримання пенсії відповідно до положень статті 37 Закону № 3723.

Конституційний Суд дійшов висновку, що право на соціальний захист, гарантоване статтею 46 Основного Закону, ґрунтується на тому, що розмір пенсій, інших видів соціальних виплат і допомоги як основного джерела існування має враховувати цей факт. Враховуючи потреби людини, людську гідність та інші конституційні цінності та зважаючи на наявність економічних та інших передумов, розміри пенсій, інших видів соціальних виплат і допомог мають бути своєчасно проіндексовані або перераховані.

У своєму рішенні КСУ зазначив, що «правовий механізм індексації та перерахунку пенсій, інших видів соціальних виплат і допомог є однією з конституційних гарантій чинності права на соціальний захист».

 

Суд наголосив, що для формулювання, уточнення та уточнення положень статей 3, 8, 24, частини першої та 46 Основного Закону Верховна Рада України має врегулювати їх підстави, порядок і процедури законом. Умови проведення індексації та перерахунку різних розмірів пенсій для всіх категорій пенсіонерів. Оскільки підпункт 1 пункту 2 розділу XI Закону № 889 «Прикінцеві та перехідні положення» не містить посилання на статтю 371 Закону № 3723, на суб’єкта конституційного звернення та інших прав поширюється дія статті 37 Закону № 3723. Особам, яким надано право на пенсію у визначеному розмірі, перерахувати розмір пенсії, тобто осучаснити її, не можна. Отже, розмір пенсії державних службовців, призначеної згідно зі статтею 37 Закону No 3723, змінюється відповідно до строків призначення пенсії.

Юристи компанії «Приходько та партнери» допомагають у питаннях, які стосуються пенсій державних службовців — звертайтеся за первинною консультацією.

Розрахувати вартість допомоги:

1 питання

Вашою справою займалися інші юристи?

Так
Ні

2 питання

Ви знаходитесь в Києві чи Київській області?

Так
Ні

3 питання

Юридична допомога Вам потрібна терміново?

Так
Ні
E-mail
chmona@prikhodko.com.ua
Номери телефонів
+38 (073) 007-44-31

Експерт в галузі цивільних пенсій, перерахунку пенсій силових структур та військового права.

Зв'язатися зараз
Наскільки стаття була корисною? Оцініть:

5

Кількість оцінок:

12

20%
знижка
Якщо ми не
передзвонимо
протягом дня
Консультація
Юридична компанія
Залиште заявку на юридичну допомогу прямо зараз:
Найкращі юристи
Чесна ціна
Працюємо швидко
Онлайн / офлайн консультація