Чорнобильська пенсія

"Аmаt victoria curam – перемога любить старанність".

Колганов Іван Володимирович

Керівник практики військового права

E-mail
kolhanov@prikhodko.com.ua
Номери телефонів
+38 (073) 007-44-09

Спеціалізується на адміністративному праві, перерахунку пенсій для колишніх міліціонерів та військовослужбовців, у тому числі (СБУ, НГУ, ДСНС, ДПСУ, СЗР), спеціаліст з військового права.

Зв'язатися зараз

Чорнобильська пенсія

Час прочитання: 4 хв.

Ключовим нормативно-правовим актом, котрий регулює пенсійне забезпечення чорнобильців, є Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Хто належить до цієї категорії осіб?

Стаття 9 згаданого Закону визначає перелік осіб, які належать до постраждалих від наслідків аварії на ЧАЕС. Серед них:

  • ліквідатори наслідків аварії;
  • потерпілі від неї, у тому числі – діти;
  • громадяни, котрі безпосередньо ліквідовували наслідки інших ядерних аварій, брали участь у ядерних випробуваннях та військових навчаннях, де застосовувалася ядерна зброя (вони прирівнюються до постраждалих від наслідків ЧАЕС, а їхнє пенсійне забезпечення регулюється цим самим законом);
  • громадяни, котрі є постраждалими від радіоактивного опромінення унаслідок інших аварій.

 

Як видно з тексту цього нормативно-правого акту, аварія на ЧАЄС виділена окремо та є ключовим мотивом документу, з огляду на її масштаб та негативне значення. Однак інші аварії з наслідками у вигляді радіоактивного опромінення теж підпадають під дію цього закону. Єдине, що варто згадати додатково – потерпілі мають право на усі, передбачені законом, соціальні гарантії, якщо аварія трапилася не з їх вини.

Стаття 39 цього ж закону фіксує те, що громадяни, які працюють в зоні відчуження, мають право на доплату. Її розміри та порядок виплати встановлює Кабмін.

Що ще варто знати про пенсійне забезпечення чорнобильців?

Пенсії особам, віднесеним до категорій 1-4, встановлюються у вигляді:

  • державної пенсії;
  • додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю.

Друга з них призначається після виникнення права на державну пенсію. Важливо також знати те, що після 1 січня 2015 року додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю, особам, віднесеним до категорії 4, не встановлюється.

Стаття 54 вже згадуваного закону фіксує особливості отримання державної пенсії особами, котрі віднесені до категорії 1, а також – у зв’язку з втратою годувальника. Такі пенсії можуть призначатися за бажанням громадянина із того заробітку, котрий він одержував у 1986-1990 роках. Вони нараховуються в розмірі відшкодування фактичних збитків. Розмір визначається згідно з чинними законодавчими нормами.

Коли йдеться про дружин і чоловіків, котрі є вдовами і вдівцями після шлюбу з ліквідатором наслідків ЧАЕС категорії 1, призначення пенсії по втраті годувальника є можливим, незалежно від причинного зв’язку смерті та Чорнобильської катастрофи.

Варто відзначити, що також цим законом визначено порядок призначення пенсії військовослужбовцям, котрі є ліквідаторами наслідків аварії на ЧАЕС. Про це детальніше можна дізнатися у статті 59 нормативно-правого акту.

З якими проблемами часто стикаються пенсіонери-чорнобильці?

Коли йдеться про призначення пенсії чорнобильцям, Пенсійний фонд послуговується законодавчими нормами, котрі обмежують її максимальний розмір. Однак така практика є незаконною, про що свідчить показове рішення Конституційного суду від 20 березня 2024 року № 2-р(ІІ)/2024 у справі № 3-123/2023(229/23).

 

Якщо коротко говорити про його зміст, то КСУ вважає, що приписи статті 2 Закону № 3668–VI у частині вимог стосовно обмеження максимального розміру пенсії для пенсіонерів-чорнобильців суперечать Конституції України. Найвищий орган конституційної юрисдикції стверджує, що законодавчі норми, спрямовані на таке обмеження розміру пенсії, ідуть врозріз з самою суттю соціального забезпечення від держави.

Чим ми можемо бути корисними?

Юристи адвокатського бюро «Приходько та партнери» пропонують своїм клієнтам якісні юридичні послуги у контексті консультування, юридичного супроводу у взаємодії з Пенсійним фондом та представництва інтересів у судовій інстанції.

Ми регулярно працюємо з такими запитами та знаємо, як відстояти Ваше право на справедливі виплати.  Заповніть форму на нашому сайті і наш юрист Вам зателефонує найближчим часом.

Розрахувати вартість допомоги:

1 питання

Вашою справою займалися інші юристи?

Так
Ні

2 питання

Ви знаходитесь в Києві чи Київській області?

Так
Ні

3 питання

Юридична допомога Вам потрібна терміново?

Так
Ні
20%
знижка
Якщо ми не
передзвонимо
протягом дня
Консультація
Юридична компанія
Залиште заявку на юридичну допомогу прямо зараз:
Найкращі юристи
Чесна ціна
Працюємо швидко
Онлайн / офлайн консультація