Експертне дослідження – козирна карта у процедурі медіації?

"Кожен хто звертається до нас, звільняє себе від думок про своє питання та отримує результат, оскільки ми цінуємо найважливіший ресурс – Ваш час."

Перепельченко Анатолій Олександрович

Адвокат, спеціалізується на нерухомості, корпоративному, фінансовому, податковому, цивільному та договірному праві, а також вирішенні спорів у судовому порядку.

Зв'язатися зараз

Експертне дослідження – козирна карта у процедурі медіації?

Час прочитання: 3 хв.

У зверненнях до експертів Експертно-дослідної служби України вагому частку займають запити щодо проведення експертного дослідження у досудовому порядку. І це не дивно, оскільки експертне дослідження є єдиним варіантом звернення до експерта, якщо судовий процес не розпочато. Озброївшись інформацією, що надається в результаті дослідження, замовник може краще будувати стратегію подальших дій з тих чи інших питань чи проблем, що у нього виникли.

Слід зазначити, що відповідно до Інструкції №53/5 від 08.10.1998р. «Про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень та Науково-методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень» (далі – Інструкція №53/5), експертні дослідження виконуються в порядку, передбаченому для проведення судових експертиз, в т.ч. потребують спеціальних знань та використання методів судової експертизи. Хід і результати таких досліджень викладаються у висновку експертного дослідження.

Висновок експертного дослідження складається за структурою та змістом як і висновок експерта.

Підставою для проведення експертного дослідження є письмова заява (лист) замовника (юридичної або фізичної особи) з переліком питань, які підлягають вирішенню, а також об'єктів, що надаються для дослідження.

Отже, розглянемо основні переваги звернення до експерта для проведення експертного дослідження.

Експертне дослідження не менш важливе, ніж експертиза, за певних умов:

- необхідність спеціальних знань у сфері іншій, ніж право, без яких неможливо встановити відповідні обставини;

- необхідність отримання об’єктивної, повної та обґрунтованої інформації щодо обставин, що потребують аналізу;

- потреба отримання додаткових аргументів для можливості формування позиції та подальших дій для вирішення проблем, які мають чи можуть мати місце;

- необхідність формування позиції сторони до початку судового процесу (якщо судовий процес ще не розпочато);

- бажання швидко вирішити певні питання сторін без відкриття судового провадження через досягнення взаємної згоди (наприклад, шляхом переговорів);

- бажання сторін уникнути зайвих фінансових витрат.

Що спільного між експертним дослідженням та експертизою і чим вони відрізняються?

1) експертне дослідження, на відміну від експертизи, може бути підготовлено поза судовим процесом, тобто коли судове провадження ще не розпочато;

2) під час судового розгляду експертне дослідження має доказову силу таку ж, як і експертиза;

3) зміст і структура висновку експертного дослідження та експертизи не відрізняються;

4) підхід експерта до здійснення експертного дослідження (а саме надання об’єктивного, повного та обґрунтованого висновку щодо обставин, що потребують аналізу) такий самий, як і до формування експертизи для суду;

5) дослідження здійснюється лише на замовлення, а експертиза, як на замовлення сторони судового процесу, так і призначається судом.

Переговори у досудовому вирішенні спорів

Як вбачається з вищевикладеного, одною з основних цілей замовлення експертного дослідження є можливість ведення конструктивного діалогу між сторонами в переговорах. Іншими словами, результати експертного дослідження мають вагомий вплив на результат переговорів між сторонами.

Переговорами можна назвати процес обговорення певної проблеми, в яку залучені сторони, з метою досягнення спільного рішення. Досудове врегулювання спору допоможе вирішити спірні питання за допомогою домовленостей, не доводячи справу до суду.

Ведення переговорів для досудового вирішення спорів має певні переваги у порівнянні з судовою формою захисту прав, а саме:

- можливість сторін вільно розпоряджатися своїми правами (тобто, сторони мають вибір щодо представлення доказів, вибору посередника, заявлення клопотання, подання скарги та ін.);

- можливість самостійного контролю сторонами процесу та результату переговорів;

- у порівнянні з судовим розглядом справ сторони позбавлені зайвих фінансових витрат;

- досудове вирішення справ характеризується простотою процедури розгляду справи, що в свою чергу дає змогу зекономити час для вирішення суперечностей.

Таким чином, своєчасне звернення до експертів Експертно-дослідної служби України за складанням експертного дослідження у досудовому порядку дозволить якісно обґрунтувати свою позицію в переговорах і, в більшості випадків, уникнути тривалих судових розглядів.

Розрахувати вартість допомоги:

1 питання

Вашою справою займалися інші юристи?

Так
Ні

2 питання

Ви знаходитесь в Києві чи Київській області?

Так
Ні

3 питання

Юридична допомога Вам потрібна терміново?

Так
Ні
20%
знижка
Якщо ми не
передзвонимо
протягом дня
Консультація
Юридична компанія
Залиште заявку на юридичну допомогу прямо зараз:
Найкращі юристи
Чесна ціна
Працюємо швидко
Онлайн / офлайн консультація