ФІНАНСОВА ЗВІТНІСТЬ ЗА 9 МІСЯЦІВ 2019 РОКУ: А ЩО ЯКЩО?

"Бережемо найголовніше: Ваш час, Ваші нерви, Ваші гроші."

Ворожбітова Кристина Юріївна
E-mail
vorozhbitova@prikhodko.com.ua
Номери телефонів
+38 (073) 007-44-64

Провідний фахівець з досвідом практичної діяльності в галузі економіки та бухгалтерського обліку.

Зв'язатися зараз

ФІНАНСОВА ЗВІТНІСТЬ ЗА 9 МІСЯЦІВ 2019 РОКУ: А ЩО ЯКЩО?

Час прочитання: 5 хв.

  Від помилок, на жаль, ніхто не застрахований. І за них, як водиться, доводиться платити. Ось і давайте розберемося, скільки буде «коштувати» неподання «малої» фінзвітності за 9 місяців 2019 роки? Що буде, якщо мале підприємство помилково надасть звітність за 9 місяців не по тій формі (за формою «мс» замість «м»)?

Відповідальність за ненадання фінзвітності

  Мале підприємство не подало фінансову звітність малого підприємства за 9 місяців 2019 року. Чим загрожує подібне порушення?
Перше, що вас може чекати в такому випадку, - адміністративний штраф на посадових осіб підприємства відповідно до ст. 186 КУпАП. Нагадаємо: ч. 1 ст. 186 КУпАП встановлює відповідальність, зокрема, за ненадання органам державної статистики даних для проведення державних статистичних спостережень або подання недостовірних відомостей, не в повному обсязі, не за формою, передбаченою звітно-статистичною документацією, чи із запізненням. Розмір штрафу за такі порушення - від 170 до 255 грн.
  А якщо посадова особа протягом року вже притягалася до адміністративної відповідальності за подібне порушення, розмір штрафу складе вже від 255 до 425 грн.
  Саме органи статистики мають право розглядати справи про адміністративні правопорушення, зазначених у ст. 186 КУпАП (ст. 244 КУпАП). Тому ймовірність заробити цей штраф в разі ненадання фінзвітності дуже висока (див. Лист Держкомстату від 01.11.2001 р № 16-1-67).
А ось штрафу за неподання фінзвітності з ст. 164 КУпАП посадовим особам звичайних малих підприємств побоюватися не варто. Це «доля» установ і суб'єктів господарювання, пов'язаних з бюджетними коштами.
 Гірше справи йдуть, якщо ви є малим підприємством - Квартальщики з податку на прибуток і, крім статистиків, обділили фінзвітністю ще і податківців. Декларацію без доважку у вигляді Балансу і Звіту про фінрезультати за формами № 1-м і № 2-м податківці можуть не прийняти або прирівняти подачу «некомплект» до неподання декларації. У такому випадку вже маячить штраф за п. 120.1 ПКУ. Розмір штрафу становить 170 грн. за кожне неподання або несвоєчасне подання декларації.
  Якщо ж протягом року до підприємства вже застосовувався штраф за подібне порушення, тоді сума повторного штрафу складе 1020 грн. за кожне неподання або несвоєчасне подання.
 З наслідками неподання звітності ми з вами розібралися, а тепер розглянемо не менше поширені ситуації:
1. Мале підприємство замість Фінансової звітності малого підприємства за формами № 1-м і № 2-м подало повну фінансову звітність за формами з НП (С) БО 1;
2. Мале підприємство помилково відзвітувало за «Мікроформи» № 1-мс і № 2-мс замість № 1-м і 2-м.

  Що загрожує і як бути в цих випадках? Мале підприємство замість фінансової звітності малого підприємства (форми № 1-м і № 2-м) надало до органів статистики за 9 місяців 2019 року звітування за повною формою ізНП (С) БО 1. У цьому випадку штрафонебезпечних помилки немає, а значить, матеріальна відповідальність вам не загрожує. Вся справа в тому, що нинішня редакція п. 2 розд. II НП (С) БО 1 дозволяє «малюкам» самостійно визначити доцільність складання фінзвітності за формами, передбаченими цим стандартом. Простіше кажучи, при бажанні будь-який з «малюків» може подати замість форм № 1-м (1-мс) і № 2-м (2-мс) повноформатний Баланс і Звіт про фінансові результати.
  Вибирати самостійно бажану форму звітності НП (С) БО 25 не дозволяє. Отже, подання не свого комплекту звітності є порушенням правил складання фінзвітності, а саме НП (С) БО 25. Штраф з ст. 164 КУпАП відразу відмітаємо. По-перше, його застосовують, зокрема, за внесення неправдивих відомостей до фінансової звітності, а також за її неподання. А в нашому випадку фінзвітність надана була, нехай і не за тією формою. Не можна в цьому випадку говорити і про порушення правил ведення бухгалтерського обліку, оскільки, на наш погляд, це зовсім інша категорія порушень. По-друге, його застосовують органи Госаудітслужби щодо підконтрольних підприємств, пов'язаних з бюджетними коштами. Так що звичайного підприємства цього штрафу боятися не варто.
А ось зі штрафом з ст. 186 КУпАП не все так однозначно. Так, дійсно, його накладають, зокрема, за надання органам статистики даних для проведення статистичних спостережень за формою, передбаченою звітно-статістічеcкой документацією. Але з визначення звітно-статистичної документації (ч. 5 ст. 8 Закону про держстатистиці) зрозуміло, що фінзвітність нічого спільного з нею не має. До неї відносяться форми звітності, затверджені Держстатом. Тому, на наш погляд, застосування цього штрафу за надання звітності не по формі недоречно.

Але, на жаль, повністю виключити можливість залучення до відповідальності за ст. 186 КУпАП не можна. Адже, як ми вже сказали, за неподання фінзвітності органи статистики цей штраф застосовують. Тому не виключено, що і в цьому випадку статистики закриють очі на застереження про звітно-статистичну документацію та й оштрафують посадову особу підприємства-порушника на суму від 170 до 255 грн.
Яка відповідальність загрожує за надання за підсумками 9 місяців 2019 року «чужого» комплекту звітності податківцям (замість звітності по «м» -форме подали «мс» -форми)? Чи потрібно в такому випадку подавати уточнюючу декларацію з податку на прибуток? Тут все залежить від того, як ви звітуєте з податку на прибуток - щоквартально або один раз за підсумками року.
 Якщо Ви є "річником" для цілей надання прибуткової декларації, а фінзвітність потрапила до податківців «за компанію»: коли ви звітували в електронній формі перед статистикою, то ніяких претензій до вас з їх боку бути не повинно. Причина проста - подавати проміжну фінзвітність податківцям ви просто не зобов'язані. Тому головне - розібратися зі звітними формами до моменту подання річної декларації.
 Інша справа, якщо ви квартальник і повинні подавати проміжну фінзвітність податківцям (разом з квартальною декларацією з податку на прибуток). В цьому випадку чисто теоретично податківці можуть прирівняти подачу декларації з «неформене» звітністю до неподання декларації взагалі. І відповідно оштрафувати за це підприємство по п. 120.1 ПКУ.
 І ще пам'ятайте: якщо протягом 5 робочих днів вам не прийшло повідомлення про відмову в прийомі декларації, вона вважається прийнятою (п.п. 49.9.2 ПКУ).

Розрахувати вартість допомоги:

1 питання

Вашою справою займалися інші юристи?

Так
Ні

2 питання

Ви знаходитесь в Києві чи Київській області?

Так
Ні

3 питання

Юридична допомога Вам потрібна терміново?

Так
Ні
E-mail
vorozhbitova@prikhodko.com.ua
Номери телефонів
+38 (073) 007-44-64

Провідний фахівець з досвідом практичної діяльності в галузі економіки та бухгалтерського обліку.

Зв'язатися зараз
Наскільки стаття була корисною? Оцініть:

5

Кількість оцінок:

12

20%
знижка
Якщо ми не
передзвонимо
протягом дня
Консультація
Юридична компанія
Залиште заявку на юридичну допомогу прямо зараз:
Найкращі юристи
Чесна ціна
Працюємо швидко
Онлайн / офлайн консультація