Дезертирство та СЗЧ: Яка відповідальність та що робити?

«Ми захистимо Ваші права і недоторканність Вашої честі та гідності!»

Ковальов Артем Вадимович

Керівник практики кримінального права

Експерт з кримінального та міжнародного права. Також спеціалізується на злочинах у сфері військової діяльності та злочинах у фінансовому секторі.

Зв'язатися зараз

Дезертирство та СЗЧ: Яка відповідальність та що робити?

Час прочитання: 2 хв.

Доброго дня, я – Артем Ковальов – керівник практики кримінального та міжнародного права юридичної компанії Приходько та Партнери.

Наразі до нас звертається безліч військовослужбовців ЗСУ з проблемами самовільного залишення частини та дезертирства.

Що таке СЗЧ / дезертирство?

Дане правопорушення може полягати як у самовільному залишенні місця служби або військової частини (СЗЧ) так і у нез’явленні вчасно без поважних причин на службу у разі звільнення з частини, призначення або переведення, нез’явлення з відрядження, відпустки або лікувального закладу.
Складом правопорушення у даному випадку є відсутність військовослужбовця без дозволу відповідного начальника. Таким чином, дезертирством може вважатися будь-яке незаконне залишення частини або служби задля ухилення від проходження військової служби.

Хто може бути притягнутий до кримінальної відповідальності за СЗЧ/дезертирство?

За відповідне кримінальне правопорушення несуть відповідальність військовослужбовці Збройних Сил України, Служби безпеки України, Державної прикордонної служби України, Національної гвардії України та інших військових формувань (наприклад ТРО), утворених відповідно до законів України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України, а також інші особи, визначені законом.

Яке покарання за СЗЧ / дезертирство в 2023 році?

У Верховній Раді було зареєстровано достатньо жорсткий законопроект – покарання для осіб, яких звинувачують у СЗЧ, дезертирстві, не виконанні наказу військового командування. Цей закон проголосований та підписаний президентом України.

Мова йде про закон № 8271.

Зміни, які були внесені до статей 69 та 75 КК України, виключають можливість призначення звільнення від відбування покарання за СЗЧ / дезертриство з випробувальним терміном.

Таким чином:

  • За самовільне залишення місця служби (ст. 407) – загрожує від 5 до 10 років ув’язнення!
  • За дезертирство (ст. 408) – загрожує від 2 до 12 років.

Що робити якщо Вас звинувачують в СЗЧ чи Дезертирстві?

Обвинувачення в СЗЧ та дезертирстві можна оскаржити, вибудувавши правильну стратегію захисту. Краще йти на випередження і подати адвокатські звернення до Міністерства оборони, ДБР та безпосередньо Вашого командування. Тоді ми зможемо точніше зрозуміти ситуацію, вибудувати стратегію захисту і допомогти Вам! В цьому Вам допоможуть юристи «PRIKHODKO та партнери», звертайтесь!

Розрахувати вартість допомоги:

1 питання

Вашою справою займалися інші юристи?

Так
Ні

2 питання

Ви знаходитесь в Києві чи Київській області?

Так
Ні

3 питання

Юридична допомога Вам потрібна терміново?

Так
Ні
20%
знижка
Якщо ми не
передзвонимо
протягом дня
Консультація
Юридична компанія
Залиште заявку на юридичну допомогу прямо зараз:
Найкращі юристи
Чесна ціна
Працюємо швидко
Онлайн / офлайн консультація