ЧИ ЗАКОННІ ПЕРЕВІРКИ ДЕРЖПРАЦІ 2020?

"Кожен хто звертається до нас, звільняє себе від думок про своє питання та отримує результат, оскільки ми цінуємо найважливіший ресурс – Ваш час."

Перепельченко Анатолій Олександрович

Адвокат, спеціалізується на нерухомості, корпоративному, фінансовому, податковому, цивільному та договірному праві, а також вирішенні спорів у судовому порядку.

Зв'язатися зараз

ЧИ ЗАКОННІ ПЕРЕВІРКИ ДЕРЖПРАЦІ 2020?

Час прочитання: 2 хв.

У Держінспекції України з питань праці (Держпраці) заявили, що з 10 лютого 2020 року їхні інспектори виходять з перевірками на підприємства. У першочергових планах проінспектувати 15 тис. роботодавців, які використовують незадекларовану працю.

Вся справа в тому, що відповідно до ст.10 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності”, роботодавець має повне право не допускати інспекторів до перевірки, якщо не була затверджена і оприлюднена на сайті Держпраці уніфікована форма акта перевірки , в якому передбачається перелік питань залежно від ступеня ризику.

Форма акта донині опублікована на сайті не була. У свою чергу, інспектори під час перевірок посилаються на постанову КМУ від 21 серпня 2019 №823, якою спробували легалізувати форму акта, затвердженого наказом Мінсоцполітики № 18.08.2017 р. № 1338.

Таким чином, можливі такі сценарії розвитку подій при візиті контролера:

• недопуск інспектора і, як наслідок, складання акту про неможливість проведення інспекційного відвідування (зі штрафом 3 мінімальних зарплати – 14169 грн);

• допуск інспектора з подальшим оскарженням результатів перевірки в судовому порядку.

Як бачимо, все лежить в руках судової інстанції. Роботодавці можуть відмовити на підставі ст.10 Закону, однак ризик бути оштрафованим залишається.

Тут необхідно пам’ятати виключення, коли інспектор йде на перевірку за скаргою співробітника, з яким не було укладено трудовий договір. У такому випадку розмір штрафу буде в десятикратному розмірі мінімальної зарплати, з винятками для “спрощенців” не залежно допустили чи ні інспектора.

З великою ймовірністю акт про недопуск і штраф можна буде оскаржити в судовому порядку в адміністративному суді, після отримання копії акта.

Процедура оскарження включає в себе складання позову, сплата судового збору та подача позову.

 Крім того, у інспектора крім посвідчення, має бути направлення на інспекційне відвідування. Також інспектор зобов’язаний зареєструватися в журналі відвідувань. Перевірка посвідчення на сайті Держпраці також обов’язкова.

Допускати на підприємства когось ще, крім інспекторів, які зазначені в направленні, непотрібно. Це можуть бути патрульні поліцейські або треті особи. Інспектори мають право використовувати фото і відео техніку під час інспекційного відвідування з обмеженнями по охороні праці і особистому житті співробітників. Самі ж співробітники підприємства не зобов’язані відповідати на будь-які питання перевіряючих.

До зон ризику можна віднести майже всі сфери, особливо транспортну, роздрібну торгівлю, громадське харчування, сферу послуг і виробництво. Це пов’язано з відносною легкістю отримання доказової бази.

Як правило, все це представники малого бізнесу. Великий і середній бізнес часто не грішить порушеннями в трудовій сфері, так як це слабо керовані ризики. Будь-який бізнес з відкритими офісами, майданчиками, виробничими цехами схильний до ризику перевірки і навпаки, бізнес працює в закритому режимі менш схильний до таких перевірок. Але не варто забувати перевіряти поштову скриньку, в якому може припадати пилом акт про неможливість проведення інспекційного відвідування.

Розрахувати вартість допомоги:

1 питання

Вашою справою займалися інші юристи?

Так
Ні

2 питання

Ви знаходитесь в Києві чи Київській області?

Так
Ні

3 питання

Юридична допомога Вам потрібна терміново?

Так
Ні

Адвокат, спеціалізується на нерухомості, корпоративному, фінансовому, податковому, цивільному та договірному праві, а також вирішенні спорів у судовому порядку.

Зв'язатися зараз
Наскільки стаття була корисною? Оцініть:

5

Кількість оцінок:

12

20%
знижка
Якщо ми не
передзвонимо
протягом дня
Консультація
Юридична компанія
Залиште заявку на юридичну допомогу прямо зараз:
Найкращі юристи
Чесна ціна
Працюємо швидко
Онлайн / офлайн консультація