Виділення в натурі частки на нерухоме майно

«Ми зробимо для Вас міцний юридичний фундамент!»

Овсянко Ангеліна Володимирівна
E-mail
ovsianko@prikhodko.com.ua
Номери телефонів
+38 (073) 007-44-15

Юрист практики нерухомості, будівництва та земельного права.

Зв'язатися зараз

Виділення в натурі частки на нерухоме майно

Час прочитання: 4 хв.

Спираючись на судову доктрину щодо можливості виділення одному співвласнику частини житлового будинку в натурі, суд керується чинним законодавством України, що передбачає можливість володіння, користування і розпорядження своєю власністю. Тобто жодна фізична особа, юридична особа, органи державної влади та органи місцевого самоврядування не можуть без наявності підтверджених фактів позбавити права власності, оскільки воно є непорушним. Наші спеціалісти професійно займаються виділенням в натурі частки на нерухоме майно в Україні.

 

 Саме право власності на нерухоме майно набувається на підставі правочинів. Та як наслідок таке право власності вважається набутим, якщо не має прямих вказівок на інше.

 Таким чином, виділення частини із спільного майна є переходом частини цього майна у власність учасника спільної власності відповідно до виділеної частини та в результаті, для такої особи припиняється право власності у спільному майні. Тобто, як передбачено Порядком присвоєння об’єкту нерухомого майна реєстраційного номера, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 грудня 2010 року №1117 Про ідентифікацію об’єктів нерухомого майна для реєстрації прав на них, виділяється окрема площа, яка має складати окремий об’єкт нерухомого майна.

 Оскільки, при здійсненні фактичного поділу нерухомого майна, у випадку реконструкції житлового приміщення, і як наслідок утворюється дві квартири за умови якщо відсутній поділ прав на такий об’єкт, який переходитиме у спільну власність. У разі відсутності погодження між такими власниками щодо правового режиму його використання, то таким чином відбувається «успадкування» правового режиму речі, з якої було здійснено такий виділ.

 При цьому, під час проведення операцій із нерухомістю, законодавство не передбачає випадків втручання у фізичну цілісність такого об’єкта нерухомості, адже при розділі цілісного майнового комплексу відбувається без реконструкції останньої.

 У випадку, складних неадитивних речей, то для останніх є втручання у фізичну цілісність об’єкта. Як приклад, при поділі будинка, необхідно зробити з нього два самостійних об’єкти нерухомості – квартири з окремими входами/виходами, що досягається шляхом реконструкції об’єктів.

Інструкцією №55 визначається порядок поділу житлового будинку або будь-якого іншого нерухомого майна.

Так згідно з пунктами вищезазначеної Інструкції, поділ об’єкта нерухомого майна здійснюється на підставі висновку щодо технічної можливості поділу з дотриманням чинних будівельних норм.

 Рішенням Макарівського районного суду Київської області було відмовлено у позові з наступних підстав: поділ будинку в натурі можливий за умови, якщо було оформлено право власності або право користування на земельну ділянку під будинком, без документів на землю є неможливим.

 У випадку, якщо кожен із власників має документ, а саме право власності на частину такого будинку, який підтверджується окремим правовстановлюючим документом та частина повинна мати свій технічний паспорт. Наступним етапом є отримання відповідного дозволу на розробку проекту землеволодіння. Після отримання відповідного дозволу узгоджується проект землевідведення, який затверджується рішенням сесїї сільської ради про безкоштовну передачу у власність громадянину земельної ділянки. На підставі рішення сільської ради громадянину видається державний акт про право власності на землю.

 Якщо у житлового будинку є два власники, а технічна документація та правовстановлюючий документ мають лише один, то в такому випадку приватизація здійснюється лише за згодою всіх співвласників. У разі відсутності такої згоди, можливий поділ житлового будинку в судовому порядку або укладення між власниками угоди про розподіл спільного майна, що посвідчується нотаріально. Завершальним кроком, кожен із спів власників є подання заяви на приватизацію земельної ділянки самостійно.

 

Отже, під час виділення частини на нерухоме майно в натурі, виконуються дії, що є за матеріальним характером, що не мають тотожний характер із юридичною природою подібних дій.

 Таким чином, після виділення частини із земельної ділянки в натурі лише одному співвласнику, тобто з позиції правових відносин між власниками, фактичний виділ останньої відбувається в момент поділу такої. Під час проведення виділення частки з нерухомого майна, яке розташоване на земельній ділянці, можливе виділення частки з майнового комплексу, таким чином така особа отримує у власність фізичний виділ, наприклад, квартиру у багатоповерховому будинку, а іншим співвласникам на праві спільної власності залишаються на праві спільної власності квартири у цьому будинку.

 Як зазначається вище, такі обставини мають враховуватися при вирішенні конкретного питання відповідно до практики правозастосування. Якщо у Вас є питання по задачі виділення в натурі частки на нерухоме майно в Києві чи Київській області - залишайте заявку на консультацію та розрахунок ціни у формі нижче.

Заповніть форму на нашому сайті і наш адвокат з Вами зв'яжеться найближчим часом та проконсультує щодо виділення в натурі частки на нерухоме майно в Україні.

Розрахувати вартість допомоги:

1 питання

Вашою справою займалися інші юристи?

Так
Ні

2 питання

Ви знаходитесь в Києві чи Київській області?

Так
Ні

3 питання

Юридична допомога Вам потрібна терміново?

Так
Ні
Наскільки стаття була корисною? Оцініть:

5

Кількість оцінок:

12

20%
знижка
Якщо ми не
передзвонимо
протягом дня
Консультація
Юридична компанія
Залиште заявку на юридичну допомогу прямо зараз:
Найкращі юристи
Чесна ціна
Працюємо швидко
Онлайн / офлайн консультація