Інвалідність та порядок її встановлення

"Очікуваний результат від нашої роботи - наша норма. Давати клієнту більше ніж він очікує - наша ціль."

Сулик Роман Андрійович

Expert in the field of family, civil, labor law, intellectual property law

Зв'язатися зараз

Інвалідність та порядок її встановлення

Час прочитання: 3 хв.

Повномасштабне вторгнення РФ до України назавжди змінило життя українців. Велика кількість чоловіків стали на захист своєї Батьківщини від загарбника та почали приймати безпосередню участь у виконанні бойових завдань.

Однак, на війні поранень уникнути досить складно, оскільки на сьогодні існує багато видів зброї, які може використовувати противник, що призводить до отримання особою психічних розладів та до загальної втрати фізичного здоровʼя.

Як наслідок, це породжує  випадки, коли громадяни не в змозі самостійно себе обслуговувати. А тому питання встановлення відповідної групи інвалідності є як ніколи актуальними в нашій країні.

У цій статті ми поговоримо про особливості набуття інвалідності для громадян України та визначимо, який існує порядок її встановлення за українським законодавством.

Що таке інвалідність?

Із аналізу положень українського законодавства можна прийти до висновку, що під інвалідністю слід розуміти ступінь втрати здоровʼя в громадянина як психічного, так і фізичного внаслідок наявного захворювання чи хвороби, отримання травми чи її наслідків, або вродженими вадами, які суттєво обмежують загальну життєдіяльність особи та вона через це потребує матеріальної або соціальної допомоги.

 Зазвичай основними причинами настання інвалідності виділяють:

 • вроджені вади з дитинства;
 • наявність набутого за життя захворювання;
 • нещасний випадок при безпосередньому виконанні трудової функції на підприємстві (наприклад, каліцтво);
 • наявність хвороби, яка була набута під час виконання трудової діяльності на підприємстві (наприклад, постійна праця із видобутком радіоактивних матеріалів);
 • тяжкі поранення, отримання контузій, каліцтва (фізичні ушкодження організму людини) та інші захворювання.

Якщо особу визнають як таку, що має інвалідність, то їй призначають відповідну групу інвалідності. Всього в Україні виділяють 3 основні групи інвалідності в залежності від ступеня обмеження життєдіяльності громадянина.

Який порядок встановлення інвалідності в Україні?

Для встановлення відповідної групи інвалідності громадянам України потрібно отримувати направлення із медичного закладу охорони здоровʼя, яке і підтверджує порушення функцій організму, що впливає на загальну життєдіяльність особи.

Після отримання цього направлення слід звертатися до Медико-соціальної експертної комісії (МСЕК) за місцем проживання особи або її лікування.

До направлення слід також додати такі документи: паспорт, медичну карту хворого громадянина (амбулаторна карта чи книжка), трудову книжку, довідку про стан здоровʼя від фахівців із хвороби, за якою громадянин планує отримувати інвалідність (хірург, терапевт, психіатр, невропатолог тощо), копію історії хвороби із обовʼязковим вказанням діагнозу громадянина (епікриз).

Загалом МСЕК наділені повноваженнями не тільки призначити групу інвалідності, а і також:

 • визначати переліки видів трудової діяльності, які може здійснювати особа із наявними порушеннями в організмі та встановленою групою інвалідності;
 • визначати причинно-наслідковий звʼязок появи інвалідності із вродженими хворобами та вадами в організмі людини;
 • визначати ступінь втрати загальної працездатності через нещасний випадок, що стався під час виконання трудових обовʼязків на підприємстві;
 • визначати ступінь втрати фізичного та психічного здоровʼя, причини настання інвалідності громадян, які постраждали внаслідок політичних репресій або Чорнобильської катастрофи;
 • надавати медичні показання стосовно набуття особою спеціального автомобілю для пересування та керування ним.

Які існують найпоширеніші причини відмови для призначення відповідної групи інвалідності?

 • неповне попереднє обстеження особи у медичному закладі, що призвело до недостатнього обґрунтування наявної хвороби;
 • при призначенні інвалідності були відсутні лікарські записи, що підтверджують наявність існування захворювання в особи;
 • раніше встановлені діагнози чи симптоми хвороби не були підтверджені при проведенні огляду МСЕК.

У вас залишилися питання щодо особливостей набуття інвалідності та порядку її встановлення?

Звертайтесь до адвокатського бюро “Приходько та партнери” для отримання кваліфікованої юридичної допомоги.

Наші фахівці нададуть змістовні відповіді на всі питання клієнтів компанії під час проведення усних консультацій, адже ми спеціалізуємось на даній проблематиці.

Розрахувати вартість допомоги:

1 питання

Вашою справою займалися інші юристи?

Так
Ні

2 питання

Ви знаходитесь в Києві чи Київській області?

Так
Ні

3 питання

Юридична допомога Вам потрібна терміново?

Так
Ні
20%
знижка
Якщо ми не
передзвонимо
протягом дня
Консультація
Юридична компанія
Залиште заявку на юридичну допомогу прямо зараз:
Найкращі юристи
Чесна ціна
Працюємо швидко
Онлайн / офлайн консультація