ІНФОРМАЦІЙНО-КОМУНІКАЦІЙНІ ТЕХНОЛОГІЇ ЯК ЕФЕКТИВНИЙ ІНСТРУМЕНТ ПРОТИДІЇ КОРУПЦІЇ

«Я особисто гарантую, що ми чесно і порядно виконаємо свою роботу!»

Приходько Андрій Анатолійович

Адвокат, доктор юридичних наук, визнаний медійний експерт з юридичних питань, юридичний радник відомих політиків та бізнесменів.

Зв'язатися зараз

ІНФОРМАЦІЙНО-КОМУНІКАЦІЙНІ ТЕХНОЛОГІЇ ЯК ЕФЕКТИВНИЙ ІНСТРУМЕНТ ПРОТИДІЇ КОРУПЦІЇ

Час прочитання: 3 хв.

 Використання інформаційно-комунікаційних технології (ІКТ) у боротьбі з корупцією набирає все більше популярності у всьому світі. Прагнення до використання сучасних підходів по протидії корупції, підживлюване швидким розвитком ІКТ, привело до виникнення нових цікавих рішень. Нині ІКТ можна активно використати для сприяння забезпеченню чесності і непідкупності у сфері надання державних послуг, в зміцненні системи публічної звітності, у сфері державних закупівель і управління державними фінансами.

 Крім того, ІКТ часто використовуються для надання населенню ефективного доступу до інформації про фінансову діяльність уряду, сприяння участі населення в процесах ухвалення рішень, проведення для населення різних інформаційних заходів, сприяючих створенню атмосфери нетерпимості до корупції, а також забезпечення обізнаності населення про антикорупційну службу і можливість анонімного повідомлення про факти корупції.

 Важливою умовою ефективного використання ІКТ в антикорупційній сфері є створення інформаційного середовища з використанням можливостей мережі Інтернет, зокрема підвищення комп’ютерної грамотності населення, підвищення безпеки ІКТ інфраструктури, забезпечення безкоштовним високошвидкісним Інтернетом населення.

 За результатами дослідження Міжнародного союзу електрозв’язку Індекс розвитку ІКТ найбільш просунутими країнами з точки зору доступу населення до IT-технологіям і володіння навичками практичного застосування цих технологій являються Фінляндія, Данія, Великобританія, Канада, США, Південна Корея, Австрія, Естонія і Сінгапур.

 Слід зазначити, що країни знаходяться в першій третині цього рейтингу відрізняються високою мірою відкритості і прозорості державного управління, що як наслідок призводить до мінімізації корупційних правопорушень. Проблема модернізації державного управління в цих країнах вирішується за рахунок активного використання потенціалу інформаційних і інноваційних технологій.

 Розглянемо деякі приклади успішного використання ІКТ в протидії корупції в зарубіжних країнах.

 Особливий інтерес викликає досвід застосування інформаційних технологій у боротьбі з корупцією в Південній Кореї – програма OPEN, запущена в 1999 році. Програма дозволила громадянам через Інтернет контролювати процес розгляду своїх звернень держслужбовцями. Як тільки громадянин подає заяву, наприклад, про отримання дозволу на будівництво, співробітники відповідного відділу розміщують інформацію про цю заяву на сайті OPEN. Через Інтернет громадяни можуть дізнаватися в режимі реального часу, чи зареєстрована належним чином їх заява, хто конкретно займається цим питанням, коли можна чекати дозволу, а якщо прохання не задоволене, то з яких причин.

 Завдяки цій програмі громадяни можуть у будь-який час простежити хід розгляду документів по своєму зверненню. Система онлайн контролю за розглядом звернень громадян OPEN, прозорість, що забезпечує, в роботі міської адміністрації, дозволяє запобігти непотрібній тяганині або несправедливому розгляду чиновниками справ громадян, дозволяє громадянам стежити за тим, як вирішуються питання про видачу дозволу або санкції у тій або іншій справі у випадках, коли найбільш вірогідний прояв корупції, і протестувати, якщо помічений який-небудь порушення. Таким чином, забезпечена прозорість діяльності адміністрації створює передумови для викорінювання корупції.

 У програмі чітко позначені сфери життєдіяльності, цивільні проекти, в яких слід розглядати відкрито, оскільки саме в них, як виявилося після проведених досліджень, найбільш характерне поширення корупційної практики.

Зокрема:

  • це житло і будівництво;
  • будівельні роботи;
  • транспорт;
  • довкілля;
  • культура і туризм;
  • промисловість і економіка;
  • міське планування;
  • санітарія і соціальне забезпечення;
  • адміністрування.

 Прикладом ефективного використання ІКТ у сфері протидії корупції є Сінгапур. За рахунок активного використання IT- технологій, Сінгапур значно скоротив державний апарат. Так, в часто відвідуваних закладах встановлені термінали отримання електронних послуг і довідкової інформації, а державні портали послуг максимально інтегровані з мобільними пристроями для полегшення процедури взаємодії з державою.

 Як показує досвід зарубіжних країн, використання сучасних інформаційних технологій у боротьбі з корупцією надає можливість створення прозорої і відкритої системи ухвалення управлінських рішень з високою антикорупційною стійкістю. А також сприяє спрощенню правил та процедур. Використання ІКТ усуває посередників, знеособлює та стандартизує процес надання послуг, зменшує можливості зловживання повноваженнями та інші можливості для корупційних діянь. Комп’ютеризовані процедури дають можливість стежити за прийняттям рішень та дій, і тим самим є додатковим стримуючим фактором для корупції. Використання ІКТ забезпечує збільшення доступу до інформації і розширення прав та можливостей громадян. Опублікування урядової інформації створює підзвітність шляхом надання доступу до неї громадянам.

Розрахувати вартість допомоги:

1 питання

Вашою справою займалися інші юристи?

Так
Ні

2 питання

Ви знаходитесь в Києві чи Київській області?

Так
Ні

3 питання

Юридична допомога Вам потрібна терміново?

Так
Ні
20%
знижка
Якщо ми не
передзвонимо
протягом дня
Консультація
Юридична компанія
Залиште заявку на юридичну допомогу прямо зараз:
Найкращі юристи
Чесна ціна
Працюємо швидко
Онлайн / офлайн консультація