Карта «ключ до рахунку»: що врахувати при використанні

"Бережемо найголовніше: Ваш час, Ваші нерви, Ваші гроші."

Ворожбітова Кристина Юріївна
E-mail
vorozhbitova@prikhodko.com.ua
Номери телефонів
+380 (73) 007-44-64

Провідний фахівець з досвідом практичної діяльності в галузі економіки та бухгалтерського обліку

Зв'язатися зараз

Карта «ключ до рахунку»: що врахувати при використанні

Час прочитання: 6 хв.

Карта «ключ до рахунку»: що це?
Ні Положенням № 148, ні іншими нормативними документами не визначено, що таке «карта« ключ до рахунку ». Але зовсім недавно НБУ в листі від 24.04.2019 р № 57-0007 / 22460 роз’яснив суть такого банківського продукту, як карта «ключ до рахунку», який надається АТ «КБ» «ПриватБанк». На підставі вивчених умов і правил надання АТ «КБ» «ПриватБанк» банківських послуг НБУ дійшов висновку, що карта «ключ до рахунку»: «є банківським продуктом, за своїми функціональними властивостями належать до корпоративного електронного платіжного засобу, за допомогою якого її користувач має право ініціювати переказ коштів з поточного рахунку в порядку, визначеному договором та вимогами законодавства ».
Інакше кажучи, карту «ключ до рахунку» за своїм функціоналом НБУ розцінює як корпоративну платіжну карту. Відповідно, при її використанні повинні застосовуватися ті ж правила, що і при використанні звичайної корпоративної картки.

На відміну від КПК, карта «ключ до рахунку» надає прямий доступ до розрахункового рахунку підприємства (т. Е. До рахунку «2600»). Щоб отримати «карту-ключ», не потрібно відкривати додатковий картковий рахунок.
Хоча варто відзначити, що «на ділі» карта «ключ до рахунку» АТ «КБ» «ПриватБанк» часто служить «замінником» чекової книжки для підприємства. Крім того, на відміну від звичайних корпоративних карт, які можуть бути оформлені банком на декількох працівників, карта «ключ до рахунку» може бути видана тільки на особу, яка має право першого підпису на підприємстві, т. Е. На керівника підприємства. І іншим особам передаватися не може.
Які розрахунки можуть проводитися з використанням картки «ключ до рахунку» підприємства?
Згідно з Положенням № 705 користувачі мають право використовувати електронні платіжні засоби для здійснення платіжних операцій відповідно до режимів рахунків, встановлених нормативно-правовими актами Національного банку, і умовами договору з емітентом.
Раніше Інструкцією № 492 встановлювався ряд обмежень на розрахунки із застосуванням корпоративних платіжних карт. Але з 04.04.2019 р (дати, коли запрацювала нова редакція Інструкції № 492) щодо проведення операцій з рахунків суб’єктів господарювання з використанням корпоративної платіжної картки обмежень як таких не встановлено. Обмеження є за операціями в валюті: без обмежень можна розрахуватися в один операційний день за одним зовнішньоекономічним договором (контрактом), операція по якому не перевищує незначний розмір, т. Е. Еквівалент 150 тис. Грн.
Однак в тих же умовах і правилах надання банківських послуг АТ «КБ» «ПриватБанк» сказано (п.п. 3.4.1.18), що: «корпоративні платіжні картки не застосовуються для одержання заробітної плати, інших виплат соціального характеру, а також для здійснення розрахунків за зовнішньоторговельними договорами (контрактами) ».
Тому використовувати карту «ключ до рахунку», наприклад для видачі зарплати, безпосередньо не можна.
Але можливість направити зняті за допомогою карти «ключ до рахунку» грошові кошти на виплату зарплати все ж є. Для цього директор знімає гроші з карти, як на господарські потреби, після чого, пославшись на неможливість виконання даного йому доручення, на підставі «нульового» авансового звіту повертає їх в касу підприємства як невикористаний аванс. Ці гроші оприбутковуються в касі підприємства (на підставі ПКО), і тільки потім видаються в якості зарплати.

Якщо ж мова йде про розрахунки, які дозволено безпосередньо здійснювати за допомогою карти «ключ до рахунку» (витрати по відрядженнях, зняття готівки на господарські потреби), то, як зазначає НБУ у вищезгаданому листі, зняті гроші використовуються фізособами – довіреними особами підприємства за призначенням без попереднього їх оприбуткування в касі. Таким чином, якщо директор, перебуваючи у відрядженні або купуючи щось для потреб підприємства, «знімає» готівку по картці «ключ до рахунку», то тоді попереднього оприбуткування в касі грошей, які зняті за допомогою карти, дійсно робити не потрібно. Це ж прописано і в п. 20 Положення № 148.
При цьому ще раз звернемо увагу: на відміну від корпоративної карти, карта «ключ до рахунку» може бути видана тільки на директора. Тому «передавати в користування» цю карту іншим працівникам підприємства не можна.
Чи обов’язково складати авансовий звіт при знятті або витрачання коштів за допомогою карти «ключ до рахунку»?
Так, обов’язково. На це звертає увагу і НБУ в вищезгаданому листі від 24.04.2019 р № 57-0007 / 22460. Адже користувачем корпоративної платіжної картки може бути тільки суб’єкт господарювання – підприємство. Тому як тільки директор зніме гроші за допомогою карти «ключ до рахунки» або розплатиться з її допомогою за придбані товари / послуги, все його подальші дії повинні підкорятися правилам, прописаним для підзвіту.
Датою видачі грошей під звіт власнику картки буде не дата передачі йому самої карти, а дата списання коштів з неї.
Більш того, в умовах і правилах надання банківських послуг АТ «КБ» «ПриватБанк» теж вказано (п.п. 3.4.1.19), що: «кошти, списані з рахунку юридичної особи або фізичної особи – підприємця за операціями, які здійснені з використанням електронних платіжних засобів, вважаються виданими під звіт держателю електронного платіжного засобу ».
Тому після того як директор зніме / витратить гроші за допомогою карти «ключ до рахунку», він повинен:
1) подати авансовий звіт – Звіт про використання коштів, виданих на відрядження або під звіт (навіть якщо знята сума не витрачена). І, звичайно, прикласти до Звіту документ, який підтверджує використання картки для розрахунків в безготівковій формі (квитанція платіжного термінала, чек банкомата, сліп, квитанція торговельного термінала тощо. П.), А також розрахунковий документ (касовий чек, товарний чек, розрахункова квитанція тощо. п.), який підтверджує факт придбання товарів, надання послуг;
Навіть в разі здійснення «безготівковій» покупки за допомогою картки «ключ до рахунку» складати авансовий звіт обов’язково.
2) повернути невикористаний залишок коштів до або під час подання авансового звіту.
В які терміни повинен бути поданий авансовий звіт?
Авансовий звіт повинен бути поданий (пп. 170.9.2 і 170.9.3 ПКУ):
– якщо за допомогою карти знімалася готівка – до закінчення 3-го банківського дня після відрядження або 5-го банківського дня, наступного за днем, в якому працівник завершує виконання окремої цивільно-правової дії. В той же час податківці (категорія 103.17 ЗІР) наполягають, що 3-денне обмеження працює і в першому, і в другому випадку;
– якщо розрахунки за допомогою карти здійснювались в безготівковій формі – протягом 10 банківських днів після закінчення операції.
Чи можна безпосередньо на поточний рахунок підприємства (через касу банку), минаючи касу підприємства, зарахувати невитрачений залишок готівки, знятої за допомогою карти «ключ до рахунку»?
Пункт 170.9.2 ПКУ говорить про те, що при наявності надміру витрачених коштів їх сума повертається платником податку в касу або зараховується на банківський рахунок особи, їх видав, до або під час подання зазначеного звіту. Однак варто врахувати, що НБУ в листі від 11.01.2019 р № 50-006 / 1765 з посиланням на п. 20 Положення № 148 вказав на те, що невикористаний залишок готівки разом з авансовим звітом повинен бути зданий в бухгалтерію підприємства.
По карті «ключ до рахунку» знімаються гроші протягом дня кілька разів. Чи вважається це однією видачею коштів під звіт (для обмеження по п. 19 Положення № 148)?
Пункт 19 Положення № 148 встановлює заборону на видачу підзвітній особі готівки поки така особа не відзвітувалася за раніше отриманими під звіт коштами. Це правило поширюється і на отримання коштів по картці «ключ до рахунку». Однак це «обмеження» починає діяти тільки після того, як вже наступили граничні терміни для подання авансового звіту про використані кошти. До тих же пір, поки ці терміни не підійшли, директор може ще знімати гроші з карти.

Розрахувати вартість допомоги:

1 питання

Вашою справою займалися інші юристи?

Так
Ні

2 питання

Ви знаходитесь в Києві чи Київській області?

Так
Ні

3 питання

Юридична допомога Вам потрібна терміново?

Так
Ні
20%
знижка
Якщо ми не
передзвонимо
протягом дня
Консультація
Юридична компанія
Залиште заявку на юридичну допомогу прямо зараз:
Найкращі юристи
Чесна ціна
Працюємо швидко
Онлайн / офлайн консультація