Друге громадянство або подвійне?

"Підніматись вверх завжди тяжко - легко тільки, коли летиш вниз".

Петрик Тетяна Олександрівна

Керівник практики міграційного права

E-mail
petryk@prikhodko.com.ua
Номери телефонів
+38 (073) 007-44-42

Адвокат, магістр права, експерт у сфері міграційного права.

Зв'язатися зараз

Друге громадянство або подвійне?

Час прочитання: 3 хв.

Українцям не зовсім зрозуміле питання другого або подвійного громадянства. У той же час резонансні новини про вищі чини держави, які мають правовий зв'язок з іншими країнами завжди викликали суспільний інтерес.

Перш за все потрібно провести чітку лінію розмежування між подвійним і другим громадянством, так як це різні поняття.

 

Подвійне громадянство має місце, коли між конкретними країнами укладено договір про взаємне визнання громадянств, тобто про подвійне громадянство. У цьому випадку людина, яка має подвійне громадянство, або ж біпатрид, може вибирати в якій з країн йому проходити службу в армії, платити податки і виконувати інші обов'язки. При цьому, в іншій країні громадянства він звільняється від аналогічних обов'язків. Це пов'язано з тим, що обидві країни взаємно визнають, що можуть мати правові відносини з людиною як з власним громадянином, так і з громадянином іншої країни. На жаль, Україна не перебуває в подібних договорах з жодною державою світу. До слова, для укладення таких договорів навіть немає необхідності вносити правки до Конституції України, а саме до статті 4, якої часто захищаються прихильники одного єдиного громадянства і в якій мовиться "В Україні існує єдине громадянство".

Наприклад, в США чоловік є громадянином штату і громадянином своєї країни одночасно, і держави визнає правові відносини з ним як в образі громадянина штату, так і в образі громадянина країни.

Єдине, це не єдине, це загальноукраїнське, це означає, що в нашій країні немає паспортів адміністративно-територіальних одиниць, таке уточнення міститься в ст. 2 Закону України "Про громадянство". Тобто, в статті Конституції швидше за все закріплено унітарну форму адміністративно-територіального устрою України, ніж одне єдине (не означає єдине) громадянство. Таким чином Конституція робить неможливим існування подвійного громадянства. Але тепер поговоримо про друге громадянство.

Наявність другого громадянства не має на увазі визнання Україною свого громадянина поданням іншої країни. Громадянин України набуваючи підданство іншої держави або держав, у правових відносинах з Україною визнається лише громадянином України. Зізнається громадянином України, лише означає, що не визнає громадянином іншої країни. Така ситуація свідчить про те, що мати друге громадянство можна. Доказ цьому так само знаходиться в ст. 2 Закону України "Про громадянство".

Наприклад, українець має паспорт України та Ізраїлю в Україні буде визнаватися тільки громадянином України, в Ізраїлі - тільки громадянином Ізраїлю. Як бачимо, ніякого заборони у відповідних статтях законів і Конституції немає.

У законах не передбачено покарань у вигляді штрафів або в інших формах за наявність другого паспорта, так само не закріплені обов'язки громадянина повідомляти державні органи про його наявності. Таким чином, оскільки лише повідомлення держорганів є причиною для припинення громадянства України, шанс, що держоргани дізнаються про ваш другий паспорт, дуже низький і це трапиться тільки якщо ви самі його продемонструєте, або ж останні зроблять запит до іншої країни, що ще більш малоймовірно. До того ж, наприклад, Угорщина не видає інформацію про своїх громадян і це не єдина країна в такому роді.

 

Питання другого громадянства залишається неврегульованим через відсутність механізмів автоматичного повідомлення і позбавлення громадянства. А питання подвійного громадянства просто формально не закріплений.

Іще раз для чіткого розмежування:

  • країна вважає своїм громадянином тільки своїм поданням - застосоване поняття виключно другого громадянства;
  • країна визнає свого громадянина поданням ще якоїсь держави - подвійне громадянство.

Щоб отримати консультацію по подвійному громадянству - заповніть форму на сайті і наш юрист зателефонує Вам для уточнення інформації та надання консультації.

Розрахувати вартість допомоги:

1 питання

Вашою справою займалися інші юристи?

Так
Ні

2 питання

Ви знаходитесь в Києві чи Київській області?

Так
Ні

3 питання

Юридична допомога Вам потрібна терміново?

Так
Ні

Керівник практики міграційного права

E-mail
petryk@prikhodko.com.ua
Номери телефонів
+38 (073) 007-44-42

Адвокат, магістр права, експерт у сфері міграційного права.

Зв'язатися зараз
Наскільки стаття була корисною? Оцініть:

5

Кількість оцінок:

12

20%
знижка
Якщо ми не
передзвонимо
протягом дня
Консультація
Юридична компанія
Залиште заявку на юридичну допомогу прямо зараз:
Найкращі юристи
Чесна ціна
Працюємо швидко
Онлайн / офлайн консультація