Чи зараховується в стаж робота за кордоном?

"Кожна людина має моральну нагоду захищати свої права".

Чмона Альона Олександрівна
E-mail
chmona@prikhodko.com.ua
Номери телефонів
+38 (073) 007-44-31

Експерт в галузі цивільних пенсій, перерахунку пенсій силових структур та військового права.

Зв'язатися зараз

Чи зараховується в стаж робота за кордоном?

Час прочитання: 3 хв.

Сьогодні чимало українців працюють за межами своєї Батьківщини. Така тенденція була поширеною ще до повномасштабного вторгнення, однак, починаючи з 2022 року, вона набула масових масштабів, адже кілька мільйонів українців виїхали за кордон, рятуючись від бойових дій. Адаптуючись на нових місцях, люди працевлаштовуються там. Тому і виникає питання стосовно того, що робити з пенсійним стажем та чи реально, щоб стаж за кордоном був врахований в Україні.

До команди адвокатського бюро «Приходько та партнери» часто звертаються з такими запитами. Тож ми маємо гарну практику в них та якісно допомагаємо клієнтам у запитах, котрі перебувають на перетині міграційного та трудового права.

 

Що важливо знати про пенсійне забезпечення у таких випадках?

Чинне законодавство про пенсійне забезпечення базується, зокрема, на міжнародних договорах у цій сфері. Маються на увазі саме ті з них, котрі ратифікував український Парламент. Цей принцип закріплено у ст. 4 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

Щодо умов пенсійного забезпечення, то воно може бути як за територіальним, так і за пропорційним принципом. У першому випадку витрати на виплату пенсій здійснює держава, де проживає отримувач. Що стосується пропорційного принципу нарахування пенсії, то при ньому кожна з договірних сторін призначає та виплачує пенсію саме за той стаж, який людина має за результатами роботи на її території.

У чому складність правового регулювання таких питань на законодавчому рівні?

Іноді люди намагаються самотужки розібратися з питанням нарахування пенсій. Проте, в кожному випадку потрібно окремо аналізувати ситуацію, оскільки її правова регламентація залежить конкретно від норм договору України з тією державою, де працювала особа. Тож у переважній більшості випадків пенсіонери мають потребу в тому, аби отримати якісну консультацію та зрозуміти, на яку саме пенсію та за яким принципом вони можуть розраховувати. Не менш значимо це для тих, хто лише отримав свою першу офіційну роботу та кордоном та прагне зрозуміти, які перспективи у контексті пенсійного забезпечення на нього очікують.

Що треба знати щодо спірних ситуацій?

Важливо розуміти: якщо між Україною і державою, в якій працювала особа, котра звертається за призначенням пенсії, відсутня угода про соціальне і пенсійне забезпечення, перспективи є сумними. На жаль, ні стажу, ні заробітку, заробленого у цій державі, під час призначення пенсії в Україні не врахують.

Це варто усвідомлювати, у тому числі, під часу вибору країни, куди ви хочете іммігрувати. Якщо йдеться про початок життя з чистого листа і у вас немає конкретних ресурсів в обраній країні (родинних зв’язків, нерухомості, ділових контактів), варто подумати про зміну вибору країни, якщо немає міжнародного договору з нею стосовно пропорційного принципу зарахування стажу.

 

Сьогодні, з огляду на повномасштабне вторгнення, частими бувають випадки, коли не зараховується період роботи в РФ. Але не опускайте руки, оскільки є шляхи вирішення цього питання. Для початку, йдеться про аналіз документів. А далі – актуальним стає звернення до суду з позовною заявою.

Юристи адвокатського бюро «Приходько та партнери» супроводжують цей процес та допомагають своїм клієнтам, аби вони не почувалися заручниками ситуації. Заповніть форму на нашому сайті і ми з Вами зв'яжемось найближчим часом.

Розрахувати вартість допомоги:

1 питання

Вашою справою займалися інші юристи?

Так
Ні

2 питання

Ви знаходитесь в Києві чи Київській області?

Так
Ні

3 питання

Юридична допомога Вам потрібна терміново?

Так
Ні
20%
знижка
Якщо ми не
передзвонимо
протягом дня
Консультація
Юридична компанія
Залиште заявку на юридичну допомогу прямо зараз:
Найкращі юристи
Чесна ціна
Працюємо швидко
Онлайн / офлайн консультація