Чи можна приватизувати місце загального користування в житловому будинку?

"Кожен хто звертається до нас, звільняє себе від думок про своє питання та отримує результат, оскільки ми цінуємо найважливіший ресурс – Ваш час."

Перепельченко Анатолій Олександрович

Адвокат, спеціалізується на нерухомості, корпоративному, фінансовому, податковому, цивільному та договірному праві, а також вирішенні спорів у судовому порядку.

Зв'язатися зараз

Чи можна приватизувати місце загального користування в житловому будинку?

Час прочитання: 2 хв.

Місця загального користування, які належать до всієї площі житлового будинку, можуть бути найрізноманітнішими за видами. Наприклад, це сходові клітки, ліфтові холи, загальні коридори, вестибюлі, тамбури тощо. Також є допоміжні приміщення у вигляді різноманітних комор, колясочних, горищ, сміттєвих камер, підвалів та інших приміщень, котрі виконують технічну чи підсобну функцію.

Якими нормами законодавства регулюється порядок володіння та користування?

Щодо порядку власності на такі місця у багатоквартирному будинку, то їх власниками є усі мешканці. Вони володіють згаданими об’єктами у форматі спільної сумісної власності. Це означає, що розпорядження тим чи іншим приміщенням можливе лише за згодою усіх співвласників. Тому, якщо говорити про основні особливості та порядок регулювання права на власності на такі приміщення, тут варто згадати наступні обмеження:

  • Співвласники не мають права поділити між собою об’єкти, які належать до спільного майна у багатоквартирному будинку;
  • Жоден зі співвласників не може претендувати на те, щоб з такого спільного майна була виділена частка (або частки) в натурі для подальшої приватизації.

Ключові норми законодавства, які регулюють це питання, є у Цивільному кодексі України. Ідеться про статті 355 та 382. Також існує Закон України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку». Так ось, у 5 статті цього нормативно-правового акту йдеться про питання, пов’язані зі спільною сумісною власністю в такому будинку. Тому на ці об’єкти поширюються ті правила володіння, які вище уже були згадані.

Що говорить законодавство про приватизацію?

Іноді люди, які хочуть приватизувати житло у гуртожитку чи іншому будинку, де воно належить до державного житлового фонду, міркують про те, чи можна здійснити приватизацію одразу квартири чи кімнати і частини приміщення загального користування. Тут, знову ж, відповідь негативна. Такої можливості не передбачено.

Натомість, стаючи власником нового приватизованого житлового об’єкта, людина набуває статусу співвласника приміщень загального користування. Це означає, що без її згоди розпорядитися ними неможливо. Але і вона не має права на таке одноосібне розпорядження. Саме ці висновки випливають з аналізу Закону України «Про приватизацію». Аналогічне підтверджено і Конституційним Судом України.

Можливо, у тих людей, які хотіли б здійснити приватизацію місць загального користування та упорядкувати їх, виникнуть запитання, чи не є заборона на це надто суворою. Однак насправді ця заборона передбачена для того, аби захистити права кожного зі співвласників багатоквартирного будинку. В іншому разі цілком реальною стала б ситуація, коли один зі співвласників після такої приватизації перешкоджав би іншим з доступом до таких місць. Тому закон стоїть на сторожі прав усіх. Якщо Вам потрібна більш детальна консультація юриста - чи можна приватизувати місце загального користування в житловому будинку, то залишайте заявку у формі нижче.

Розрахувати вартість допомоги:

1 питання

Вашою справою займалися інші юристи?

Так
Ні

2 питання

Ви знаходитесь в Києві чи Київській області?

Так
Ні

3 питання

Юридична допомога Вам потрібна терміново?

Так
Ні
20%
знижка
Якщо ми не
передзвонимо
протягом дня
Консультація
Юридична компанія
Залиште заявку на юридичну допомогу прямо зараз:
Найкращі юристи
Чесна ціна
Працюємо швидко
Онлайн / офлайн консультація