БІЙКА В КАФЕ – ХУЛІГАНСТВО ЧИ НІ?

«Наше завдання – захист Ваших прав та інтересів. Ми не розказуємо «казок» - клієнт повинен бути відвертим та усвідомлювати об’єктивну реальність ситуації.»

Ковальов Артем Вадимович

Керівник практики кримінального права

Керівник практики проблемної заборгованості, адвокат з кримінальних справ

Зв'язатися зараз

БІЙКА В КАФЕ – ХУЛІГАНСТВО ЧИ НІ?

Час прочитання: 3 хв.

Безмірне вживання алкогольних напоїв в ході відвідувань кафе чи ресторанів систематично приводить до виникнення конфліктів між відвідувачами закладу. Такі конфлікти нерідко переходять до бійки в результаті якої учасники конфлікту не тільки завдають один одному тілесних пошкоджень, а й від таких конфліктів завдається шкода оточуючим та майну такого закладу.

Дії осіб, що приймають активну участь в таких бійках, завдають тілесних пошкоджень оточуючим одночасно пошкоджуючи чи знищуючи майно осіб та/або закладу, кваліфікують, як правило, як хуліганство, відповідальність за яке передбачено за ст.296 Кримінального кодексу України.

Окрім хуліганства, додатково, дії винних осіб можуть бути також кваліфіковані як умисне тілесне ушкодження різного ступеня тяжкості - від легкого до тяжкого тілесного ушкодження, відповідальність за яке передбачено ст. 121 – 125 КК України.

Цікавим є той факт, що для кваліфікації дій винних осіб саме за ст. 296 Кримінального кодексу України не важливо чи закінчилися години роботи заклад відпочинку, чи ні.

До уваги в такому випадку судами приймаються обставини вчинення кримінального правопорушення, зокрема: наявність чи відсутність грубого порушення громадського порядку у поєднані із особливою зухвалістю, що вчиняється з мотивів явної неповаги до суспільства та які мали наслідком вплив на роботу закладу, вчинялися у присутності великої кількості відвідувачів закладу та привернули їх увагу, та мало тривалий характер.

В даному випадку грубим порушення громадського порядку є порушення тих правил поведінки, які є загальноприйнятими нормами поведінки у громадських місцях. При цьому чи продовжував роботу заклад поза межами робочого часу, чи ні, не впливає на визнання такого закладу громадським місцем в розумінні ст. 296 КК України, що і дає підстави кваліфікувати дії винної особи за ст.296 КК України, тобто хуліганство.

Таких висновків, зокрема, дійшов Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного кримінального суду в постанові від 07 вересня 2021 р. у справі №671/324/17, провадження №51-2697км21.

Вказаною постановою Верховний Суд залишив без змін вирок суду першої інстанції та ухвалу апеляційного суду, а касаційну скаргу захисника без задоволення.

Верховний Суд відхилив аргументи сторони захисту про те, що події відбулися вже після того часу, до якого заклад мав працювати (тобто після 22 год), а тому конфлікт не порушив нормальної роботи закладу, вказав:

«…Якщо грубе порушення громадського порядку, що супроводжувалося особливою зухвалістю чи винятковим цинізмом і було вчинене з мотивів явної неповаги до суспільства було вчинене поза межами робочого часу закладу, однак заклад працював і в ньому були присутні відвідувачі, то такі діяння можуть кваліфікуватися як хуліганство. Формальне врахування часу завершення роботи закладу не може братися за основу під час кваліфікації дій як хуліганства. Склад цього кримінального правопорушення може мати місце й тоді, коли у закладі поза межами його робочого часу перебувають відвідувачі, а заклад продовжує здійснювати свою діяльність».

Також, у вказаній постанові від 07 вересня 2021 р. у справі №671/324/17 Верховний Суд зазначив:

«Колегія суддів вважає, що встановлені судами нижчих інстанцій обставини дозволяють зробити висновок, що у діях ОСОБА_1 є склад кримінально-караного хуліганства, адже вони грубо порушували громадський порядок, були поєднані із особливою зухвалістю, вчинені з мотивів явної неповаги до суспільства. Такі висновки зумовлені тим, що дії засудженого мали безпосередній вплив на роботу закладу, вчинялися у присутності великої кількості відвідувачів закладу та привернули їх увагу, порушення громадського порядку мало тривалий характер, адже конфлікт розпочався у приміщенні бару і мав активне продовження вже на вулиці після виходу відвідувачів із закладу».

Враховуючи викладене, згідно правової позиції Верховного Суду, що визначена у постанові від 07 вересня 2021 р. у справі №671/324/17, за загальним правилом бійка у кафе чи ресторані буде кваліфікуватися за ст.296 КК України в незалежності від того чи закінчилися робочі години закладу, чи ні.

Розрахувати вартість допомоги:

1 питання

Вашою справою займалися інші юристи?

Так
Ні

2 питання

Ви знаходитесь в Києві чи Київській області?

Так
Ні

3 питання

Юридична допомога Вам потрібна терміново?

Так
Ні
20%
знижка
Якщо ми не
передзвонимо
протягом дня
Консультація
Юридична компанія
Залиште заявку на юридичну допомогу прямо зараз:
Найкращі юристи
Чесна ціна
Працюємо швидко
Онлайн / офлайн консультація