"Бережемо найголовніше: Ваш час, Ваші нерви, Ваші гроші."

Ворожбітова Кристина Юріївна

Головний Бухгалтер

E-mail
vorozhbitova@prikhodko.com.ua
Номери телефонів
+38 (073) 007-44-10

Провідний фахівець з досвідом практичної діяльності в галузі економіки та бухгалтерського обліку

Зв'язатися зараз

ДИСКОНТУВАННЯ: КОЛИ МОЖНА “ОБІЙТИ”?

 Далеко не завжди має сенс йти по прямій, часто, набагато ефективніше знайти більш доступні обхідні шляхи. Саме так і надходить бухгалтерська громадськість, реагуючи на нововведення в сфері дисконтування заборгованостей довгострокового типу. Природно, далеко не завжди є можливість знайти обхідні шляхи, але в багатьох ситуаціях вони існують.

 На які позики і заборгованості не поширюється дисконтування?

 Розглянемо ситуацію з позиції боржника, так як він більше за все не зацікавлений в проведенні дисконтування. Чому? Воно може призвести до появи так званого «віртуального» доходу, що може позначитися на зростанні розміру об’єкта оподаткування і, як наслідок, податку на прибуток (звичайно, це стосується тільки платників даного типу податку).

 Дисконтування не стосується поточних зобов’язань. Ними, згідно з пунктом 4 П (С) БО 11, називаються такі зобов’язання, погасити які необхідно протягом 12 місяців з дати по балансу, або протягом операційного циклу.

 Крім поточних зобов’язань, не підлягають дисконтированию заборгованості та позики:

  1. Ті, хто має термін повернення не більше 1 року.
  2. У договорах яких не вказано кінцевий термін погашення. Незважаючи на певні заходи, такі заборгованості та позики є законними. Відповідно до статті 1049 Цивільного кодексу, позики, що не містять в договорі кінцевого терміну повернення, повинні бути погашені протягом 30-денного строку з дати, коли позикодавець пред’явить вимоги щодо повернення.
  3. До вимоги. Даний варіант зобов’язань має багато спільного з попереднім типом, будучи при цьому також повністю безпечними з точки зору юриспруденції. 

 Позики другого і третього типу привабливі в тому плані, що вони, фактично, мають статус короткостроковий, так як з боку позикодавців в будь-який момент часу може надійти вимога зробити повернення взятих коштів. Якщо ж позикодавець не пред’являє будь-яких вимог, то термін давності за договором не має терміну дії.

 Ця опція дозволяє реально довгострокові зобов’язання представити у вигляді короткострокових і позбутися від потреби проведення дисконтування. Існує також метод із звільненням від необхідності дисконтування, що передбачає постійну пролонгацію заборгованості короткострокового типу. Однак, такі договори несуть в собі певні ризики.

 Дисконтування не поширюється на прострочені заборгованості, незалежно від їх типу (короткострокові і довгострокові). Вони автоматично перетворюються в короткострокові, а, як уже було згадано вище, дисконтированию підлягають тільки довгострокові.

 У разі пропуску строку повернення позики:

  • неможливо точно визначити повний період дисконтування, а цей параметр є обов’язковим при калькуляції дисконту;
  • дисконт автоматично Замортизований і вступило правила з обліку прострочених заборгованостей.

 Чи не дисконтуються і товарні заборгованості. Зобов’язання з дисконтування зачіпає виключно заборгованості, що підлягають поверненню в грошовому еквіваленті. Справжня вартість є дисконтованою від майбутніх платежів, а при товарних заборгованості таких платежів у грошовій формі логічним чином не передбачено.

 Дисконтування відсоткових заборгованостей

 В цьому випадку дисконтування визначається договірною ставкою відсотка. Якщо вона дорівнює ринковій, то реальна вартість взятих зобов’язань відповідає номінальній, а це означає, що дисконт дорівнює нулю. Правилами бухобліку не передбачено дисконтування довгострокових заборгованості в області фінансової оренди. У пункті 3 П (С) БО 10 і 11 вказується, що дані положення застосовуються лише до розкриття і оцінки інформації за зобов’язаннями, запропонованими іншими положеннями бухгалтерського обліку, а також дебіторської заборгованості. У свою чергу, заборгованості в області фінансової оренді оцінюються і відображаються в стандарті П (С) БО 14.

 Податок на прибуток

 Раніше вже згадувалося, що в відношенні суми дисконту податкової різниці з податку на прибуток, не передбачається. У роз’ясненні № 341/6 / 99-00-07-02-02-06 / ІПК від 29 січня 2020 року ДПСУ підтверджує це положення. Важливо зауважити, що питання стосувалося заборгованості довгострокового типу по позиці, який був виданий нерезидентом, проте, швидше за все, в своєму роз’ясненні ДПСУ мала на увазі всі операції по проведенню дисконтування. Так, податкове відомство відзначило, що податкові різниці для виконання коригування фінансового результату з оподаткування, в контексті операцій, пов’язаних з дисконтуванням заборгованості в нормах Податкового кодексу не передбачені.

 Виходячи з цього можна зробити висновок, що при визначенні фінансового результату до проведення оподаткування, операції з дисконтування необхідно відображати відповідно до загальних правил ведення бухгалтерського обліку. Витрати і доходи, які з’являються при дисконтуванні заборгованостей перед дебіторами і довгострокових зобов’язань, безпосередньо впливають на об’єкт оподаткування – фінансовий результат до оподаткування податком на прибуток.

20%
знижка
Якщо ми не передзвонимо протягом дня
Консультація