Чи буде підвищення пенсії чорнобильцям?

"Аmаt victoria curam – перемога любить старанність".

Колганов Іван Володимирович

Керівник практики військового права

E-mail
kolhanov@prikhodko.com.ua
Номери телефонів
+38 (073) 007-44-09

Спеціалізується на адміністративному праві, перерахунку пенсій для колишніх міліціонерів та військовослужбовців (СБУ, НГУ, ДСНС, ДПСУ, СЗР), спеціаліст з військового права. Увійшов у ТОП-100 юристів України за 2023 рік та ТОП-10 юристів з військового права.

Зв'язатися зараз

Чи буде підвищення пенсії чорнобильцям?

Час прочитання: 3 хв.

Питання стосовно підвищення пенсії чорнобильцям виникає достатньо часто, тож до нас з ним звертаються клієнти. Юристи адвокатського бюро «Приходько та партнери» знають, чим допомогти у контексті консультування та юридичного супроводу таких кейсів. Та спочатку варто більш детально торкнутися цієї теми, згадавши нормативно-правові акти, якими вона регулюється.

Яке законодавство регулює питання пенсій чорнобильцям?

Отже, нормативно-правовими актами, котрі регламентують це питання, є:

  • Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»;
  • Закон України «Про внесення змін і доповнень до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

 

Варто згадати те, що у статті 14 цього нормативно-правового акту міститься інформація про 4 категорії чорнобильців. Згадана стаття є досить деталізованою, тож торкнемося окремих її норм. Так, наприклад, ліквідатори аварії на ЧАЕС, котрі є хворими на променеву хворобу, а її зв'язок з ліквідацією цих наслідків доведено, належать до 1 категорії.

Щодо 2 категорії, то до неї належить більш широкий перелік осіб. Наприклад, йдеться про тих, хто працював у зоні відчуження у передбачені цією статтею терміни. Також згадується про евакуйованих з зони відчуження у 1986 році та осіб, котрі там проживали до того, як була прийнята постанова щодо відселення.

Стосовно категорії 3, то до неї також входить досить широкий перелік осіб – починаючи від ліквідаторів, які працювали у визначений законодавством період, та закінчуючи потерпілими, не віднесеними до категорії 2.

Щодо 4 категорії, то до неї належать особи, які увесь час проживають, постійно навчаються чи працюють на території, де йде посилений радіоекологічний контроль. Однак ця обставина враховується лише у тому випадку, якщо до 1 січня 1993 року вони прожили на цій території не менше ніж 4 роки.

Про що свідчить судова практика?

Законодавець усе частіше обмежує пенсійне забезпечення чорнобильців, однак практика Конституційного Суду України свідчить про те, що цей орган конституційної юрисдикції стає на їхній бік. Зокрема варто звернути увагу на Рішення КСУ від 13 вересня 2023 року, де зафіксовано те, що норми Прикінцевих та перехідних положень Бюджетного кодексу суперечать Конституції. Таким чином, КСУ акцентував на тому, що законодавство стосовно бюджету не повинно йти врозріз з Основним Законом держави.

Ще одне показове Рішення КСУ від 20 березня 2024 року закріплює тезу про те, що обмеження максимального розміру пенсії для чорнобильців не є конституційним, адже суперечить самій суті та принципам соціального забезпечення від держави.

А якщо ви хочете дізнатися про питання гарантій соціального захисту та відшкодування шкоди особам, котрі постраждали унаслідок аварії на ЧАЕС, варто звернути увагу на відповідне Рішення КСУ від 3 квітня 2024 року.

 

Чим ми можемо бути корисними для Вас?

Команда адвокатського бюро «Приходько та партнери» може спрямувати запит до ПФ стосовно пенсійного забезпечення та витребування розрахунків пенсій. Також ми готові здійснити правовий аналіз того, чи є можливим та доцільним перерахунок пенсії у судовому порядку саме у вашому випадку. Якщо така доцільність є, ми спочатку використаємо спосіб досудового регулювання з ПФУ. Як свідчить практика, цей етап є просто формальністю, оскільки представники Пенсійного фонду відповідають відмовою. Але саме офіційна відмова є тим документом, з яким вже далі можна звертатися до суду. Там ми допоможемо, здійснивши представництво ваших інтересів.

Отже, ціла низка рішень КСУ свідчить про те, що в багатьох випадках справді доцільно вимагати перерахунку пенсії. Наші фахівці допоможуть вам краще розібратися з цим питанням.

Розрахувати вартість допомоги:

1 питання

Вашою справою займалися інші юристи?

Так
Ні

2 питання

Ви знаходитесь в Києві чи Київській області?

Так
Ні

3 питання

Юридична допомога Вам потрібна терміново?

Так
Ні

Керівник практики військового права

E-mail
kolhanov@prikhodko.com.ua
Номери телефонів
+38 (073) 007-44-09

Спеціалізується на адміністративному праві, перерахунку пенсій для колишніх міліціонерів та військовослужбовців (СБУ, НГУ, ДСНС, ДПСУ, СЗР), спеціаліст з військового права. Увійшов у ТОП-100 юристів України за 2023 рік та ТОП-10 юристів з військового права.

Зв'язатися зараз
Наскільки стаття була корисною? Оцініть:

5

Кількість оцінок:

12

20%
знижка
Якщо ми не
передзвонимо
протягом дня
Консультація
Юридична компанія
Залиште заявку на юридичну допомогу прямо зараз:
Найкращі юристи
Чесна ціна
Працюємо швидко
Онлайн / офлайн консультація