Чи можуть мобілізувати, якщо є батьки або дружина з інвалідністю?

"Salus populi suprema lex esto - хай буде благо народу найвищим законом".

Лобунько Михайло Ігорович
E-mail
lobunko@prikhodko.com.ua
Номери телефонів
+38 (073) 007-41-08

Юрист практики військового права: оформлення УБД, звільнення з військової служби, бронювання працівників на період мобілізації, оскарження висновку ВЛК, юридичний супровід клієнтів в ТЦК та СП (військкоматі).

Зв'язатися зараз

Чи можуть мобілізувати, якщо є батьки або дружина з інвалідністю?

Час прочитання: 3 хв.

Наразі в країні продовжується війна з ворогом і, відповідно, воєнний стан. Виходячи з чинного законодавства, військовозобов’язані віком від 18 до 60 років, за умови, що за станом здоровʼя вони вважаються придатними, можуть бути призвані за мобілізацією на військову службу.

Проте тут варто зазначити, що відповідно до ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», існує ряд підстав, які надають відстрочку від мобілізації. Підстави є різноманітні і починаються від непридатності до військової служби за здоров’ям, закінчуючи навчанням у вищому навчальному закладі. Кожна з підстав на відстрочку потребує належного оформлення та сповіщення ТЦК та СП.

Говорячи про актуальні зміни в законодавстві про відстрочку, варто зазначити, що 1 серпня 2023 року в Україні дещо змінюються правила мобілізації. Верховна Рада України розширила список осіб, які підлягають мобілізації. Нововведення торкнуться осіб, які мають родичів з інвалідністю.

Раніше відстрочка надавалась військовозобов’язаним особам, які мали дружину з інвалідністю та батьків своїх або дружини (чоловіка) з інвалідністю І або ІІ групи.

Проте тепер відстрочка надається тільки в разі, якщо в сім’ї військовозобов’язаного немає інших осіб, які б могли доглядати за людиною з інвалідністю. Норма статті звучить тепер так:

які мають дружину (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю та/або одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю I чи II групи за умови, що такі особи з інвалідністю не мають інших працездатних осіб, зобов’язаних відповідно до закону їх утримувати.

Проте тут теж є нюанс. Обoвʼязок іншим працездатним осoбам піклуватися про когось з родичів військовозобовʼязаного виникає лише за умови, щo є неoбхідність у матеріальній допомозі. Тобто якщо цю матеріальну допoмогу потрібно надавати. А якщо необхіднoсті в матеріальній допoмозі немає, тo відпoвідно, і обовʼязку доглядати не виникає.

Насправді, вищевказані зміни досить ускладнили отримання відстрочки за цією підставою, адже довести ТЦК та СП відсутність інших осіб, які зобов’язані здійснювати утримання батьків або дружини з інвалідністю, значно складніше, ніж просто довести наявність вищезазначених родичів. Досить часто ТЦК та СП просто не погоджують військовозобов’язаним надані документи, якими вони намагаються підтвердити відсутність осіб, які можуть утримувати близьких родичів.

Для того, щоб правильно оформити відстрочку за цією підставою, потрібно скласти заяву до ТЦК та СП, в якій обґрунтовуються підстави для звільнення від мобілізації. До заяви бажано додати нотаріально завірені копії документів, які б підтверджували вищенаведене. За відсутності можливості нотаріально завірити документи, до ТЦК та СП можна направити заяву з оригіналом і відповідною копією.

 

Виходячи з вищевикладеного, треба розуміти, що отримати відстрочку від мобілізації у зв’язку з інвалідністю родичів є досить складним випробуванням, яке потребує ретельної підготовки, оскільки реалізація права на відстрочку повинна підкріплюватись ґрунтовним масивом документів. В цьому випадку варто звернутись до кваліфікованого спеціаліста, який захистить ваші права і допоможе не втратити ваше право на отримання відстрочки від мобілізації.

Розрахувати вартість допомоги:

1 питання

Вашою справою займалися інші юристи?

Так
Ні

2 питання

Ви знаходитесь в Києві чи Київській області?

Так
Ні

3 питання

Юридична допомога Вам потрібна терміново?

Так
Ні
E-mail
lobunko@prikhodko.com.ua
Номери телефонів
+38 (073) 007-41-08

Юрист практики військового права: оформлення УБД, звільнення з військової служби, бронювання працівників на період мобілізації, оскарження висновку ВЛК, юридичний супровід клієнтів в ТЦК та СП (військкоматі).

Зв'язатися зараз
Наскільки стаття була корисною? Оцініть:

5

Кількість оцінок:

12

20%
знижка
Якщо ми не
передзвонимо
протягом дня
Консультація
Юридична компанія
Залиште заявку на юридичну допомогу прямо зараз:
Найкращі юристи
Чесна ціна
Працюємо швидко
Онлайн / офлайн консультація