Кому належать авторські права на фото, зроблені під час фотосесії?

«Перемога – наш підпис»

Салієнко Анна Тарасівна
E-mail
saliienko@prikhodko.com.ua
Номери телефонів
+38 (093) 007-44-65

Спеціаліст у сфері інтелектуальної власності. Спеціалізується на реєстрації та захисті авторських прав, винаходів, патентів, торговельних марок.

Зв'язатися зараз

Кому належать авторські права на фото, зроблені під час фотосесії?

Час прочитання: 3 хв.

У епоху цифрових технологій і соціальних мереж фотографії зайняли центральне місце в нашому житті. Важливе питання, яке часто виникає в контексті фотосесій, - це питання авторських прав. Хто, зрештою, володіє правами на фотографії, зроблені під час фотосесії? Давайте розглянемо це питання з юридичного і практичного погляду.

 

Фотограф і його авторські права

За загальним правилом, автором фотографії вважається той, хто створив її. У випадку фотосесії це, як правило, фотограф. Основним критерієм для надання авторських прав є творчий внесок фотографа.

Винятки - замовлені роботи та платні фотосесії.

Існують випадки, коли авторські права можуть перейти до іншої сторони. Наприклад, якщо фотографії були створені на замовлення або в межах трудового або авторського контракту.

Якщо фотографії створюються в рамках роботи для певної компанії або як частина угоди, авторські права можуть переходити до замовника.

У більшості випадків замовник має право використовувати фотографії в обсязі, визначеному у контракті, але права на твір залишаються у фотографа.

У деяких випадках може бути угода про спільні авторські права, де як фотограф, так і інші сторони (наприклад, моделі) мають права на використання фотографій.

Авторські права на комерційні та некомерційні використання

Важливо розрізняти комерційні та некомерційні використанням фотографій. Комерційне використання, це зокрема використання фотографій у рекламних кампаніях або продаж ліцензій, таке використання може вимагати додаткових дозволів та оплати власникам авторських прав.

 

Згода та угоди

Щоб уникнути непорозумінь та конфліктів, важливо встановити відносини та права заздалегідь. Згода на фотосесію не завжди означає згоду на використання фотографій у певних контекстах. Часто фотограф та модель можуть укладати угоди щодо того, хто буде володіти авторськими правами та в якому обсязі фотографії можуть бути використані.

Основною порадою для уникнення конфліктів під час та після фотосесії є укладання чітких контрактів між фотографом та всіма учасниками.

Письмова угода є ключовим елементом для визначення прав та обов'язків кожної сторони і може включати такі важливі аспекти:

  • Права на використання фотографій. Угода повинна чітко визначати, для яких цілей фотографії можуть використовуватися. Це може бути обумовленою частиною рекламної кампанії, особистого портфоліо фотографа або іншими способами використання.
  • Комерційне використання та ліцензії. Якщо передбачається комерційне використання фотографій, угода повинна конкретизувати обсяг та умови цього використання.
  • Конфіденційність. Якщо зйомка передбачає розкриття конфіденційної інформації чи приватних деталей, угода повинна вміщувати положення про конфіденційність та визначати умови обробки та зберігання цієї інформації.
  • Оплата та розрахунки. Угода повинна визначити обсяг оплати за фотосесію та умови її розрахунку.
  • Терміни та строки. Угода повинна визначати терміни виконання фотосесії, а також строки для обробки та передачі готових зображень. Це дозволяє уникнути непорозумінь та визначити чіткі рамки для завершення проекту.
  • Права інтелектуальної власності. Угода повинна включати положення про те, як розподіляються авторські права на фотографії та чи можуть учасники використовувати зображення для власних цілей поза контекстом фотосесії.

Якщо у Вас залишились питання звертайтесь до адвокатського бюро “Приходько та партнери”. Наші фахівці завжди готові проконсультувати Вас.

Розрахувати вартість допомоги:

1 питання

Вашою справою займалися інші юристи?

Так
Ні

2 питання

Ви знаходитесь в Києві чи Київській області?

Так
Ні

3 питання

Юридична допомога Вам потрібна терміново?

Так
Ні
20%
знижка
Якщо ми не
передзвонимо
протягом дня
Консультація
Юридична компанія
Залиште заявку на юридичну допомогу прямо зараз:
Найкращі юристи
Чесна ціна
Працюємо швидко
Онлайн / офлайн консультація